Knygos meno festivalis Klaipėdoje

Ar dažnai pagalvojame, kaip gimsta ar atsiranda knyga? Kas tie žmonės, kurie ją sukuria vienu ar kitu pavidalu? Kaip surišami knygos puslapiai? Klijuojami ar siuvami? Kodėl pasirenkamas vienas ar kitas šriftas? Ar Jums kvepia nauja knyga? Kodėl vienose daug iliustracijų, o kitose jų ir visai nėra? O ar žinote, kad knygos gali būti bežodės?

Klaipėdos knygos meno festivalis. Knygos meno konkurso paroda. Cveti Zabiela nuotr.
Klaipėdos knygos meno festivalis. Knygos meno konkurso paroda. Cveti Zabiela nuotr.

Į daugybę šių ir kitų klausimų gausite atsakymus Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose. Būtent šioje erdvėje 2022 m. rugsėjo 16 d. prasidėjo ir iki spalio 9 d. vyksta pirmasis Klaipėdos knygos meno festivalis, kurį sudaro edukacinė programa ir dvi parodos – Knygų iliustracijų ir Knygos meno konkurso. Abi renginio parodas galėsite aplankyti net iki lapkričio 6 d.

Festivalio kuratorė Jolita Liškevičienė pasakoja, kad pati idėja gimė Klaipėdos savivaldybėje, o jos įgyvendinimas priklauso KKKC. Renginio partnerė – Lietuvos kultūros ministerija – Knygos meno konkurso parodos ekspozicijai suteikė knygas.

Tokio festivalio reikšmė kraštui tikrai nemenka, nes, anot kuratorės, gausybė knygoms skirtų renginių tarsi palikdavo Klaipėdą nuošalyje. Priešingai nei triukšmingos knygų mugės, šis festivalis akcentuoja ramybę, kurioje kiekvienas savo tempu gali susipažinti su  daugialypiu, užburiančiu ir nepaprastai įtraukiančiu knygos pasauliu.

Savo šūkiu „Atverskime knygą kartu!“ festivalis kviečia visus – mažus ir didelius, mokytojus ir mokinius, skaitančius ir neskaitančius, profesionalus ir tiesiog besidominčius.

Renginio sumanytojai kartu su architektų studija „Moa“ abiem parodoms suteikė ypatingą ir estetišką pavidalą. Knygos meno konkurso knygoms skirti specialūs postamentai, o antroji – Knygų iliustracijų paroda – tai tarsi kelionė knygos puslapiais.

Minėtas dvi parodas papildo šešios skirtingos edukacijos / kūrybinės dirbtuvės, kurias ves parodose dalyvaujantys knygų iliustratoriai. Jie atskleis savo kūrybinės virtuvės paslaptis, įtaigiai papasakos apie savo kūrybinio braižo paieškas, o greičiausiai ir pademonstruos vieną ar kitą techninę savo darbo subtilybę. Bus komiksų, portretų ir pasakojimų apie bežodes knygas (angl. Silent books) ir jų stovyklas Lampedūzos saloje. O pradinių klasių mokytojai itin kviečiami dalyvauti muzikos ir dailės pasaulių koreliacijas analizuojančioje edukacijoje.

 Moksleiviams paruošta atskira edukacinė programa, sudaryta iš ekskursijos, kurios  metu kviečiama atidžiau pažvelgti į knygos meninį apipavidalinimą, jos struktūrą, iliustracijas; pamatyti joje dailininko darbą, jo kurtas iliustracijas ir knygos dizainą: maketą, šriftus ir kitus knygos dekoro elementus. Praktinėje kūrybinėje dalyje, įkvėpti iliustratorės Rasos Joni kūrybos, vaikai bus kviečiami pasigaminti savo „stebuklingų“ piešinių knygą naudojant RGB (red, green, blue) techniką.

Tad nepraleiskite progos, nes šis Klaipėdos knygos meno festivalis – tai unikali galimybė pamatyti, atrasti, išmokti bei išbandyti dalykus, kurie galbūt taps impulsu ir jūsų pirmajai knygai.

Išsami edukacijų programa – kkkc.lt.

Menotyrininkė Rūta OSTROVSKAJA

Leave a Reply