Klaipėdos knygos meno festivalis: per parodą – tarsi knygų puslapiais

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. rugsėjo 16 d., penktadienį, 17.30 val. prasideda Klaipėdos knygos meno festivalis.

Pirmą kartą Klaipėdoje vyksiantis knygos meno festivalis kviečia susipažinti su materialiąja knygos puse. Festivalio šūkis – „Atverskime knygą kartu“ – siūlo atidžiau pažvelgti į knygos meninį apipavidalinimą, jos struktūrą, iliustracijas; pamatyti joje dailininko darbą, jo kurtas iliustracijas ir knygos dizainą: maketą, šriftus ir kitus knygos dekoro elementus.

Knygos meno festivalį sudaro trys dalys – dvi parodos ir intensyvi edukacinių užsiėmimų programa. Parodų ekspozicinė erdvė, sukurta „Moa“ architektų studijos, leis per parodą keliauti tarsi knygų puslapiais. Festivalio edukaciniuose užsiėmimuose bus galimybė pažinti dailininkų darbą ir kartu su jais išmokti tokių knygos kūrimo paslapčių, kurias geriausiai žino tik patys kūrėjai. Kviečiame žiūrėti, dalyvauti ir susikurti savo originalią knygą ar iliustraciją.

Knygos meno konkurso laureačių paroda

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kasmet organizuoja Knygos meno konkursą, kurio tikslas yra puoselėti knygos meną ir knygos kultūrą Lietuvoje. Profesionalų komisija, sudaryta iš dailininkų apipavidalintojų, poligrafijos ir tipografijos profesionalų, menotyrininkų, knygrišių ir kitų su knyga dirbančių specialistų, išrenka profesionaliausiai Lietuvos knygų dailininkų apipavidalintas knygas, išspausdintas per paskutinius kalendorinius metus. Šio konkurso tikslas – skatinti knygos dailininkus, iliustruotojus, leidybos ir poligrafijos profesionalus ir plačiąją visuomenę daugiau dėmesio skirti knygai kaip visumai – turinio ir jį įkūnijančios materialios, vizualiosios knygos išraiškos dermei. Parodoje galima išvysti 2020 ir 2021 metais išleistas knygas, įvertintas ir apdovanotas šiose teminėse grupėse: grožinė literatūra ir eseistika; knygos vaikams; mokslinės, dalykinės knygos ir vadovėliai; meno leidiniai; meninės ir dokumentinės fotografijos leidiniai; bibliofiliniai ir eksperimentiniai leidiniai.

Architektų grupė „Moa“ pasistengė, kad lankytojų estetinė ir pažintinė patirtis su nacionalinio Knygos meno konkurso laureatėmis būtų maloni ir patogi, – jiems sudaryta galimybė vartyti knygas ir pamatyti jose tai, į ką atkreipė dėmesį šios srities profesionalai.

Knygų iliustracijų paroda

Šia paroda siekiama supažindinti su dailininko iliustruotojo darbu. Parodoje eksponuojami knygos iliustracijos srityje dirbančių dailininkų kūriniai. Dažniausiai iliustruojamos vaikams skirtos knygos – tai bene populiariausia knygos dailininko sritis. Rečiau iliustruojama poezija, o kartais – ir romanas. Vaikų knygos pasižymi stiliaus įvairove – knygos patiems mažiausiems skaitytojams kuriamos paprastomis ir aiškiomis formomis, o štai iliustruojant paauglių knygas pasitelkiamos įvairiausios dailės naujovės, 3D akiniai, impozantiški personažai, patraukiančios istorijos, išskirtinis stilius ir formatas. Palaipsniui įsigali Lietuvoje gana naujas žanras – komiksas. Parodoje galima pamatyti net kelių dailininkų šio žanro kūrinius ir įvertinti, kokia nenuspėjama gali būti meno kalba, kaip dailininkai ieško skirtingų raiškos ir įtaigos formų, kokia įvairi ir užburianti yra iliustracijų kalba ar nuotaika.

Kai kurios parodoje eksponuojamos iliustracijos yra visai naujos, o kai kurios – jau puošia leidinius, tad kviečiame pavartyti jau atspaustas knygas – jos ir yra galutinis kūrybos tikslas. Lyginkite, žavėkitės ir mokykitės iš dailės įvairovės, pažinkite šiuolaikinę Lietuvos knygos iliustraciją ir jos kūrėjus.

Edukacinė programa

Knygos meno festivalio edukacinės programos dirbtuves ir edukacijas, skirtas vaikams ir suaugusiems, ves Knygų iliustracijų parodoje dalyvaujantys kūrėjai. Pirmoji edukacija – „Mano istorinis portretas“ (ved. Ieva Babilaitė-Ibelhauptienė) – vyks jau rugsėjo 17 d., šeštadienį, 14 val. KKKC Parodų rūmuose. Jų metu dalyviai mokysis stebėti, matyti, atrasti, įvardinti ir vizualizuoti savo portretą pagal I. Babilaitės-Ibelhauptienės iliustracijas L. Mickutės knygai „Pasaka apie paskutinį Lietuvos Princą“. Dalyviai sukurs savo 16 a. portretą iš spalvoto popieriaus. Kitos edukacijos ir dirbtuvės skelbiamos KKKC svetainėje ir „Facebook“ puslapyje. Dalyvavimas šiose dirbtuvėse ir edukacijose nemokamas, tačiau dalyvių skaičius – ribotas, todėl būtina registracija.

Atvykti į Parodų rūmus kviečiami ir 1–12 kl. mokiniai. Jų laukia ekskursija po parodą ir praktinė kūrybinė dalis. Klaipėdos m. moksleiviams edukacija – nemokama.

Paroda veiks iki 2022 m. spalio 9 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar  filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti viešinami įvairiose medijos priemonėse.

Leave a Reply