Šventojoje pristatytas meninės dokumentikos filmas „Semme“

„Šventoji – Joninių sostinė“ svečius ir vietinius pradžiugino tris dienas trukusia renginių fiesta. Tarp įvairiaspalvės koncertinės programos, barų šou, žaismingų pramogų ir istorinių datų paminėjimo vietą rado ir kinas. Saulėtą birželio 22 d. po atviru dangumi Šventosios ir Jūros gatvių sankryžoje buvo galima išvysti šiais metais sukurtą pilnametražį meninės dokumentikos filmą „Semme“. 

Filmą pristatė kūrėjų komandą. Autorės nuotr.

Filmą pristatė kūrėjų komandą. Autorės nuotr.

Filmą pristatė iš Vilniaus atvykusi kūrybinė komanda. Filmas skirtas Jono Trinkūno atminimui pagerbti.

„Semme” – prūsiškai žemė, pasakoja apie tris senąsias tradicijas puoselėjančius lietuvius: etnologą Joną Trinkūną, kartografą Tadą Šidiškį ir tautodailininką Algirdą Versecką. Jonas Trinkūnas – geriausiai žinomas kaip Vilniaus universiteto kraštotyros sąjūdžio „Romuva“ įkūrėjas, Tadas Šidiškis – garsus savo žygeiviu klubu „Gabija“, o Algirdas Verseckas dažnai dalyvauja viduramžių ir istorinių laikotarpių atkūrimo renginiuose, kuriuose pristato gamybos procesą. Šie trys charizmatiški asmenys paskyrė savo gyvenimą senojo paveldo ir tradicijų išsaugojimui.

Filme sukeliama diskusija apie tai kas yra tradicija ir kaip ją reikėtų puoselėti. Pasisako istorikai, etnografai, antropologai, tautodailininkai, tarp jų  – gerai žinomi Veronika Povilionienė, Libertas Klimka, Dainius Razauskas ir kiti. Tyrinėtojai pabrėžia, kad tradicijos kitimas yra neišvengiamas ir jis nuolat laviruoja tarp rekonstrukcijos ir interpretacijos. Jonas Trinkūnas teigia: „Aš įsitikinęs, kad mūsų ta senoji tradicija, toje tradicijoje yra pagrindinės idėjos, pagrindiniai teiginiai yra tarsi amžini.“ Tačiau mokslininkai šią idėją vertina įvairiapusiškai, žiūrovus skatinant pasvarstyti ar šiais laikais įmanomas grynas tradicijos atkūrimas.

Idėjos autorius Simonas Naudžius pasakojo, kad filmo kūryba užtruko apie dvejus metus. Pirmiausia buvo siekta sukurti filmą apie vieną asmenį – Tadą Šidiškį, bet vėliau nuspręsta išsiplėsti iki trijų. „Tai ką dabar matėte yra tik maža dalis iš daugybės valandų kurias nufilmavome“, – pasakojo filmo prodiuseris Ernestas Samsonas. Autoriai sakė, kad teko dalyvauti žygiuose ir renginiuose, kurie vyko ištisus metus.

Jauna filmo komanda itin noriai dalyvauja įvairiuose projektuose ir atvyksta pasidalinti kūrybos proceso detalėmis. „Semme“ jau buvo pristatytas Vilniuje, Panevėžyje, Klaipėdoje bei „Kino pavasario“ festivalyje. Tikimasi, kad filmas bus išleistas ir DVD formatu.

Renginio „Šventoji – Joninių sostinė“ vedėjas Nerijus Stasiulis džiaugėsi komandos darbu ir linkėjo, kad tolimesnę jų kūrybą lydėtų sėkmė, o ateinantis projektas įtrauktų Birutės kalno ir Šventosios Alkakalnio legendas ir istorijas.

Leave a Reply