Klaipėdiečių filmo „Sistema” aktorė Neda: „Mokykloje reikia suprasti taip, kaip reikia”

Klaipėdietė abiturientė Neda Malamura po abitūros egzaminų ruošiasi stojimui į universitetą ir lietuviškos komedijos „Sistema” premjerai, kurioje pasakojama apie mokyklos sistemos groteskiškumą. Neda šiame filme atliko vieną pagrindinių pirmūnės moksleivės vaidmenų. Mokyklą baigusi mergina sako, kad mokiniams tenka milžiniškas krūvis ir kartais net beprasmiai reikalavimai. „Aš tikiuosi, kad filmas atspindės dabartinę švietimo sistemą ir visi supras, kaip absurdiškai mes, moksleiviai, gyvename ir kad galėtų būti kitaip.”

Filmas_Sistema_Neda

Filmo „Sistema“ kadras. Pirmūnės moksleivės vaidmenį atlieka Neda Malamura.

Abiturientės nuomone, dauguma mokytojų vis dar yra švietimo sistemos įkaitai – regis, svarbiausia vaikams išdėstyti, kas numatyta programose, ir paruošti egzaminams daugiausiai pasitelkiant laiko patikrintą mokymosi standartą – vadovėlį, o ne kūrybiškus, novatoriškus metodus. „Deja, tie egzaminai mūsų neruošia gyvenimui”, – apgailestauja mergina. Abiturientė sako, kad dėl didelių krūvių ir reikalavimų retas kuris moksleivis apsieina be korepetitorių pagalbos. Ne vienam sunkiai sekasi susidoroti ir su psichologine įtampa.

Mokytis taip, kad atitiktum reikalavimus

Apie tai kalbama ir naujoje klaipėdiečių sukurtoje vaidybinėje komedijoje „Sistema”, kurioje N. Malamura įkūnijo pirmūnę Gabrielę, pamynusią savo pomėgį futbolui ir pildanti karjeristės mamos lūkesčius. Filme su visomis savo grimasomis atspindima švietimo sistema paliečiant patyčių, emigracijos temas, vaikų ir mokytojų nesusikalbėjimą, atskirtį ir nenorą inicijuoti esminių švietimo sistemos pokyčių.

„Krūviai yra milžiniški, net ir eiliniai atsiskaitymai, ypač baigiamojoje klasėje, atrodė kaip mini egzaminai, moksleiviai patyrė daug streso, o kur dar nuotolinis mokymas. Ne visi stresą atlaikė: buvo, kam pašlijo fizinė ir emocinė sveikata”, – mokinių realijas nupasakoja abiturientė. Kaip pavyzdį ji pateikia lietuvių kalbos rašinius. Esą reikalavimai tokie, kad net pedagogams buvo sunku juos įvertinti: „Mokytojai mums sakė, kad tikrai yra sunku taip išmokti, kaip reikalaujama, o išmokti ir suprasti reikia taip, kaip reikia. Kaip reikalauja sistema, o ne kaip pats supranti. Tie reikalavimai kartais yra absurdiški”, – sako mergina.

Filmas_Sistema_Neda9

Kadras iš filmo „Sistema“.

Mokyklose nėra ryšio su mokytojais

„Aš mokykloje labai stengiausi mokytis ir pasiimti kuo daugiau naudingos informacijos, nors pamokose tos gyvenimui naudingos informacijos buvo tikrai labai mažai, net juokas kartais imdavo, ko mes mokėmės”, – atotrūkį tarp žinių ir jų pritaikymo gyvenime pastebi N. Malamura, savo profesinę ateitį siejanti su pagalba žmonėms. Klasėse su 30 ir daugiau vaikų mokytojams sunku įžvelgti potencialius talentus, o žinias atspindi tik pažymiai. „Neturėjome stiprių ryšių su mokytojais, per pertraukas irgi beveik nebendraudavome. Tačiau yra ir kitokių, labai empatiškų mokytojų, bet jų, deja, mažuma”, – pastebi abiturientė. Ji sako turinti tik vieną mokytoją, kuri jai yra tikras įkvėpimo šaltinis – šios mokytojos pamokose moksleiviai yra skatinami gilintis į save ir gautomis žiniomis prisiliesti prie tikro gyvenimo.

„Mes į mokyklą neiname pramogauti, bet kitoks, artimesnis bendravimas su mokytoju būtų didesnė paskata ir malonumas eiti į mokyklą. Bet suprantu ir pedagogus – dabartinė mokinių karta yra labai sudėtinga, ją užvaldžiusios technologijos”, – problemą įžvelgia klaipėdietė.

Filmas atspindi absurdišką švietimo sistemos realybę

Pasak N. Malamuros, yra nemažai vyresnio amžiaus pedagogų, kurie, galbūt, patiria sunkumų naudotis technologijomis pamokose. Tai, anot abiturientės, itin išryškino nuotolinis mokymas, kuris buvo įvestas karantino metu. Mergina sako, kad moksleivių nebetenkina vien diktavimas iš vadovėlio: „Manau, kad labai sunku dirbti su dabartine karta – kaip suprasti tokį žmogų, kuris technologijomis apsuptas nuo mažens ir nebesupranta, kas yra knyga.”

Abiturientės nuomone, pedagogas turi degti aistra savo darbui, tačiau nedideli atlyginimai ir sudėtinga darbo atmosfera, anot merginos, neįkvepia rinktis pedagogo profesijos, todėl švietimo sistemos transformacija vyksta labai lėtai.

„Filme „Sistema” rodoma, kad ne visi mokytojai gali būti gerbiami, kad yra labai didelė nesantaika ir tarp mokinių – visa tai didina atskirtį. Tikiuosi, kad filme atspindima dabartinė švietimo sistema padės suprasti, kaip absurdiškai mes, mokiniai, gyvename, ir kad galėtų būti kitaip”, – viliasi abiturientė.

Filmas_Sistema_Neda8

Kadras iš filmo „Sistema“.

Pirmojo pilnametražio klaipėdietiško vaidybinio filmo / komedijos „Sistema” kūrybinė grupė: režisieriai Arūnas Eimulis ir Tomas Jašinskas, scenarijaus autoriai A. Eimulis ir Andrius Chomičius, operatorius Vytautas Jurevičius, kompozitoriai Viktoras Grečko ir Darius Žvinklys, scenografė ir kostiumų dailininkė Angelina Furmaniuk.

Vaidina: Regina Arbačiauskaitė, Kristina Švenčionytė, Eglė Jackaitė, Vaidas Jočys, Renata Idzelytė, Neda Malamura, Andrius Pilitauskas, Adomas Stančikas, Kęstutis Macijauskas, a.a. Gediminas Šimkus, Gintaras Vaičekauskas, Edvardas Brazys, Linas Zubė, Vilija Šeputienė ir kiti.

Lietuvos kino teatruose filmas bus rodomas nuo 2020 m. rugsėjo 18 d.

Leave a Reply