„Kino pavasaris” Klaipėdoje – tuo pat metu kaip ir Vilniuje

Pirmą kartą „Kino pavasario” istorijoje Klaipėdoje festivalio filmai bus rodomi tuo pačiu metu kaip ir Vilniuje bei Kaune. Kovo 20-ąją prasidėsiantis festivalis kino teatre „Forum Cinemas Klaipėda” tęsis iki balandžio 2 d. Per tą laikotarpį bus parodyti 29 filmai iš viso pasaulio.

Kino_ pavasaris_2015

“Kino pavasario 2015” komanda. Organizatorių nuotr.

„Uostamiestyje rodomi filmai bus vieni festivalio žiūrimiausių. Ši tendencija, prasidėjus bilietų prekybai, tapo akivaizdi”, – kalbėjo šįryt festivalio programą Klaipėdoje pristačiusi „Kino pavasario” meno vadovė Santa Lingevičiūtė.

Klaipėdos repertuare – keturis „Oskarus” pelniusi juodoji komedija „Žmogus-paukštis” („Birdman”); drama „Vis dar Elis” („Still Alice”), kurios pagrindinė aktorė Julianne Moore taip pat buvo apdovanota „Oskaru”; festivalį atidarysianti, „Cezarių” ceremonijoje geriausiu užsienio filmu pripažinta jaunojo kino vunderkindo Xaviero Dolano juosta „Mamytė” („Mommy”); „Oskarui” už geriausią originalųjį scenarijų nominuotas trileris „Naujienų medžiotojas” („Nightcrawler”) su Jake’u Gyllenhaalu priešakyje; į keturis „Oskarus” pretendavusi biografinė drama „Ponas Terneris” („Mr. Turner”), kurią režisavo giminystės ryšių su Lietuva turintis britas Mike’as Leighas; 2015 m. Berlyno kino festivalio publikos simpatijų prizu apdovanotas ir geriausiu vokiečių filmu pripažintas, vienu kadru nufilmuotas trileris „Mano vardas Viktorija” („Victoria”) ir dauguma kitų geriausiai pasaulyje įvertintų naujausių filmų.

„Klaipėdai noriu palinkėti atrasti gerą kiną ir tradicijas jį žiūrėti. Visą laiką norėjome, kad ir pajūryje žmonės galėtų mėgautis pavasariniu kinu, o šiemet tam atsirado galimybė. Tikėkimės, kad tai tęsis dar daug metų”, – klaipėdiečius į „Kino pavasarį” pakvietė festivalio direktorė Vida Ramaškienė.

Į Lietuvą atvyks pasaulio kino meistrai

20-ojo „Kino pavasario” metu Vilniuje lankysis labai garsus lietuvių kilmės režisierius Michelis Hazanavicius. Jo vardas plačiai kino pasaulyje tapo žinomas po nebyliojo filmo „Artistas” („The Artist”, 2011) stulbinančios sėkmės. Jis pelnė 5 „Oskarus”, 3 „Auksinius gaublius” ir dar per 150 įvairiausių apdovanojimų ir tiek pat nominacijų. Šį kartą režisierius festivalyje pristatys naujausią karinę dramą „Ieškojimai” („The Search”), kurią galės pamatyti ir Klaipėdos žiūrovai. Tai skaudus pasakojimas apie per stebuklą išgyvenusį 9 metų musulmoną našlaitį, Čečėnijoje ir Rusijos kariuomenėje tarnaujantį Kolią.

Lietuviškai įgarsinti filmai šeimai

Jubiliejiniame „Kino pavasaryje” nebus pamiršti ir patys mažiausi žiūrovai: vaikams ir jų tėveliams skirta programa „Filmai šeimai” klaipėdiečiams siūlys pasižiūrėti prancūzų filmą „Neįtikėtina jaunojo išradėjo kelionė” („The Young and Prodigious T.S. Spivet”) bei vokiečių juostą „Mažieji padaužos” („Fiddlesticks”). „Tai programa, skirta ir patiems mažiausiems, ir patiems vyriausiems šeimos nariams, nes juostos profesionaliai įgarsintos lietuviškai ir, žinoma, puikiai įvertintos žymiuose pasaulio kino festivaliuose”, – sako festivalio vykdomasis direktorius Algirdas Ramaška.

Kulinarinės kelionės

Maisto ir kulinarijos entuziastus festivalis kviečia keliauti po platų kulinarijos pasaulį ir jo užkulisius su keturiomis dokumentinėmis juostomis. Filmo „Kritikai gurmanai” („Foodies”) žiūrovai su įtakingiausiais maisto tinklaraštininkais, tarp kurių ir lietuvė Aistė Misevičiūtė, lankysis geriausiuose pasaulio restoranuose. Su filmo „Steiko (r)evoliucija” („Steak (R)evolution”) kūrybine komanda bus ieškoma geriausio jautienos steiko. Nepamirštamų įspūdžių suteiks unikalų projektą, jungiantį kulinariją su kitais menais, užfiksavusi dokumentika „Vakarienė kaip sapnas” („The Dream”). Su Peru pasididžiavimu – talentingu šefu Gastonu Acurio supažindins dokumentinis filmas „Atrandant Gastoną” („Finding Gaston”). Šio žmogaus dėka pasaulis sužinojo apie Peru virtuvę ir tūkstančiai jaunų perujiečių susidomėjo kulinarijos menu. Labai tikėtina, kad taip nutiks ir „Kino pavasario” žiūrovams.

Vida Ramaskiene. Roberto Daskeviciaus nuotr

Festivalio “Kino pavasaris” direktorė Vida Ramaškienė. Roberto Daškevičiaus nuotr.

Opios temos ir šmaikštūs pasakojimai

„Kino pavasario” Klaipėdos programoje netrūks nei skaudžias temas ir senas žaizdas liečiančių, nei nuotaikingų istorijų. VIASAT komedijų programoje bus galima išvysti senukų nuotykius Islandijoje pasakojančią juostą „Senukai ir geizeriai” („Land Ho!”), prancūzišku humoru pamalonins romantinė komedija „Džema Boveri” („Gemma Bovery”), kurios pavadinimas su legendiniu romanu „Madam Bovari” sutampa neatsitiktinai, o balkanišku humoru stebins itin šmaikštus kroatų filmas „Meilės sala” („Love Island”).

Festivalyje bus atsigręžiama ir į rimtus gyvenimiškus išgyvenimus. Konkursinės programos „Nauja Europa – nauji vardai” juosta „Pamoka” („The Lesson”) pasakoja apie Bulgarijos provincijos mokyklos pedagogę Nadeždą, kuri, atsidūrusi itin kritinėje situacijoje, ryžtasi apvogti banką. Kitos konkursinės programos „Baltijos žvilgsnis” filmas „Feniksas” („Phoenix”) – apie iš koncentracijos stovyklos paleistą dainininkę, kuri ryžtasi savo subjauroto veido chirurginei rekonstrukcijos operacijai. Po jos moteris kardinaliai pasikeičia ir pradeda kas naktį lankytis bare „Feniksas”, bandydama išsiaiškinti, kas ją išdavė. Gal tai jos nebeatpažįstantis sutuoktinis?

„Rodome tuos filmus, kurie yra apdovanoti tarptautiniuose festivaliuose ar įvertinti nacionaliniu mastu. Dėl to drąsiai sakome, kad filmai, kuriuos pamatysite „Kino pavasaryje”, yra vieni svarbiausių, sukurtų praėjusiais metais. Du trečdaliai režisierių renkasi socialiai opias temas – daugelio filmų herojai gyvena visuomenės paribiuose, yra atstumti, filmai siekia suprasti jų gyvenimus”, – konkursines programas pristatė „Kino pavasario” meno vadovė Santa Lingevičiūtė.

Renginiai uostamiestyje

Jei švęsti, tai švęsti. „Kino pavasaris” kvies ne tik į filmus, bet ir į vakarėlius. Vienas jų – festivalio Klaipėdoje pradžios išvakarėse, kovo 19 d. 20 val., bare „Check’In” (Bružės g. 2, Klaipėda) vyksianti filmo „Amžinai stilingos” („Advanced Style”) peržiūra. Po jos – pašnekesiai ir diskusijos skambant festivalio filmų garso takeliams. Panašaus pobūdžio renginys vyks festivalio informaciniame taške, bare „Lapė” (Herkaus Manto g. 10, Klaipėda). Čia kovo 25 d. 20 val. vyks praėjusių metų festivalio žiūroviškiausio lietuviško filmo „Nematomas frontas” („The Invisible Front”) peržiūra.

Festivalis užaugo

1995 m. „Kino pavasaris” prasidėjo kaip nedidelis kino entuziastų sambūris, parodęs kelias dešimtis keturių Europos šalių filmų. Per 20 metų jis išaugo į vieną didžiausių kino įvykių Baltijos šalyse. Šiemet jis vyksta net penkiuose miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Pasak festivalio direktorės V. Ramaškienės, beveik 100 000 žiūrovų sutraukiantis Vilniaus kino festivalis tarptautiniu mastu minimas tarp pripažintų Europos kino festivalių, o jo metu užmegztos pažintys ne vienam lietuviškam filmui padėjo išplaukti į tarptautinius vandenis.

Šiemet „Kino pavasarį” sveikina ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, festivalį vadinanti drąsių ir kūrybingų asmenybių išauginta vizija. Ji ypač vertina tai, kad augdamas festivalis nenusisuko nuo Lietuvos kino kūrėjų.

Nepasimesti tarp filmų padės technologijos

Naujoje „Kino pavasario” svetainėje žiūrovai gali susidėlioti savo festivalio programą ir taip nepasiklysti tarp tikrai gausaus filmų pasirinkimo. Taip pat jau startavo ir nauja festivalio mobili programėlė, kuri padės planuotis savo programą bei sužinoti festivalio aktualijas bet kur ir bet kada.

Festivalio atidarymo ir uždarymo ceremonijos Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje (Vilniuje) bus tiesiogiai transliuojamos per TV kanalą „LRT Kultūra”.

Festivalio „Kino pavasaris” programa Klaipėdoje:

Kovo 20 d. (penktadienis)

18 val. Atidarymo filmas: „Mamytė” („Mommy”, trukmė 2:14).

21 val. „Viasat” komedijos: „Senukai ir geizeriai” („Land Ho!”, 1:35).

Kovo 21 d. (šeštadienis)

11 val. Filmai šeimai: „Mažieji padaužos” („Fiddlesticks”, 1:22).

18 val. Kulinariniai filmai: „Steiko (r)evoliucija” („Steak (R)evolution”, 1:50).

20.30 val. Festivalių favoritai”: „Priešas” („Enemy”, 1:30).

Kovo 22 d. (sekmadienis)

11 val. Filmai šeimai: „Neįtikėtina jaunojo išradėjo kelionė” („The Young and Prodigious T.S. Spivet”, 1:45).

18 val. Metų atradimai: „Nulis motyvacijos” („Zero Motivation”, 1:41).

20.15 val. Metų atradimai: „Naujienų medžiotojas” („Nightcrawler”, 1:57).

Kovo 23 d. (pirmadienis)

18 val. Lietuviai svetur: „Žvaigždė” („Star”, 2:08).

20.45 val. Festivalių favoritai: „Ieškojimai” („The Search”, 2:14).

Kovo 24 d. (antradienis)

18 val. Metų atradimai: „Gyvenimas akvariume” (“Life in a Fishbowl”, 2:08).

20.45 val. „Viasat” komedijos: „Meilės sala” („Love Island”, 1:26).

Kovo 25 d. (trečiadienis)

18 val. Baltijos žvilgsnis: „Revoliucijos angelai” („Angels of Revolution”, 1:53).

20.30 val. „Viasat” komedijos: „Džema Boveri” („Gemma Bovery”, 1:39).

Kovo 26 d. (ketvirtadienis)

18 val. Festivalių favoritai: „Šokantys arabai” („Dancing Arabs”, 1:45).

20.15 val. Meistrai: „Eizenšteinas Guanachuate” („Eisenstein in Guanajuato”, 1:45).

Kovo 27 d. (penktadienis)

18 val. Gangsteriai mieste: „Vaikis” („El Niño”, 2:16).

20.45 val. Metų atradimai: „Prieglobstis” („Shelter”, 1:45).

Kovo 28 d. (šeštadienis)

11 val. Filmai šeimai: „Neįtikėtina jaunojo išradėjo kelionė” („The Young and Prodigious T.S. Spivet”, 1:45).

18 val. Festivalių favoritai: „Antra mama” („The Second Mother”, 1:54).

20.30 val. Baltijos žvilgsnis: „Feniksas” („Phoenix”, 1:38).

Kovo 29 d. (sekmadienis)

11 val. Filmai šeimai: „Mažieji padaužos” („Fiddlesticks”, 1:22).

18 val. Kulinariniai filmai: „Kritikai gurmanai” („Foodies”, 1:35).

20.15 val. Nauja Europa – nauji vardai: „Pamoka” („The Lesion”, 1:45).

Kovo 30 d. (pirmadienis)

18 val. Kulinariniai filmai: „Atrandant Gastoną” („Finding Gaston”, 1:20).

20 val. Meistrai: „Septintas veiksmas” („The Humbling”, 1:50).

Kovo 31 d. (antradienis)

18 val. Kulinariniai filmai: „Vakarienė kaip sapnas” („The Dream”, 1:22).

20 val. Baltijos žvilgsnis: „Mano vardas Viktorija” („Victoria”, 2:20).

Balandžio 1 d. (trečiadienis)

18 val. „Viasat” komedijos: „Meilės sala” („Love Island”, 1:26).

20 val. Meistrai: „Ponas Terneris” („Mr. Turner”, 2:29).

Balandžio 2 d. (ketvirtadienis)

18 val. Meistrai: „Žmogus-paukštis” („Birdman”, 1:59).

20.30 val. Uždarymo filmas: „Vis dar Elis” („Still Alice”, 1:39).

Apie festivalį

20-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris” vyks 2015 m. kovo 19–balandžio 2 dienomis. Tai – didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs beveik 100 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje” bus parodyta maždaug 270 filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 30 tarptautinių festivalių. Daugiau informacijos: www.kinopavasaris.lt

Leave a Reply