Kino klubo ekrane – 1990 m. Lietuvos kino proveržio filmas

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį Kino klubas „8.1/2″ mini savo žiūrovams pristatydamas eilę per šį laikotarpį sukurtų lietuviškų filmų.

miskais3

Kadras iš kino filmo „Miškais ateina ruduo”, rež. Raimondas Vabalas

„Miškais ateina ruduo” – epinis istoriniais 1990 metais sukurtas filmas, tarsi simbolizuojantis tą ryškų permainų laikotarpį, kai į mūsų gyvenimą sugrįžta pamiršti kultūros vardai, istoriniai prieštaringi laikai, temos ir atsiveria kūrybos laisvė.

Filmas sukurtas žymaus išeivijos rašytojo Mariaus Katiliškio (1914–1980) to paties pavadinimo romano, išleisto dar 1957 m. JAV, motyvais. Romanas pasižymi modernistiniu gamtos ir žmogiškų aistrų sąsajų atspindžiu, plėtojamu tarpukario Lietuvos kaime.

Režisieriaus Raimondo Vabalo filmas vaizduoja dramatišką meilės aistrų verpetą, lemtingą santykių trikampį: jaunojo medkirčio Tilio (akt. Arvydas Bagdonas) meilę tyrajai Agnei (akt. Ingrida Mikelionytė-Sabonienė) ir šiuos jausmus sutrypiančią aistringąją Moniką (akt. Nijolė Narmontaitė).

Filmas apibūdinamas kaip ryškus to laikmečio proveržis, kai seksualumas ir nuogo moters kūno vaizdavimas išsivaduoja nuo ideologinių varžtų. Lig tol filmuose sekso scenų buvo vengiama, negrabiai nusukamos kameros, užtemdomi ekranai. „Miškais ateina ruduo” herojės savo kūno nesigėdija ir nebijo bausmės už reiškiamą seksualumą. Nuolanki ir tyli Agnė tarsi įkūnija nekaltą drovumą, o išsilavinusi ir valdinga Monika Doveikienė atvirai demonstruoja seksualumą, ypač maudynių scenoje, tokiu būdu manipuliuodama Tiliaus jausmais. Viso to fone rutuliojasi klasikinė niūri meilės ir turto drama, nenumaldomas laimės troškimas.

Veiksmas nukelia į prieškario Lietuvą ir rodo įvairių socialinių kaimo sluoksnių kasdienybę, buitį, aistras, kurių centre – svajojantis praturtėti ir susipainiojęs santykiuose su keliomis moterimis miško kirtėjas Tilius. Filmo operatorius – Lietuvos kino klasikas Jonas Gricius – meistriškai sugeba nufilmuoti gamtos ir kūno grožio harmonija dvelkiančias scenas.

2020 m. vasario 19 d. 18 val. Kultūros fabrikas / kino salė (Bangų g. 5A, Klaipėda)
„Miškais ateina ruduo”, rež. Raimondas Vabalas (Lietuva, 1.58 min., 1990 m.)
Žanras: drama
Kalba: lietuvių
Vaidina: Arvydas Bagdonas, Ingrida Mikelionytė, Nijolė Narmontaitė, Regina Arbačiauskaitė ir kiti.
N-14.

Klubo nariams – nemokamai.

Leave a Reply