Kino klube „8 1/2″ – Zagrebo animacijos mokyklos filmų programa

Kino klube „8 ½” balandžio 18 d. 19 val. pristatoma Zagrebo animacijos mokyklos animacinių filmų programa (Kroatija, 80 min., N-14). Seansas – nemokamas! Animacinių filmų programą klubo nariams ir klaipėdiečiams dovanoja Kroatijos ambasada Lietuvoje. Ačiū Jiems už tokią puikią dovaną! Pristatyti programą atvyks kroatų animacinių filmų, karikatūrų autorius, TV prodiuseris, universiteto dėstytojas, vienas žymiausių Zagrebo animacijos mokyklos kūrėjų Joško Marušić.

Zuvies_akis

Kadras iš Joško Marušić animacinio filmo „Žuvies akis” (1980 m.).

Joško Marušić už savo filmus svarbiausiuose pasaulio animacinių filmų festivaliuose yra gavęs gausybę apdovanojimų (Annecy, Oberhausen, Ottawa, Zagreb, London Film Festival, Miami, Chicago, Tampere, Lille, Bruxelles, Melbourne, Madrid, Rotterdam, Belgrad). Jis piešia komiksus, buvo komiksų grupės „Naujasis kvadratas” („Novi kvadrat”) narys, dalyvavo komiksų grupės organizuojamose parodose, grupės leidžiamų albumų bendraautorius. Nuolat piešia karikatūras, turėjo karikatūrų skiltį „Studentų laikraštyje”, „Jaunimo laikraštyje”, „Vakarinėse naujienose”, „Laisvojoje Dalmatijoje” ir kt. Iliustravo apie trisdešimt paveikslėlių knygelių vaikams bei mokyklinius vadovėlius. Daug kartų apdovanotas aukščiausiais valstybiniais apdovanojimais už iliustracijas.

Joško Marušić rašo ir tekstus bei straipsnius apie animaciją žurnalams „Kroatijos filmų metraštis” ir „Vainikas” („Vijenac”). Jo tekstai apie animacijos istoriją ir teoriją spausdinti daugelyje rinkinių ir knygų. Be to, jis užsiima TV laidų prodiusavimu, kaip kviestinis profesorius dėsto įvairiuose Europos universitetuose, yra įvairių filmų festivalių žiuri narys. Menininkas įkūrė Zagrebo menų akademijos animacijos studiją bei buvo pirmasis jos vadovas.

Kino klubo„8 ½” seanso metu žiūrovai pamatys 9 animacinius filmus:

„Satiemanija” (rež. Z. Gašparović, 1978 m., 14 min.) – animacinė fantazija pagal Eriko Sati muziką.
„Pakaitalas” (rež. D. Vukotić, 1961 m., 9,5 min.) – pirmas už JAV ribų sukurtas animacinis filmas, 1962 m. laimėjęs „Oskarą”. Tai paprasta istorija apie nepaprastą žmogeliuką, atvykstantį į paplūdimį ir prisipučiantį viską, ko jam reikia, net ir partnerę, taip apie save sukurdamas virtualų, netikrą pasaulį.
„Vaikščiojimo pamokos” (rež. B. Dovniković, 1978 m., 8,5 min.) – pasakojimas apie žmogeliuką, vaikščiojantį taip, kaip išmoko vaikystėje. Tačiau aplinkiniai nori jį išmokyti savos eisenos.
„Eina dienos” (rež. N. Dragić, 1969 m., 10 min.) – apie žmogų, kuriam aplinkinis pasaulis neleidžia gyventi savo paprasto mažo gyvenimo.
„Penktas” (rež. P. Štalter ir Z. Grgić, 1965 m., 2,5 min.) – humoreska apie žmogišką užsispyrimą.
„Žuvies akis” (rež. J. Marušič, 1980 m., 10 min.) – mažame žvejų miestelyje karta po kartos gyvena nusistovėjusiu ritmu, kol vieną naktį viskas pasikeičia… O ryte iškyla klausimas, ar tai buvo tik fikcija, ar metafora, primenanti, kad niekada nenutolsime nuo savo ištakų ir to neturime pamiršti…
„Katė” (Z. Bourek, 1971 m., 10 min.) – Ezopo pasakėčios apie vienišą poetą, kuriam Venera katę paverčia į nuostabią merginą, interpretacija.
„Albumas” (rež. K. Zimonić, 1983 m., 11 min.) – mergina vartant vaikystės albumą, prisiminimai atgyja ir tampa metaforišku praeities pasakojimu, pereinančiu į svajones apie ateitį.
„Profesorius Baltazaras” (rež. Z. Grgić, 1968 m., 9 min.) – filmas iš serijos apie novatorišką išradėją profesorių Baltazarą.

Balandžio 18 dieną 19 val. „Kultūros fabrike” (Bangų g. 5, Klaipėda) laukiame visų, neabejingų kinui, kūrybai ir bendravimui.

Kino klubo „8 ½” informacija

Leave a Reply