Filmų „Prūsiškoji Kretinga“ ir „Pasikeitusi Karklė“ peržiūra

2022 m. lapkričio 4 d., penktadienį, 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras (Daržų g. 10) kviečia į filmų ciklo „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ pirmąją peržiūrą, kurios metu bus pristatomi filmai „Prūsiškoji Kretinga“ ir „Pasikeitusi Karklė“. Filmų režisierė – Dalia Kiseliūnaitė. Renginys nemokamas.

„Prūsiškoji Kretinga“

Filmas papasakos apie nedidelį Kretingos rajono kampelį, kuris šimtmečiais buvo „prie rubežiaus“ ir priklausė ne Žemaitijai, o Prūsijos Lietuvai. Lydimi istoriko Juliaus Kanarsko, lankysime Egliškių ir Valėnų piliakalnius, nuo kurių prasidėjo Kretingos istorija, grožėsimės upės vaizdais ir išgirsime, kaip jos vardą XX a. pradžioje tarė vietos gyventojai. Be abejo, aplankysime Bajorus, kuriuose tikriausiai gyveno bajoras, o vėliau stūksojo kalėjimas. Prisiminsime čia buvusius kaimus ir jų vardus, pasidairysime aplink pastatus, menančius vokišką epochą, pamojuosime pro šalį bėgantiems traukiniams ir pievose besibūriuojančioms ūkininkų karvėms.

„Pasikeitusi Karklė“

Filmas nukels ne tik į gausiai lankomas Karklės kaimo vietas, kur, rodos, nėra kampelio, kurio nebūtume aplankę savo užmiesčio išvykose. Bet neskubėdami paklausykime pasakojimo apie tai, ko čia nebematome. Keisčiausias dalykas – kaime, kuris susikūrė ir šimtmečius gyvavo dėl žvejybos, nebematome žvejų ir jų valčių, o žuvies skonį pajuntame nebent jei patys jos pasirūpiname prekybos centre. Kas ir kodėl pakeitė senąją Karklę? Gal atspėsime paklausę karkliškių palikuonės Ernos pasakojimo? Kodėl iš žemėlapių dingo vienas iš seniausiai mūsų kraštuose minimų kaimų Nemirseta? Kur Anaičiai? Su kunigu Reincholdu Moru pavaikščiosim po jo tėvų ir senelių gimtinę, paklausysim šio krašto dainų, pasigėrėsim pakrančių vaizdais ir galbūt suprasim, kodėl sunku išsiskirti su tuo, kas šiame krašte buvo gamtos ir ne vienos žmonių kartos sukurta.

Kitos filmo ciklo peržiūros planuojamos lapkričio 9, 16 d. 17.30 val.

Filmų operatorius – Nerijus Jankauskas, montuotojas – Dalius Sakavičius, kompozitorius – Vladimiras Konstantinovas.

Ciklą, sukurtą įgyvendinant Klaipėdos etnokultūros centro projektą „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Leave a Reply