Andrejaus Tarkovskio gimimo metinės – su „Nostalgija”

Minėdamas artėjančias genialaus režisieriaus Andrejaus Tarkovskio gimimo metines (1932 m. balandžio 4 d.), kino klubas „8 1/2″ rodo jo filmą „Nostalgija” (1983).

?????????????????

Kadras iš kino filmo “Nostalgija”, rež. A. Tarkovskis

Prieš kurį laiką „Bernardinai” rašė, kad Andrejų Tarkovskį vertėtų įrašyti į ypatingų, tačiau dar iki galo neatskleistų režisierių sąrašą. Tarkovskio vardas siejamas su metafizika, filosofija, simbolistiniais dvasią jaudinančiais vaizdiniais. Filmas „Nostalgija” tampa ypač aktualus šiandien, kai trečdalis mūsų Lietuvos dėl įvairių priežasčių yra palikę savo šalį.

Tai buvo pirmas režisieriaus filmas, kai jis savanoriškai pasirinko tremtį ir išvyko iš tuometinės Sovietų Sąjungos. Filmą kūrė Italijoje kartu su Italijos kinematografininkais. Ir ypač reikšmingas A. Tarkovskiui buvo bendradarbiavimas su Tonino Guerra (kūrė kartu scenarijų) – italų poetu, rašytoju ir režisieriumi, dirbusiu su tokiais kino klasikais, kaip Federico Fellinis, Mikelandželo Antonionis, Frančesko Rozi…

1983 m. Kanų kino festivalyje filmas laimėjo ekumeninės žiuri prizą, geriausio režisieriaus prizą ir FIPRESCI premiją. 2012 m. „Sight & Sound” apklausoje „Nostalgija” pateko tarp Didžiausių visų laikų filmų.

Filmo siužetas pasakoja apie tai, kaip rašytojas ir kultūros tyrinėtojas Andrejus Gorčakovas (akt. Olegas Jankovskis) atvyksta į Italiją ieškoti kadaise čia gyvenusio XVIII a. rusų kompozitoriaus pėdsakų. Gorčakovui padedanti vertėja Eugenija (akt. Domiziana Giordano) bando suprasti jo nuotaikas ir nejučiom tampa jam neabejinga. Gorčakovas jaučiasi svetimas Italijoje, bet ir grįžti namo negali. Jis susidraugauja su kelionėje sutiktu Domeniku (akt. Erland Josephson), kurį visi laiko bepročiu. Šis sako, kad pasaulį gali išgelbėti tik pasiaukojimas, kurį jis sieja su galimybe išlaikyti žvakės šviesą, perneštą per išdžiūvusį baseiną, simbolizuojantį sergantį pasaulį. Ir Gorčakovas ryžtasi tai aukai…

2020 m. kovo 4 d. 18 val. Kultūros fabrikas / kino salė (Bangų g. 5A, Klaipėda)
„Nostalgija”, rež. A. Tarkovskis (Italija, 1983, 125 min.)
Žanras: drama
Scenarijaus autoriai: Andrejus Tarkovskis, Tonino Guerra
Vaidina: Olegas Jankovskis, Domiziana Giordano, Erland Josephson, Delia Boccardo
N-13
Bilietų kaina: 2 / 4 Eur.

Kino klubo „8 1/2″ informacija

Leave a Reply