Vilija Vitkutė: kūryba turi nešti pozityvią ir svarbią žinią

Menininkės Vilijos Vitkutės veiklų sąrašas – itin spalvingas: dailė, režisūra, kūno tapyba, fotografija, performansas, prodiusavimas ir kitos sritys. Iš Klaipėdos kilusi kūrėja jau pelnė pripažinimą Švedijoje, dirbo su žymiais ne tik Lietuvos, bet ir užsienio menininkais. Ambicinga ir talentinga svajotoja ir kūrėja atvirai pasakoja apie nelengvą menininko kelią, malonias pergales ir ateities perspektyvas.

Vilija_Vitkute_Alps

Vilija Vitkutė. Asmeninio archyvo nuotr.

 Kaip Tavo gyvenime atsirado menas? Ar kūrybai neabejinga buvai jau nuo mažens?

Man labai pasisekė, nes menas ir kūryba mane supo jau nuo vaikystės. Aš, galima sakyti, užaugau Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje. Joje mano mama dirbo fortepijono mokytoja, o gimnazijos pastate gyvenome bendrabučio tipo butelyje. Tad apie 16 metų praleidau muzikos, dailės, šokio, teatro ir kūrybingų žmonių apsuptyje.

Talentinga buvau iš prigimties, o sulaukusi šešerių metų nusprendžiau, kad tapsiu žymia ir laiminga menininke bei darysiu tai, ką myliu ir apie ką svajoju. Nuo tos dienos aš kasdien ambicingai žengiau svajonės link.

Kokias studijas pasirinkai ir kodėl? Ar įgytos žinios pasitarnavo praktikoje?

Po gyvenimo menų mokykloje, Kauno dailės gimnazijos, migracijos į Švediją aš nusprendžiau nestudijuoti, bet pradėti dirbti su menais ir tada spręsti, ar šioje srityje įmanoma išgyventi, ar mano talentas turi potencialą ir ką aš noriu kurti. Ilgai ieškoti darbo nereikėjo, man buvo pasiūlyta sukurti projektą vaikams – pasakų muziejų. Už jį gavau premiją. Tuomet dirbau dailės mokytoja, festivalio „Peace and Love” organizatore, o galerijoje realizavau meno idėjas.

Ilgainiui nusprendžiau dirbti savarankiškai ir daryti tai, ko dar niekad nesimokiau ir nedariau. Taip mano gyvenime atsirado kūno tapyba. Ją pabandžiusi negalėjau nustoti gilintis į šią sritį. Nes supratau, kad noriu tai daryti kuo ilgiau ir kad tai taptų mano darbu. Tada atsirado filmai, šokio ir cirko performansai. Visą šią patirtį sukaupiau Švedijoje, Los Andžele, mokiausi iš įvairių kūrėjų, mentorių, festivalių, kurie mane įkvėpė. Kelias nebuvo lengvas, tačiau vaisiai glosto širdį.

Lofoten_MountainWomen_PhotoBodypaint_Vilija_Vitkute

Lofoteno kalno moteris. Vilijos Vitkutės kūno tapyba ir nuotrauka

Kas Tau suteikia įkvėpimo?

Labiausiai – gamta, gyvūnija, dar muzika, istorijos ir žmonės.

Kas apskritai Tavo gyvenime yra kūryba, menas?

Menas ir kūryba yra tai, kas pabudina mano ir žiūrovų vidinę jauseną. Tai kažkas tikro, įkvepiančio, reikšmingo ir reikalingo. Kai galima iš beveik nieko sukurti kažką ypatingo, pasitelkus talentą, vaizduotę, techniką, fizines ir dvasines jėgas. Kūryba ir menas neturėtų teršti gamtos, daryti žalos visuomenei, gyvūnams. Kūryba turi nešti pozityvią ir svarbią žinią, istoriją, jausmą. Aš manau, kad mano pačios gyvenimas, kiekviena diena yra kūryba bei jos procesas.

Kuriose meno srityse jau esi dirbusi? Pasidalink Tau pačiai įsimintiniausiais darbais, renginiais, pasiekimais.

Sukūriau daug kūno tapybos serijų ir kūrinių, performansų ir filmų. Dirbau televizijoje, festivaliuose ir t. t. Teko atlikti performansus daugiau nei 10 tūkst. žmonių auditorijoms žymiuose pasaulio festivaliuose, tokiuose kaip „BOOM”, „Peace and Love”, „Agitagueda arts festival”. Džiaugiuosi, kad dirbau su tokiais kūrėjais kaip Andrius Mamontovas, Jurgis Didžiulis, Johannes Stoetter, Jevier Bardem, kompanijomis „Red Bul”, „Wix”, „Arctic Paper” ir dalyvauti parodose Venecijos bienalėje, „Avesta Art”, „Amsterdam International art fair”.

Pasaulio kūno tapybos čempionate pelniau 4, 5 ir 6 vietas skirtingose kategorijose. Taipogi iškovojau metų muzikos vaizdo klipo titulą. Dirbau daug ir sunkiai, kad tapčiau pripažinta menininke.

Vilija_Vitkute4

Vilijos Vitkutės kūno tapyba ir nuotrauka

Esi apdovanota ir ne viena Švedijos kultūros premija, 2015 m. Vidurio Švedijoje buvai išrinkta metų menininke. Kaip manai, kas lėmė Tavo, kaip kūrėjos, sėkmę ir kas yra Tavo stiprybė?

Visi šie pasiekimai ir premijos – tai tiesiog daug darbo, reikalavimas iš savęs siekti daugiau, augti kaip žmogui ir kūrėjui, fokusavimasis į kūrybinės vizijos-svajonės išsipildymą. Kiekviena diena – tam tikra rizika, klaidos – gyvenimo pamokos, kad reikėtų per daug neskubėti. Visuomet orientuojuosi į kokybę ir tikiu, jaučiu tai, ką darau. Negatyvą paverčiu kūrybine energija.

Kalbant apie Švedijoje gautą metų menininkės premiją, tai buvau pirmoji jauna moteris (tuomet 24 metų), ir dar iš kitos šalies, pelniusi tokį įvertinimą. Ši nominacija man reiškia labai daug. Įrodžiau sau, kad įmanoma pasiekti visko, tereikia sunkiai dirbti, tikėti savimi ir tuo, kad svajonėms ribų nėra.

Kurioje meno srityje šiuo metu specializuojiesi labiausiai?

Kūno tapyba, popieriaus menas, filmai, performansai, fotografija – viena sritimi niekuomet neapsiriboju.

Vilija_Vitkute

Vilijos Vitkutės kūno menas. Autorės asmeninio archyvo nuotr.

Kuo patraukė kūno tapyba? Kaip pristatytum šią meno kryptį ir kokias čia perspektyvas įžvelgi?

Kūno tapyba – tai kažkas ypatingo, gyva, greita, ekspresyvu, laikina kaip jokia kita meno forma. Tai viena seniausių meno sričių pasaulyje, kuri atėjo iš aborigenų genčių. Avangardo forma ji atgimė dar 1970 metais, tapo populiari 1990-aisiais, o dabar ji stipriai įsitvirtino komerciniame meno pasaulyje.

Kuo vadovaujiesi kurdama? Galbūt net apibūdintum savo braižą?

Gamta, natūralumu, jausmu… Šiuo metu mano kūryba organiška ir remiasi gamtos motyvais, peizažais.

Kokie Tavo artimiausiai planai, tikslai, ambicijos?

Ruošiu filmą ir performansą apie vandenį. Tikiuosi surengti performansą ir parodą apie transformaciją Lietuvoje 2020-aisiais. Šią vasarą laukia pasaulinis kūno tapybos čempionatas, kūno tapybos serijos apie gamtą ir kūryba Alpėse. Kuriu filmą apie savo vyrą. Taip pat tikimės įsteigti kūno tapybos mokyklą ir galeriją. Galiausiai svarbiausias mano planas – mažasis stebuklas: šį pavasarį Alpėse sulauksime šeimos pagausėjimo.

VilijaSwedenAre

Vilija Vitkutė. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip pati save apibūdintum, kaip asmenybę?

Ambicinga svajotoja ir kūrėja.

Kas ir kodėl yra Tavo autoritetas meno pasaulyje?

Mano vyras, dailininkas, muzikantas ir būsimas mano vaiko tėtis – Johannes Stoetter (www.johannesstoetterart.com). Jis yra vienas labiausiai įkvepiančių menininkų pasaulyje. Visame pasaulyje žmonės 99 % būna šokiruoti pamatę jo kūrybą. Aš, stebėdama tą magišką procesą – gimimą ir rezultatą, be galo juo žaviuosi. Mano vyras – genialus kūrėjas, nuostabus žmogus, draugas ir mano mylimasis.

Taipogi mane įkvepia ir tokie kūrėjai kaip: Bjork, Sigur Ros, Andrius Mamontovas, Marina Abromovic, Beyonce, Benksy, Roberto Benigni, Greta Thunberg, Ohad Naharin ir kt.

Daugiau Vilijos darbų galima rasti čia: www.vilijaart.com

Parašykite komentarą