Laura Stubraitė: apie dizaino inžineriją ir pamaitintą sielą

Laura Stubraitė, šiuo metu studijuojanti industrinio dizaino inžineriją Olandijoje, vien grafika neapsiriboja – godžiai neria į tapybos, skulptūros, fotogafijos, rašymo ir kitas kūrybos sritis. „Aš vis dar esu savo profesijos kelyje. Nuolat stengiuosi tobulėti visapusiškai, išmokti vis naujų dalykų, įgyti vis naujų įgūdžių ir patirties”, – ambicingai kalbėjo Laura. Su ja šnekučiavomės apie kūrėjos kelią, kasdienybę ir tolimesnius užmojus.

Laura_Stubraite

Laura Stubraitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip prasidėjo Tavo kūrybos kelias? Kokie buvo pirmieji kūriniai?

Pradėjau kurti nuo pat mažų dienų. Kadangi nelankiau darželio, daug laiko praleisdavau viena ir reikėdavo kažką veikti. Turėjau daug popieriaus, pieštukų ir kitų piešimo priemonių, tad kiekvieną dieną ką nors piešdavau. Kiek pamenu, mane domindavo pats procesas, o ne rezultatas. Vos baigusi vieną piešinį, šokdavau prie kito. Kiek paaugusi susidomėjau fotografija, nes mano tėtis Arvydas Stubra buvo žymus Lietuvos fotomenininkas ir skatino mane tuo domėtis, mokė pagauti kadrą. 2003-iaisiais, būdama vos 7 metų, sudalyvavau pirmajame fotokonkurse ir buvau jauniausia dalyvė. Tad pirmieji mano kūriniai – fotografijos bei tapyti ir piešti „paveikslai”.

Ką kūryba reiškia Tavo gyvenime? Kas Tau pačiai yra kūrybos esmė?

Kūryba man yra tam tikra poilsio forma sielai. Po įgrisusios rutinos ir sunkių darbų nuolat atsiranda noras kažką kurti. Nesvarbu, ar tai tapyba akvarele, ar išėjimas į „fotomedžioklę”, svarbiausia – atsipalaidavimas bei sielos pamaitinimas tuo, ko jai reikia. Manyčiau, kūrybos esmė slypi aukštesnėje dimensijoje nei ta realybė, kurioje visi gyvename kiekvieną dieną.

Kaip apibrėžtum dabartinę savo veiklą?

Netrukus turėčiau baigti Olandijoje pradėtas Industrinio dizaino inžinerijos bakalauro studijas, tačiau tuo pačiu metu išbandau save ir kitose srityse: kūrybinio rašymo, buriavimo. Šiuo metu atlieku praktiką vienoje inžinerinėje įmonėje Lietuvoje ir gilinuosi į tuos produkto gamybos ypatumus, kurių manęs nemokė universitete.

Laura_Stubraite_Eskizai2

Eskizai. Prieš pradedant kurti dizainą, pirmas žingsnis yra nupiešti savo idėją. Eskizuose išnagrinėjami skirtingi produkto aspektai, problemos, bandoma atrasti jų sprendimus, pavaizduoti produktą kitiems suprantamu būdu. Asmeninio archyvo nuotr.

Išbandei ne vieną meno rūšį. Labiausiai sužavėjo dizainas?

Kadangi esu baigusi Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklą, turėjau galimybę išmėginti įvairias meno rūšis – tapybą, grafiką, kompoziciją, skulptūrą. Kai reikėjo atlikti savo diplominį darbą, pasirinkau grafiką, nes tuo metu jaučiausi toje srityje stipriau nei kitose. Tačiau kai atėjo laikas apsispręsti dėl ateities profesijos, man norėjosi mokytis kažko labiau apčiuopiamo, ką galėčiau pritaikyti plačiau. Tad į galvą atėjo mintis apie dizainą. Supratau, kad šioje srityje galėčiau panaudoti savo kūrybiškumą bei praktikoje pritaikyti įgytas žinias.

Pasirinkai industrinio dizaino inžinerijos studijas. Ši sritis daug platesnė nei grafinis dizainas?

Kai nusprendžiau studijuoti dizainą, reikėjo apsispręsti dėl jo krypties. Mąsčiau apie interjero, grafikos, pakuočių dizainą. Visos patiko ir niekaip negalėjau pasirinkti vienos. Kadangi visada norėjau studijuoti užsienyje, pradėjau ieškoti, kokių esama studijų programų užsienio universitetuose – galbūt atradus įdomias studijas, jos padėtų apsispręsti. Šitame etape daug padėjo mano mama. Ji kas vakarą atnešdavo šūsnį popierių su informacija apie universitetus ir jų siūlomas studijų programas. Kelis kartus mama buvo užsiminusi apie Hagos universitetą, sakė, kad jų studijų programa atrodo įdomi. Kadangi aš 12 klasėje uoliai ruošiausi egzaminams ir buvau ties tuo labai susikoncentravusi, vis pažadėdavau vėliau pažiūrėti ir, aišku, užmiršdavau tai padaryti. Tačiau kartą prisėdau prie kompiuterio iki galo išsiaiškinti apie savo galimybes ir radau Olandijoje studijų programą pavadinimu „Industrinio dizaino inžinerija”. Jos aprašyme buvo minimos kelios dizaino sritys bei paaiškinta, kad studijų metu studentai gali pasitikrinti, kuri sritis labiausiai traukia, ir vėliau ją rinktis. Supratau, kad tai studijos man, parodžiau mamai, o ji atsakė: „Aš jau seniai tau tą universitetą rodžiau…”

Laura_Stubraite_3D_dizainas

3D dizainas. Išsirinkus idėją, pradedama ją kurti pasitelkus 3D programą. Tokiu būdu galima pastebėti, ar viską, kas buvo nupiešta ant popieriaus, įmanoma pagaminti. Kartu sukuriamas realus produkto vaizdas, kurį galima rodyti užsakovui. Asmeninio archyvo nuotr.

Nuolat dalyvauji įvairiuose konkursuose, projektuose. Pasidalink, kuris tau pačiai kėlė didžiausią jaudulį?

Labiausiai jaudinausi pastarajame projekte „Klaipėda kuria pasauliui”, kuomet reikėjo pristatyti savo idėją Klaipėdos darželio „Čiauškutė” pojūčių takui. Jaudinausi, nes nežinojau, kokie yra vertinimo kriterijai ir ar mano idėjos bei vizualizacijos yra pakankamai geros. Abejojau, ar tai, ką aš sukūriau, buvo „į temą”, ar ne. Taip pat daug jaudulio pridėjo, kad buvau pakviesta pristatyti savo idėjas pati pirmoji. Nors repetavau savo prezentaciją kelis kartus, prieš minią kiek pasimečiau ir neuždėjau kelių akcentų ten, kur reikėjo. Iš to daug pasimokiau ir tikiuosi, kad ši mano klaida ateityje kartosis vis rečiau.

Su kokiais iššūkiais susiduri kaip dizainerė? Ir kaip pavyksta susidoroti su sunkumais?

Dažniausi iššūkiai būna tuomet, kai reikia susidoroti pačiai su savimi. Pasitaiko tokių momentų, kai ką nors sukuri ir manai, kad tavo idėja buvo tikrai gera, o užsakovas ar kolega ją atmeta per kelias sekundes. Normalu, kad tokiais atvejais sukyla pyktis, tačiau kaip profesionalus dizaineris turi žiūrėti plačiau ir suprasti kito žmogaus poziciją, kodėl jis taip galvoja. Nes jei vienas taip galvoja, yra didelė tikimybė, kad taip manys ir vartotojai, kuriems yra kuriamas šis produktas.

Galbūt galėtum apibūdinti savo dizaino stilių? Kuo jis išskirtinis?

Kol kas mano dizaino stilius dar tik formuojasi. Tačiau kai eskizuoju savo idėjas, visada mąstau apie žmogų bei kaip jis naudos tam tikrą produktą. Bandau įsivaizduoti, kas būtų jam patogu, paranku bei naudinga.

Laura_Stubraite_Prototipai1

Prototipai. Nusprendus gaminti vieną ar kitą produktą, jei įmanoma, reikia išmėginti, kaip jis atrodys realybėje. Tad iš pradžių iš įvairių turimų medžiagų padaroma kuo tikslesnė 3D dizaino kopija, vėliau su ja atliekami bandymai. Jei prototipas neišlaiko bandymų, ieškoma, kur slypi problema, ir dažniausiai grįžtama į eskizavimo fazę. Asmeninio archyvo nuotr.

Iš kur semiesi įkvėpimo ir idėjų?

Kai reikia sumąstyti ką nors originalaus ir atrodo, kad naujų idėjų galvoje nebekyla, dažniausiai nupiešiu ar užrašau jau sugalvotas idėjas ir vėliau neleidžiu sau toliau apie jas galvoti, bandau rasti kitų kelių, kitų idėjų. Kartais padeda kitų dizainerių sukurtų darbų peržiūrėjimas, tuomet kyla naujų idėjų, kurias bandai pritaikyti savo užduočiai. Taip pat yra įvairių metodikų, sukurtų produkto dizaineriams, kurios padeda pažiūrėti į visą situaciją kitu žvilgsniu.

Kokie Tavo artimiausi planai ir ambicijos dizaino srityje?

Svarbiausias planas dabar yra sėkmingai užbaigti bakalauro studijas bei įstoti į magistrą. Vėliau daug minčių sukasi apie naujo produkto kūrimą bei pardavimą Lietuvos rinkoje, tačiau tai kol kas – tik idėjos. Manau, kai bus tam laikas, jas įgyvendinsiu.

1 komentaras

  1. Menininke

    Šaunuolė Laura! Taip ir toliau!

Leave a Reply