Dovydas Klimavičius: „Susiformavę stereotipai provokuoja juos laužyti”

Šį kartą Jaunųjų kūrėjų rubrikos herojus – Dovydas Klimavičius. Jis – ir skulptorius, ir tapytojas, ir iliustratorius. Taip pat menininkas fotografuoja, montuoja video-, dirba su grafinėmis programomis, reklama, renginiais, užsiima aerografija. O šiuo metu pagrindinė Dovydo aistra – kūno puošybos, arba tattoo, menas. Pokalbis su D. Klimavičiumi – apie meną, gyvenimą ir stereotipų laužymą.

Dovydas_Klimavicius

Asmeninio archyvo nuotr.

 Kaip Tavo gyvenime atsirado menas, kūryba? Ar jai buvai neabejingas jau nuo vaikystės?

Ne menas ir kūryba atsirado mano gyvenime, o aš atsiradau mene ir kūryboje (šypsosi). Gimiau dailininkų šeimoje. Sako, kad žmogui labai didelę įtaką daro aplinka. Tik klausimas, kaip joje jautiesi. Pritampi arba ne. Meną ir kūrybą aš suprantu kaip būseną, kurioje nuo vaikystės augau, todėl čia jaučiuosi natūraliai.

Kokias studijas pasirinkai? Ar gautos žinios pasitarnavo praktikoje?

Esu profesionalus dailininkas. Baigiau Vilniaus dailės akademiją, skulptūros specialybę. Manau, kad skulptoriai yra patys geriausi piešėjai: jie piešia formą, o ne paviršių. Visas įgytas žinias bandau susisteminti. Suvokiu, kad norint perteikti turinį užtenka minimalių priemonių: juodos ir baltos spalvų. Visos kitos spalvos – tik efektai, skirti nukreipti dėmesį nuo turinio nebuvimo. Dėl šių priežasčių dabartinėje mano kūryboje vyrauja tik dvi spalvos – juoda ir balta.

Koks buvo pirmasis Tavo kūrinys?

Pirmasis kūrinys turbūt buvo tas, kurio neprisimenu (šypsosi). Tačiau jis neabejotinai turėjo didelės įtakos tolimesniam mano kūrybos keliui.

Kas Tau suteikia įkvėpimo?

Įkvėpimo suteikia laimės jausmas, kai darai tai, ką tu nori daryti, ir jautiesi naudingas. Šis jausmas yra nuolat augantis. Kaskart jam patenkinti turi daug ką paaukoti ir daug ko atsisakyti. Ir vien tik dėl to, kad jaustumeisi laimingas. Laimės jausmas turbūt yra pats nepastoviausias jausmas. Laimė – kaip peilio ašmenys: labai sunku išsilaikyti ant pačių ašmenų, nes nuolat atsiduri vienoje ar kitoje briaunos pusėje.

dovydas klimavicius positive tattoo zuvys

Kas apskritai Tavo gyvenime yra kūryba, menas?

Kūryba ir menas mano gyvenime ir yra gyvenimas. Mes visi kuriame, bet ne visi tai suprantame. Mes visi gyvename, bet ne visi tai jaučiame.

Kokias klaidas dažniausiai pastebi meno kūriniuose? Kaip vertini šiuolaikines meno tendencijas?

Meno kūrinyje negali būti klaidos. Menas arba traukia, arba atstumia. Išlieka tik dinamiškiausios ir sugebančios prisitaikyti meno rūšys: taip pat kaip ir Čarlzo Darvino evoliucijos teorijoje. Šiuolaikinis menas turi daug atšakų, jis nėra vienalypis, todėl vertinti jo tendencijas kaip visumą būtų sudėtinga.

Kuriose meno srityse jau esi dirbęs? Pasidalink Tau pačiam įsimintiniausiais darbais, renginiais, pasiekimais.

Mano kūrybos erdvė yra labai plati. Esu skulptorius, tapytojas, piešiu smėliu, fotografuoju, montuoju video-, dirbu su grafinėmis programomis, piešiu portretus. Taip pat esu iliustratorius, dirbu su reklama, renginiais, užsiimu aerografija, o dabar dar ir tattoo menu. Pasiekimų yra daug ir įvairiose srityse. Paskutiniai laimėjimai buvo „Memel Tattoo” konvencijoje. Čia mano kurti darbai buvo įvertinti dviem prizinėmis vietomis – sidabru ir bronza. Atsižvelgiant į tai, kad visai neseniai pradėjau dirbti tatuiruočių srityje, priėmiau tai kaip puikų paskatinimą judėti pirmyn drąsesniais žingsniais. Gegužės ir liepos mėnesiais laukia tattoo konvencijos Lenkijoje ir Vokietijoje. Į jas esu pakviestas kaip meistras. Nuolat sulaukiu pasiūlymų ir kvietimų iš tarptautinių tattoo bendruomenių, kuriose vyksta intensyvus gyvenimas. Žmonės aktyviai domisi mano darbais ir tai mane skatina dar intensyviau dirbti bei tobulėti.

Panašu, kad tattoo menui skiri daug dėmesio. Kaip jį atradai?

Dabar visą save atiduodu tattoo. Tai mano šiandieninis oras, vanduo, žemė ir ugnis, kurioje degu. Susidomėjau šia meno rūšimi atsitiktinai, o gal ir ne. Po pirmųjų bandymų buvau pastebėtas. Mane pakvietė dirbti į savo studiją Danielius Djačkovas. Ten praleidau intensyvius, kūrybingus 6 mėnesius. Tai buvo tik pradžia.

O kuo tave patraukė kūno puošybos menas?

Tattoo mane patraukė tuo, kad yra gana jauna meno rūšis. Ji dinamiška, nuolat besikeičianti. Čia daug laisvos erdvės, kur galima save išreikšti. Manau, ji pranašesnė už kitas meno rūšis tuo, kad čia stebėtojas tampa dalyviu. Jis gali daryti įtaką kūrybiniam procesui, dalyvauti jame, pajusti jį tiesiogiai savo kūnu, patirti baimę, skausmą, džiaugsmą. Tattoo daro labai stiprų poveikį žmogui. Pirminė tatuiruotės paskirtis buvo žyminčioji ir gydomoji, dabar Vakarų kultūroje ji tapo daugiau estetiniu, puošybiniu dalyku. Manau, kad neverta nukrypti nuo tattoo pirminių šaknų. Šaknys – tai istorija, o iš istorijos galima daug ko pasimokyti. Mano kūryboje galima aptikti nemažai senovės kultūrų, civilizacijų įtakos, ypač Rytų.

dovydas_klimavicius_tatoo

Kuo vadovaujiesi kurdamas? Kokie pagrindiniai Tavo orientyrai?

Vadovaujuosi intuicija. Visada mėgau plaukti prieš srovę, todėl orientyrai man būdavo tik kliūtys, kurių turėdavau išvengti vien tam, kad jie manęs neribotų. Pastaruoju metu pradėjau domėtis simboliais, jų reikšmėmis, mitologija, astrologija ir kitais mistiniais dalykais, kurie mane traukė visą gyvenimą. Šias žinias pritaikau savo kūryboje piešdamas ant žmogaus kūno. Mėgstu naudoti daug smulkių detalių, kurios piešiniui suteikia gilumo, kompoziciją apipinu ornamentais, raštais, įvairiais akcentais. Taip piešinį paverčiu simboliniu juvelyriniu tattoo papuošalu.

Kokie Tavo artimiausi planai, tikslai, ambicijos?

Tikslai ir ambicijos tokios pat, kaip ir visų sėkmingai dirbančių tattoo srityje, – savo studijos atidarymas. Mano studijos pavadinimas „Positive Tattoo”. Kodėl būtent toks? Dėl to, kad susiformavę stereotipai nuolat mane provokuodavo juos laužyti. Taip pat kaip tatuiruotėse pikti liūtai, kraujas, skeletai ir pabaisos. Tai man niekada nepatiko. Jie man visada atrodė per atviri, per daug banalūs simboliai. Nusprendžiau eiti priešingu keliu – pozityviuoju, kur daugiau paslapties, subtilumo ir kitokio estetikos suvokimo. Linkint žmogui harmonijos ir pozityvumo, to, ko dabar labai trūksta mūsų visuomenėje norint jaustis laimingam. Turiu aiškią viziją, kaip būsima „Positive Tattoo” studija atrodys. Tai bus labai greit (šypsosi).

Kaip manai, kokiomis savybėmis turi pasižymėti menininkas?

Menininkas – kaip paukštis, šis negali nečiulbėti, o menininkas negali nekurti.

Kaip pats save apibūdintum?

Pripažįstantis, kad nežino, ir siekiantis sužinoti.

Kas yra Tavo autoritetas meno pasaulyje? Kodėl?

Autoritetus mes išaukštiname ir sudieviname, pamiršdami save, paversdami save ribotais. Dėl šių priežasčių nustojau ieškoti Dievo išoriniame pasaulyje, supratau, kad Dievas yra manyje.

Parašykite komentarą