Klaipėdoje – meistriškumo dirbtuvės „Daiktai“ su Arieliu Doronu

2023 m. vasario 22–24 d. Klaipėdos lėlių teatre vyks scenos menų profesionalams skirtos intensyvios trijų dienų praktinės dirbtuvės su vienu ryškiausių objektų teatro kūrėjų Europoje Arieliu Doronu. Tai – jau ketvirtosios lėlininkams, aktoriams, šokėjams, dramaturgams, vizualiųjų menų srities kūrėjams, performanso menininkams skirtos meistriškumo dirbtuvės, padedančios gilinti profesines žinias ne tik lėlininkams, bet ir kviečiančios kitų sričių menininkus pažinti lėlių teatro meną.

Arielis Doronas. Anael Resnick nuotr.
Arielis Doronas. Anael Resnick nuotr.

Šį sykį dirbtuvėse bus gilinamasi į „ready made“ objektų prigimtį ir galimas jų panaudojimo galimybes scenoje. Dalyviai tyrinės, kaip buvęs viso labo rekvizitu scenoje objektas gali tapti veikėju ir prikaustyti žiūrovo dėmesį, įjungti vaizduotę, paskatinti jausti ir mąstyti taip, kaip joks žmogaus kūnas to padaryti nėra pajėgus.

Daiktai yra neatsiejama mūsų kasdienybės ir meno pasaulio dalis, atverianti eksperimentinę žaidimų aikštelę, kurioje tampa įmanomos visos temos – nuo pačių asmeniškiausių iki politinių. Per daiktus, kurie tampa naujos poetinės kalbos elementais, mezgamas dialogas su žiūrovais, kitais kontekstais, istorijomis. Tokie objektai suteikia labai daug laisvės kurti jautrias istorijas ar didelio masto reginius minimaliomis priemonėmis bei turint nedidelius finansinius resursus. Tai taip pat yra puiki tiriamoji priemonė įgyvendinant įvairiausius projektus.

Šios kūrybinės dirbtuvės – tai praktinė laboratorija, kurios metu įvairių individualių bei grupinių pratimų metu bus tyrinėjamos skirtingos daiktų savybės, jų bei juos valdančio aktoriaus galimybės scenoje. Dirbtuvėse bus pasitelkiamos lėlių bei fizinio teatro priemonės, taip pat naudojamos įvairios komponavimo, scenografijos ir vaidmens kūrimo, režisūros, dramaturgijos bei vizualiųjų menų technikos. Tikimasi, kad šios dirbtuvės taps tramplinu imtis naujos kūrybinės idėjos arba vystyti jau turimą. O galbūt tiesiog įkvėps toliau domėtis ir tyrinėti šią scenos meno formą.

Arielis Doronas – lėlininkas, režisierius, aktorius. Savo spektakliuose paprastai naudoja labai mažai teksto, o sunkioms politinėms bei socialinėms temoms nagrinėti pasitelkia humorą ir žaidybiškumą. Kiekvieno kūrybinio sumanymo imasi kvestionuodamas pačią lėlių teatro ir scenos meno formą, adaptuodamas ją savo meniniams poreikiams bei visuomet kviesdamas auditoriją pajausti, mąstyti ir reaguoti. Su savo monospektakliais „Dėžėje“, „Pinhas“ ir „Plastikiniai herojai“ yra pasirodęs festivaliuose bei teatro scenose daugiau nei 35 pasaulio šalyse, laimėjęs ne vieną apdovanojimą už objektų valdymą, geriausią spektaklį ar žiūrovų simpatijų prizą. Šiuo metu gyvena ir kuria Vokietijoje, bendradarbiavo su tokiais teatrais ir meno institucijomis kaip Maksimo Gorkio teatras Berlyne, Jaunimo teatras Drezdene, „FITZ!“ lėlių teatro centras Štutgarte, „Hanut 31“ galerija Tel Avive ir kt. Arielis nuolat veda kūrybines dirbtuves įvairiose pasaulio šalyse, buvo vizituojančiu dėstytoju aukštosiose mokyklose Štutgarte, Monrealyje, Londone.

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Leave a Reply