Memų konkursas „šliūpoGENAS“: šiuolaikinė Lietuva garsiojo tautos žadintojo lūpomis

Pirmojo Palangos burmistro gimtadienį kurorto jaunimas kviečiamas švęsti kuriant memus. Prie šios kūrybinės užduoties gali jungtis visi socialinių medijų vartotojai, nestokojantys aštraus žvilgsnio į kasdienybę. Įkvėpimu memams siūlomos daugiau nei prieš šimtą metų nuskambėjusios kontroversiškojo aušrininko citatos.

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus, rengdamasis minėti jam vardą suteikusio aušrininko, gydytojo, rašytojo ir leidėjo gimtadienį, kviečia ruošti dovanas, kurios būtų jį sužavėjusios. Paskleiskime Šliūpo virusą! Iki 2023 m. kovo 7 d. kviečiame dalyvauti internetinių memų konkurse ir bandyti atrasti, ar charizmatiškojo prakalbų sakytojo genas gyvybingas šiandien. Konkurso dalyviams vizualinei inspiracijai siūlome naudoti vieną iš mūsų pasiūlytų Jono Šliūpo citatų. Nors ir perkeltos į kitą kultūrinį kontekstą, jos vėl leis nuskambėti kritiškam ir nepataikaujančiam visuomenės veikėjo balsui.

Jonas Šliūpas Palangoje. VU skaitmeninės bibliotekos nuotr.
Jonas Šliūpas Palangoje.
VU skaitmeninės bibliotekos nuotr.

Nors ir pašiepiamas dėl kone vaikiško idealizmo, Jonas Šliūpas savo laikmetį pralenkusiais pamąstymais politinius konkurentus dažnai palikdavo užnugaryje. Toks jis mums atrodo šiandien – drąsi, spalvinga, bekompromisė asmenybė, kovojusi su besikuriančios Lietuvos prietarais ir tamsumu. O kokie Jonui Šliūpui pasirodytume mes? Kokią karščiau nei savo gyvenimo moteris mylėtą Lietuvą jis pamatytų šiandien?

Mūsų akimis, Jonas Šliūpas pats buvo tapęs kone virusuojančiu personažu. Atsirasdavo ten, kur jo laukdavo gausios klausytojų minios, tapdavo karikatūrų herojumi. Anot jo bendraamžės Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, dėl aršios litvomanybės jis vadintas „baidykle, kuria visiems buvo akys badomos“. Tad ar galėtume rasti labiau Jono Šliūpo būdą atitinkantį raktą jo idėjoms sklisti, nei memai?

Pašiepiantys, ironiškai atspindintys aplink mus vykstančius procesus, tačiau tuo pat metu skatinantys reflektuoti savo pačių vertybes ir jausmus, memai yra negailestingi šiuolaikybės šaržai. Kultūros elementai, kuriais dalinamės ir perimame, kad suartėtume ir geriau pažintume vieni kitus. Tad kviečiame drąsiai priimti mūsų iššūkį ir prisijungti prie Šliūpo geną nešančio viruso!

Norėdami dalyvauti konkurse, sukurkite memą naudodami vieną iš mūsų pasiūlytų citatų, jį paskelbkite savo Facebook paskyroje pažymėdami Jono Šliūpo muziejų ir naudodami grotažymę #šliūpoGENAS. Kovo 7 d., konkursui pasiekus kulminaciją, skelbsime nugalėtojus ir daugiausia kartų pasidalintų memų kūrėjus apdovanosime prizais.

JONO ŠLIŪPO CITATOS JŪSŲ INSPIRACIJAI:

„Vis tik Lietuva aukštyn!“, „Mano gyvenimo beveik kiekviena valanda yra drama“, „Gyvenau taip, kaip mokėjau ir galėjau, visuomet siekdamas tam tikro idealo“, „Lietuvybės apaštalu jaučiausi pilna burna!“, „Kalba yra mūsų sielos atspindys“, „Mano uždaviniu yra sukelti tautoje naujas mintis“, „Juk nėra žmogaus be klaidų, kaip ir žmogaus be jokių nuopelnų“.

Informaciją paruošė Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejaus edukatorė Ieva Žiubrienė.

Leave a Reply