Eduardo Balsio šimtmečiui paminėti – konkursas jauniesiems kompozitoriams

2019 metais švenčiama Lietuvos muzikinei kultūrai ypatinga sukaktis – vieno žymiausių XX a. lietuvių kompozitorių, kompozicijos pedagogo Eduardo Balsio 100-metis. Tarp įvairių kompozitoriui prisiminti skirtų renginių – ir nauja tradicija, pirmąkart organizuojamas Tarptautinis Eduardo Balsio jaunųjų kompozitorių konkursas. Konkurso, į kurį jau galima registruotis, finalinis renginys vyks šių metų lapkričio 23 d. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Debiutavęs dramatiškiausiu valstybei metu – po Antrojo pasaulinio karo, E. Balsys savo talentu ir darbštumu svariai prisidėjo užtraukiant karo ir stalinizmo represijų paliktą žaizdą muzikų bendruomenėje. Įgijęs solidų išsilavinimą Lietuvos ir dabartinio Sankt Peterburgo konservatorijose, jis tapo autoritetingu kompozicijos profesoriumi ir vienu produktyviausių Lietuvos kompozitorių, rašiusiu monumentalius sceninius ir koncertinius kūrinius, kurių sklaidą puoselėja jau kelios atlikėjų kartos.

„Tarptautinis E. Balsio kūrybos pripažinimas prasidėjo nuo oratorijos „Nelieskite mėlyno gaublio” premjeros Vroclave 1972 m. Per keletą metų šis kūrinys visas ar fragmentais, gyvai ar įrašų pavidalu suskambėjo ne tik Europos šalyse, bet pasiekė ir JAV. Dar vėliau E. Balsį kaip profesorių įvairiose šalyse savo kūriniais garsino buvę jo mokiniai. Jis buvo puikus instrumentalistas, orkestro žinovas, rašęs ir koncertinius kūrinius, ir muziką kinui bei teatrui. Todėl mes nusprendėme, kad konkursui leisti teikti ne tik įvairių instrumentinių bei orkestrinių sudėčių kūrinius, bet ir kūrinius muzikos kinui ar teatrui pagrindu, netgi su galimybe vaizdo medžiagą demonstruoti sinchroniškai su gyvu atlikimu”, – pasakojo konkurso organizacinio komiteto pirmininkas, kompozitorius, E. Balsio mokinys Gintaras Samsonas.

Jaunųjų kompozitorių konkurso dalyvių kūrinius atliks žymūs šalies atlikėjai. Jų sąraše – ryškūs šalies instrumentiniai ansambliai ir Lietuvos kamerinis orkestras, kuriam diriguos Robertas Šervenikas.

1-ajame Tarptautiniame Eduardo Balsio jaunųjų kompozitorių konkurse kviečiami dalyvauti kūrėjai iki 35-erių metų. Konkurso dalyviai varžysis jaunesniųjų (gimę po 1999 m. lapkričio 23 d.) ir pagrindinėje (gimę po 1984 m. lapkričio 23 d.) grupėse. Internetinės dalyvių paraiškos priimamos iki 2019 m. rugpjūčio 31 d., o vokai su paraiškomis – iki 2019 m. spalio 1 d. Pirmasis konkurso turas, kurio metu tarptautinė žiuri atrinks geriausius kūrinius, vyks 2019 m. spalio 26 d. Finalinio koncerto metu geriausiais pripažinti pagrindinės grupės kūrėjai išsidalins solidžias premijas – I premijos nugalėtojui teks 2000 Eur, II – 1000 Eur, III – 500 Eur prizai.

Daugiau informacijos apie konkursą – http://balsyscompetition.eu/

Leave a Reply