„We can be heroes”: paroda, sujungusi laiko patikrintus KKKC herojus

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) pristatytas tarptautinis meno projektas „We can be heroes” / „Būkime herojais” tapo KKKC 15 metų sukakčiai skirto renginių ciklo SUPERNOVA kulminaciniu tašku.

1_Heroes_foto_Donatas_Bielkauskas12

Parodoje „We can be heroes“ / „Būkime herojais“. Donato Bielkausko nuotr.

Parodos pavadinimui pasirinkta Davido Bowie dainos citata „We can be heroes” suponavo ir jos koncepciją – kiekvienas iš mūsų galime būti herojais. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro herojais tapo šiuos 15 metų vykusio kūrybinio proceso dalyviai: Lietuvos ir užsienio menininkai, kuratoriai ir organizatoriai, dizaineriai, meno kritikai, gerbėjai, stebėtojai ir vertintojai, prisidėję prie Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro kūrimo ir tęsiantys jo evoliuciją.

Pasak projekto iniciatoriaus, KKKC direktoriaus Igno Kazakevičiaus, „šie žmonės buvo su mumis 15 metų, padėjo kurti centrą tiek savo pastabomis, tiek darbo patirtimi ir savo dalyvavimu jo kertiniuose renginiuose. Pažvelgę į praeitį matome, kad vienas ar kitas menininkas pataikė į tokį centro etapą, kuomet būtent jo dalyvavimas buvo itin svarbus ir labai reikėjo, kad jis padarytų būtent tai, ką padarė. Todėl tie kūriniai atsirado dabar šioje erdvėje, vieni iš jų ženklina praeities etapus, kiti – dabartį, dar kiti kūriniai ženklina ateitį, į kurią einame”.

Renginyje dalyvavęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas herojais pavadino visą KKKC kolektyvą – tiek buvusį prie centro ištakų, tiek dabartinį. „Būtent jų energija, tikėjimas šiandien leidžia mums visiems būti čia, šiame centre, kuris gyvas bet kokiomis sąlygomis. Turbūt nėra tokio viruso, kuris įveiktų kūrybinę dvasią, kūrybinį polėkį. Dėkoju tiems, kurių dėka mes galime matyti parodas, įdomią, labai specifinę, unikalią veiklą, garsinančią uostamiestį tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Nuoširdžiai linkiu neprarasti tikėjimo, energijos, kuri įtikina ir įkvepia mus, gausų ir nemažėjantį sekėjų būrį”, – linkėjo miesto meras.

1_Heroes_foto_Donatas_Bielkauskas2

Laimos Kreivytės, Ingos Galinytės ir Deniso Kolomyckio performansas „Fluqus vedybos. Kentauro gimimas”. Donato Bielkausko nuotr.

Dėl koronaviruso pandemijos ne visi parodos dalyviai galėjo atvažiuoti į atidarymo iškilmes. Tačiau gerų KKKC bičiulių niekas negali sustabdyti. Savo kūrinius pristatyti atvyko Žygimantas Augustinas, Vygandas Šimbelis aka Das Vegas, Anatolijus Klemencovas ir Remigijus Treigys (Lietuva), menininkė Li Bond iš Latvijos. Andrus Joonas iš Estijos, KKKC projektuose ir parodose dalyvaujantis jau ketvirtąjį kartą, atidarymo metu įsikūrė savo instaliacijoje „Paminklas kapitalizmo aukoms” – kūrinys jam tapo performanso platforma.

Dar vienas parodos pristatymo metu rodytas performansas – Laimos Kreivytės, Ingos Galinytės ir Deniso Kolomyckio „Fluqus vedybos. Kentauro gimimas”, pakerėjęs žiūrovus subtilia estetika ir vertęs permąstyti ne tik lyčių tapatybės klausimus, bet ir šiandienos žmogaus bei gyvūnijos pasaulio nykstančias ribas. „Mus įkvėpė Jurgio Mačiūno 1978 metais per jo vestuves rodytas performansas, kai jie su žmona apsikeitė drabužiais. Dabar, XXI amžiuje, žemėje daug kas pasikeitė, ir kyla ne tik klausimas, kaip mes įsivaizduojame vyrus ir moteris, bet ir kaip pakito žmonių giminė. Mes pereiname į būvį, kai taip suartėjome su gyvūnijos pasauliu, kad tarsi tampame kentaurais – hibridinėmis būtybėmis, keičiamės vaidmenimis ir virusais. J. Mačiūno fluxus vedybų performansą mes interpretuojame kaip XXI a. fluqus vestuves, kur atsiranda gyvūniški elementai, o raidė „q” simbolizuoja iškištą liežuvį”, – performanso „Fluqus vedybos. Kentauro gimimas” idėją pristatė Laima Kreivytė.

1_Heroes_foto_Donatas_Bielkauskas3

Tapybos akcija-hepeningas „Laisvė“. Donato Bielkausko nuotr.

KKKC Meno kieme tą patį vakarą vyko ir tapybos akcija-hepeningas „Laisvė”. Trys menininkai – Audrius Gražys, Rodionas Petrovas ir turėjusią dalyvauti Irmą Leščinskaitę pakeitusi jos mokinė Daiva Dašenkovienė – skambant muzikai ir stebint būriui smalsuolių ant didelio formato drobių interpretavo Niujorko Laisvės statulos tema.

Parodoje „We can be heroes” / „Būkime herojais” dalyvauja: Žygimantas Augustinas (LT), Maris Bishofs (LV), Li Bond (LV), Miķelis Fišers (LV), Patricija Gilytė (LT-DE), Algis Griškevičius (LT), Christian Helwing (DE), Jörg Paul Janka (DE), Gintaras Palemonas Janonis (LT), Andrus Joonas (EE), Michael Jonas (DE), Anatolijus Klemencovas (LT), Stefan Linberg (DE), Meno grupė „Neznyje baby” (RU), Jūratė Rekevičiūtė (LT, in memoriam), Ričardas Rickevičius (LT), Remigijus Treigys (LT), Vygandas Šimbelis aka Das Vegas (LT-SE). Parodos architektas Vilnis Putrams (LV).

Paroda veiks iki 2020 m. spalio 31 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply