Romos Auškalnytės „Kūnas kaip tekstas“: kai tekstas tampa kūrinio esme

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. gegužės 13 – birželio 5 d. veikia tarpdisciplininio meno kūrėjos Romos Auškalnytės (Suomija / Lietuva) paroda „Kūnas kaip tekstas / Corpus ut text“.

Romos Auškalnytės parodos „Kūnas kaip tekstas“ ekspozicijos fragmentas. Ingridos Mockutės-Pocienės nuotr.
Roma Auškalnytė. Ačiū. 2020 m., fotografinė instaliacija su sulaužytu postamentu, 25×18 cm. Ingridos Mockutės-Pocienės nuotr.

Parodos „Kūnas kaip tekstas / Corpus ut text“ darbai pristato įvairiapusę menininkės kūrybą – nuo tradicinės litografijos atspaudų iki performansų ar instaliacijų, sukurtų per pastaruosius septynerius  metus. Parodoje eksponuojama ir keletas profesoriaus Algio Kliševičiaus darbų, kuriančių savitą vizualų dialogą su Romos Auškalnytės darbais, laikmečiu, žiūrovu.

Tekstas Romos Auškalnytės kūriniuose tampa vienijančia gija, kuri jungia menininkės darbus ir idėjas. Nuo 2013 m. Roma ieško komunikacijos su žiūrovu per tekstą, jungdama pastarąjį su įvairiomis technikomis, eksperimentuodama teksto reikšme, jo forma ir reprezentavimo galimybėmis. Menininkės darbuose tekstas tampa esmine detale, kuri informuoja žiūrovą, suteikia žiūrinčiajam tiesiogines nuorodas arba „transformuojasi“ antraeile detale, keliančia klausimus, verčiančia žiūrovą abejoti matomu.

„Juoda yra pagrindinė mano spalva, – pristatydama parodą pasakojo R. Auškalnytė. – Juoda litografijoje ir apskritai grafikoje yra pirminė, pagrindinė spalva. Ir mano kūryboje juodos yra labai daug, nes ji limituoja interpretacijas. Jei kūrinyje būtų, pavyzdžiui, geltona ar raudona spalva, jį visai kitaip interpretuotume politine, socialine ar kitomis prasmėmis. O juoda spalva yra tiesiog juoda – tai bazinė spalva. Todėl daugelis mano darbų – juodi.“

Romos Auškalnytės paroda „Kūnas kaip tekstas“. Ingridos Mockutės-Pocienės nuotr.

Paroda organizuojama kartu su VšĮ Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla, ji yra renginių ciklo, skirto Pirmosios rašto meno parodos, surengtos Klaipėdoje 1992 m., 30 metų sukakčiai paminėti, dalis. Parodą iš dalies remia Suomijos meno skatinimo centras „Taike“.

Algio Kliševičiaus kūriniai parodai paskolinti iš menininko šeimos archyvo.

Paroda veiks iki 2022 m. birželio 5 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply