„Q19: Memorabilia”: apie įkūnytą atmintį

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) visos parodinės erdvės iki 2019 m. gegužės 12 d. skirtos įprasminti atmintį. Čia veikia Lietuvos dailininkų sąjungos organizuojamos šiuolaikinės dailės kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį” paroda „Įkūnyta atmintis”.

Q19_Nerijaus_Jankausko_foto

Šiuolaikinės dailės kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ parodos „Įkūnyta atmintis“ fragmentas. Nerijaus Jankausko nuotr.

Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) kas ketverius metus rengiamos šiuolaikinės dailės kvadrienalės tikslas – pristatyti pastarųjų metų Lietuvos menininkų kūrybą. Šiemet ji surengta ketvirtąjį kartą. Pasak parodos atidaryme dalyvavusios LDS pirmininkės Editos Utarienės, visos iki šiol vykusios kvadrienalės turėjo tam tikrus akcentus. Rengiant pirmąją kvadrienalę, buvo pakviestas garsus parodų kuratorius iš Lenkijos Kšyštofas Stanislavskis (Krzysztof Stanislawski). Dailininkų sąjunga nusprendė, kad požiūris į Lietuvos dailę tarsi iš šalies bus pats objektyviausias. Antroji kvadrienalė buvo padalinta į dvi dalis: menotyrininkė ketverius metus stebėjo Lietuvoje vykstančius dailės įvykius, ryškiausi jų atsispindėjo kviestinių kuratorių suformuotoje pirmoje parodos dalyje. Kita dalis buvo konkursinė, ir joje galėjo dalyvauti visi dailininkai. Trečioji kvadrienalė, kuruojama Vaidoto Žuko, buvo labai pilietiška, joje buvo pristatyti Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių menininkų darbai.

Ketvirtoji kvadrienalė, kuruojama Ritos Mikučionytės, Nijolės Nevčesauskienės ir Evelinos Januškaitės-Krupavičės, ypatinga tuo, kad pasklido po visą Lietuvą – parodos surengtos aštuoniose LDS dailės galerijose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Šiai konkursinei parodai iš viso buvo gauta 240 paraiškų, atrinkti 128 dailininkai. Visų konkurse dalyvavusių menininkų darbai skelbiami internetinėje parodoje svetainėje www.kvadrienale.lt.

Kiekviena LDS šiuolaikinės dailės kvadrienalė turėjo savo idėją. Q19 dedikuota atminčiai. Pasak E. Utarienės, atmintis yra be galo svarbi žmogaus asmenybei, be jos mes netenkame savo savasties. Visa tai, ką menininkas pateikia savo kūriniuose, jis formuoja per savo atmintį, atvaizduodamas tikrovę arba tos tikrovės suteiktus impulsus.

Q19_komanda_NJ_nuotr

„Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ parodos „Įkūnyta atmintis“ kūrybinė komanda. Nerijaus Jankausko nuotr.

KKKC Parodų rūmuose Q19 paroda „Įkūnyta atmintis” eksponuojama todėl, kad LDS Klaipėdos skyriaus galerijos patalpos šiuo metu renovuojamos. LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė akcentavo svarbų momentą: ši kvadrienalės paroda – ne kartotinė, ji buvo tikslingai suformuota Klaipėdos parodų rūmų salėms.

Kolekcijos kuratorė Evelina Januškaitė-Krupavičė kartu su koordinatore Monika Valatkaite išsikėlė tikslą sukurti ekspoziciją būtent šioms parodinėms erdvėms. Joms pavyko suteikti kiekvienam kūriniui autonomijos, kai kurie darbai įvietinti – tiesiogiai sąveikauja su Parodų rūmų erdve.

E. Januškaitė-Krupavičė kilusi iš Klaipėdos, todėl Q19 tema „Memorabilia” gimtajame mieste jai asmeniškai buvo labai svarbi. „Atmintis yra labai fundamentali sąvoka, ji gali būti ir individuali, ir kolektyvinė, ir saugotinė. Visi užfiksuoti istoriniai momentai ir asmeniniai dalykai nugula į atmintį tarsi į archyvą. Asmeniška atmintis ir buvo tas sandas, kuriuo remdamosi mes kūrėme kvadrienalės koncepciją. Kai subjektyvi ir labai individuali atmintis suformuoja tam tikrus turinius, kuriuos mes iš savo atminties perkeliame į tam tikrą reprezentacinę erdvę, tuomet šis atminties vyksmas, tam tikras sąmonės įvykis per mus – menininkus, kuratorius, organizatorius – tampa kito suvokėjo, šiuo atveju – žiūrovo, sąmonės įvykiu. Parodoje mes stengėmės pristatyti kūrinius, geriausiai atitinkančius atminties idėją, kuri taip pat yra susijusi su kūniškumu, faktūriškumu. Tas kūnas nėra tiesiogiai išreiškiamas, bet manau, kad kiekvienas žiūrovas atras savo asmeninę giją”, – atidarant parodą jos koncepciją pristatė kuratorė.

KKKC Parodų rūmuose eksponuojamoje parodoje „Įkūnyta atmintis” pristatomi 23 menininkai: Eglė Ganda Bogdanienė, Nerijus Erminas, Jurgita Gerlikaitė, Greta Grendaitė, Tomas Vosylius, Daiva Gudelytė, Andrius Erminas, Zita Inčirauskienė, Aistė Jančiūtė, Danutė Jazgevičiūtė, Oksana Judakova, Dalia Juodakytė, Agnė Kondrataitė, Remigijus Kriukas, Andrius Kviliūnas, Petras Lincevičius, Rimantas Milkintas, Auksė Petrulienė, Paulius Rainys, Rūta Šipalytė, Indrė Stulgaitė, Dalia Truskaitė, Eglė Ulčickaitė.

Paroda veiks iki 2019 m. gegužės 12 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply