Paroda „Truputis diskurso”: komiksai su garso takeliu

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidaryta komiksų dailininkės Miglės Anušauskaitės, režisierės Julijos Šatkauskaitės, kompozitoriaus Andriaus Šiurio ir kūrybinės komandos „Bilietų nėra” garso komiksų paroda „Truputis diskurso”.

garso_komiksai

Garso komiksų parodą „Truputis diskurso“ pristatė menotyrininkas Ignas Kazakevičius, parodos kuratorė Rasa Kregždaitė ir komiksų kūrėja Miglė Anušauskaitė. Nerijaus Jankausko nuotr.

Į parodos pristatymą atvykusios idėjos autorė Rasa Kregždaitė ir komiksų kūrėja Miglė Anušauskaitė neslėpė, kad kurdamos šį projektą susidūrė su nemenkais iššūkiais. Pasak R. Kregždaitės, sumanius sukurti iki tol nebūtą dalyką – garso komiksus, ir surinkus komandą – komiksų kūrėją M. Anušauskaitę, režisierę Juliją Šatkauskaitę, kompozitorių Andrių Šiurį bei kūrybinę komandą „Bilietų nėra”, nė vienam iš jų nebuvo aišku, kaip turėtų atrodyti tie garso komiksai. Po ilgokų diskusijų bei eksperimentų idėja išsigrynino – teliko ją įgyvendinti.

Pirmiausiai buvo kuriami vaizdai. M. Anušauskaitė prisipažino, kad kurti komiksus šiam projektui jai buvo labai sudėtinga, kadangi apsispręsta juose apsieiti be teksto, o ji esanti „teksto žmogus”. „Atspirtį radau skaitinėdama pokalbius socialiniuose tinkluose. Viena iš situacijų, kuomet karšta diskusija „Facebooke” ties kažkuriuo tašku virsta pokalbiu apie nieką, tarsi sukasi vietoje, inspiravo komiksą, kuriame šuo sukasi ratu paskui savo uodegą. Kai kurių komiksų idėjas padiktavo diskusijos apie šių dienų aktualijas. Pavyzdžiui, komiksą apie alkoholio vartojimo kultūrą”, – piešinių atsiradimo istorijas atskleidė M. Anušauskaitė.

Pasak R. Kregždaitės, parodoje garsas ir vaizdas pildo vienas kitą, kai kur garsas seka komikso naratyvą, kai kur – kuria komikso atmosferą, kai kur garso takelis, inspiruotas komikso, pasakoja kiek kitokią istoriją. „Stengėmės padaryti taip, kad vaizdas ir garsas vienas kitą papildytų. Garso komandai tai buvo gana didelis iššūkis, kadangi jie pirmą kartą kūrė takelius ne pagal tekstinį naratyvą, o interpretavo, žiūrėdami į vaizdą”, – pristatydama parodą pasakojo R. Kregždaitė.

Parodos organizatoriai palieka lankytojui teisę rinktis, kaip apžiūrėti parodą – ar į vaizdą ir garsą gilintis kartu, ar žvelgti tik į piešinius, o galbūt tik klausytis savo telefone, nuskaičius prie kiekvieno komikso kabantį QR kodą, kuriuo užšifruotas garso takelis. Ir tam visai nebūtinos telefono ausinės. Pasak organizatorių, tuo pat metu iš skirtingų pusių skambantys garso takeliai parodai suteikia dar daugiau diskurso.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks iki 2018 m. gegužės 5 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply