Paroda „80+20″: menininko ir dėstytojo santykis

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) iki 2019 m. vasario 3 d. veikia Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytojų kūrybos paroda „80+20″.

D75_4122_1

Parodą „80+20“ pristatė: (iš kairės) KKKC direktorius Ignas Kazakevičius, kuratorė Neringa Poškutė-Jukumienė ir projekto iniciatorė Zita Inčirauskienė. Fone: Remigija Vaitkutė. Langas. 2018 m. Ingridos Mockutės-Pocienės nuotr.

Organizatoriai parodą dedikavo dviem jubiliejams: pirmosios žemaičių dailininkų kūrybos parodos 80-mečiui ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto įkūrimo 20-mečiui. Tai jau antrasis šios parodos variantas. Pirmą kartą ji buvo surengta 2018 m. rugsėjo mėnesį Telšiuose. Pasak šio projekto iniciatorės, VDA Telšių fakulteto profesorės Zitos Inčirauskienės, idėją surengti parodą išprovokavo jubiliejinės sukaktys. „Mūsų bendruomenė – menininkų, dėstytojų kolektyvas – aktyviai dalyvauja įvairiose parodose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, tampa įvairių konkursų laureatais. Tačiau visi pasiekimai tarsi išsibarsto. Šios sukaktys ir buvo provokacija suburti kūrėjus po vienu stogu. Išsikėlėme tikslą fakulteto 20-metį paminėti sukviečiant dėstytojus, kurie per tą laikotarpį buvo prisilietę prie mūsų fakulteto. Norėjosi pakviesti visus, tačiau tai buvo gana sudėtinga. Parodoje Telšiuose dalyvavo 27 menininkai”, – pristatydama parodą pasakojo prof. Z. Inčirauskienė.

Į Klaipėdą paroda atkeliavo gerokai pakitusi – ekspozicija tapo monochrominė, išgryninta. Parodos kuratorė VDA Telšių fakulteto docentė Neringa Poškutė-Jukumienė siekė, kad uostamiestyje būtų eksponuojami tik iki šiol čia nerodyti kūriniai. Rinkdama kolekciją, kuratorė žvelgė į ją per menininko ir dėstytojo santykio analizės prizmę.

„Menininkas, eksponuodamas savo kūrybą kitose parodose, neidentifikuojamas kaip dėstytojas. Šioje parodoje jis pristatomas kaip dėstytojas, yra vertinamas ne tik savo kolegų, bet ir studentų akimis. Paradoksas tas, kad menininkui nėra būtina būti dėstytoju, bet Vilniaus dailės akademijos dėstytojui nebūti menininku nėra galimybės. Jis privalo nuolat naujintis, privalo mąstyti, jis negali užsidaryti savyje. Nors yra ir tokių dėstytojų, kurie savo kūryba labai tylūs, jos nedemonstruoja, nekuria šou, gilinasi į apmąstymus, tyliai save realizuoja per kūrybą. Manau, jie irgi verti dėmesio, net jei kūrėjų vardai mažai žinomi. Ši kolekcija suformuota ne tik iš žinomų menininkų kūrybos, yra ir tų tyliųjų, kurie kuria, eina koja į koją su laikmečiu ir net negalėtum pasakyti, tai yra senojo ar naujojo meno atstovai – jie visi yra reflektuojantys ir kuriantys tai, kas aktualu šiuolaikiniam pasauliui”, – sakė doc. N. Poškutė-Jukumienė.

Parodoje eksponuojami 14 dėstytojų – nuo profesoriaus iki lektoriaus ar meistro – darbai, sukurti 1995 – 2019 m. Parodos rengėjai sąmoningai atsisakė nurodyti jų mokslinį laipsnį, kad tai netaptų kliūtimi vertinant kūrybą.

Savo kūrinius parodoje „80+20″ pristato dėstytojai / menininkai: Petras Gintalas, Romualdas Inčirauskas, Zita Inčirauskienė, Remigija Vaitkutė, Beata Zdramytė, Albertas Gedvilas, Neringa Poškutė-Jukumienė, Vytautas Mockaitis (1958 – 2011), Tomas Vaičaitis, Salomėja Jastrumskytė, Virginijus Kinčinaitis, Bangutis Prapuolenis, Gintaras Gailius, Mindaugas Šimkevičius. Parodos kuratorė – Neringa Poškutė-Jukumienė.

Paroda „80+20″ veiks iki 2019 m. vasario 3 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply