Monikos Dirsytės ir Agnės Sabulytės performansas „Ašies kodas“: praeivius stabdęs išbandymas

Gegužės 27 dieną Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) Jono kalnelyje organizavo Monikos Dirsytės ir Agnės Sabulytės performansą „Ašies kodas“. Performanso metu Monika Dirsytė nepaliaujamai sukosi ant penkių metrų aukščio ašies, demonstruodama  fizinę ir psichologinę ištvermę. O Agnė Sabulytė, valdydama ašį, giedojo galingą maldą – Dezdemonos ariją „Ave Maria“ iš G. Verdi operos „Otelas“.

Monikos Dirsytės ir Agnės Sabulytės performansas „Ašies kodas“. Agnietės Skirmantienės nuotr.
Monikos Dirsytės ir Agnės Sabulytės performansas „Ašies kodas“. Agnietės Skirmantienės nuotr.

Sodrus Agnės Sabulytės balsas buvo girdimas ir atokiau už Jono kalnelio ribų. Žiūrovai buvo įkvėpti apmąstyti žmogiškos ištvermės ribas ir žmogaus ašies bei santykio su kitu žmogumi klausimus.

Performanso sumanytojos ir atlikėjos Monika Dirsytė ir Agnė Sabulytė kviečia svarstyti, ar iš principo yra įmanomas neprievartingas santykis? Ar įmanoma patirti į egzistencines transformacijas vedantį ryšį, bet kartu išsaugoti savąjį tapatumą ir unikalumą? Galiausiai keliamas pamatinis klausimas: kokia yra paties žmogiškumo esmė – jo ašis arba kodas? Judėjimas į Kitą ar sugrįžimas į Save?

Anot renginio organizatorių, šis keturių valandų trukmės pasirodymas padarė įspūdį ir sužavėjo miestiečius, tačiau būta ir tokių, kuriuos performansas suglumino. Performanso žanras yra nedažnas reiškinys Klaipėdoje, tad pastebima, kad platesnei visuomenės daliai trūksta žinių ir apie šį žanrą, ir apie šiuolaikinį meną apskritai. Žmonės dažnai yra linkę priešintis naujovėms arba tiems reiškiniams, apie kuriuos mažai žino, nesupranta. Nors šiuolaikinis menas ir performanso žanras pasaulyje nėra naujas, jų supratimas neateina paprastai ir greitai. Pirmiausia, reikia pripažinti, kad menas nėra tik tai, kas gražu ir malonu, tai nėra vien pramoga. Mene labai svarbu turinys, tai, kas priverčia susimąstyti, skatina kritinį mąstymą, diskusijas. Būtent šiems tikslams pasiekti Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras organizuoja įvairius susitikimus, diskusijas su menininkais, menininkų veiklos pristatymus, kurių metu miestiečiai turi galimybę susipažinti su šiuolaikiniu menu ir suprasti menininkų kūrybos principus.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras dėkoja menininkėms Monikai Dirsytei ir Agnei Sabulytei už jų drąsą, talentą ir pasitikėjimą pristatant šį ištvermės reikalaujantį performansą Klaipėdoje.

KKKC informacija

Leave a Reply