KKKC Parodų rūmuose – Nikitos Kadano paroda „Duobė dainuoja“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. gruodžio 16 d. – 2023 m. sausio 15 d. veikia vieno garsiausių Ukrainos šiuolaikinio meno kūrėjų Nikitos Kadano paroda „Duobė dainuoja“. Ši paroda yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus ir asociacijos „Menų zona“ rengiamos Fotografijos šventės dalis. Parodų kuratorius – Darius Vaičekauskas.

Nikita Kadan. Žmonės. 2022 m. drobė, anglis. Donato Vaičiulio nuotr.
Nikita Kadan. Žmonės. 2022 m. drobė, anglis. Donato Vaičiulio nuotr.

Nikitos Kadano parodą „Duobė dainuoja“ sudaro darbai, sukurti 2014-ųjų Rusijos ir Ukrainos karo metu, taip pat ir nuo plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios 2022 m. vasario 24 d. Šie darbai susiję su atminties politikos tyrinėjimais, kolektyvinių traumų analize, su naujomis masinio smurto ir žmonių buveinių naikinimo patirtimis. Parodos pasakojimas veda nuo istoriografinių kūrinių, sprendžiančių praeities žaizdas, iki „įrodymų skulptūros“, fiksuojančios karo padėtį realiame laike. Tačiau visi šie kūriniai pasižymi tuo, ką galima pavadinti „eschatologiniu optimizmu“ – noru susidurti su katastrofa ir perimti sunaikinimo energiją, paverčiant ją pasipriešinimo ir virsmo energija.

Menininko kūriniai „Tigro šuolis“ ir „Pastabos apie archyvus“ siejami su šiuolaikinės Ukrainos ir šalių, priklausiusių socialistiniam blokui, požiūrio į savo XX amžiaus patirtį paradoksais, taip pat su posovietinės būsenos pabaigos idėja. „Augalų apsaugos“ ciklas, plėtojamas nuo karo pradžios 2014-aisiais iki šių dienų, fiksuoja karinius griuvėsius Ukrainos kraštovaizdžiuose nuo Donbaso iki Kyjivo srities, didžiausią dėmesį skiriant ekocidui – mus supančios aplinkos naikinimui. Kūriniai „Perėjimas“ ir „Mes esame kaina“ yra apie bandymą pažvelgti tiesiai į istorijos tamsą ir atrasti naują atsparumą katastrofos akivaizdoje. Kūrinyje „Provincijos žvaigždės“ tiesiogiai pateikiama medžiaga iš karo nuniokoto Gostomelio, susiejant ją su eschatologinę pradžią turinčiu Bruno Šulco tekstu.

Visavertį pasirengimą parodai nutraukė prasidėjusi Rusijos plataus masto invazija į Ukrainą. Kai kuriuos kūrinius menininkas galėjo sukurti tik atvykęs į Klaipėdą.

Fotografijos šventės ir Nikitos Kadano parodų kuratorius – Darius Vaičekauskas.

Parodas organizuoja Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, asociacija „Menų zona“. Parodas iš dalies finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybės administracija. Partneris – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

Nikitos Kadano paroda „Duobė dainuoja“ veiks iki 2023 m. sausio 15 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply