Tado Kazakevičiaus fotografijos – „Leica Oskar Barnack” apdovanojimuose

„Tado Kazakevičiaus fotografijų ciklas „Tai, ko nebebus” yra labai asmeniškas ir kiekvienas jame gali atrasti dalelę savęs”, – taip Lietuvos fotografo seriją „Leica Oskar Barnack Award” apdovanojimų, vykusių St. Elisabeth bažnyčioje Berlyne, metu pristatė Karin Rehn-Kaufmann, „Leica” meno galerijų vadovė.

Tadas_Kazakevicius_Berlyne

Tado Kazakevičiaus fotografijų ciklą „Tai, ko nebebus“ „Leica Oskar Barnack Award“ apdovanojimų ceremonijoje pristatė Karin Rehn-Kaufmann ir fotografijų autorius. Organizatorių archyvo nuotr.

Renginio Berlyne metu buvo apdovanoti konkurso nugalėtojai ir išsamiai pristatyta paties Oskaro Barnacko, sukūrusio „Leica” prototipą, istorija. Konkurso nugalėtojų paroda eksponuojama Naujojoje fotografijos mokykloje Berlyne (The Neue Schule für Fotografie). Šios mokyklos misija yra suteikti studentams žinių, įžvalgų ir įgūdžių tiek kuriant meninę fotografiją, tiek dokumentinę ar mados fotografiją bei sėkmingai dirbti skaimenine ar anologine technika.

Tado Kazakevičiaus fotografijų ciklas „Tai, ko nebebus” tapo vienu iš 12 „Leica Oskar Barnack Award” finalininkų, kuriais tapti pretendavo net 2300 fotografų iš 99 pasaulio šalių. Tai vienas iš fotografijos pasaulyje išskirtinai vertinamų, prestižinių konkursų, jo finalininkų darbai įvertinami už puikius profesinis gebėjimus ir talentą, padėjusius autoriams 10–12 fotografijų serija geriausiai užfiksuoti ir išreikšti žmogaus bei jį supančios aplinkos santykius kūrybingu, novatorišku ir šiuolaikiniu vizualiniu stiliumi. Konkurso nugalėtoju tapo amerikiečių fotografas Mustafahas Abdulazizas, sukūręs ilgalaikį projektą vandens tema. Šis projektas kalba apie tai, ką vanduo reiškia žmonėms skirtinguose žemynuose ir kaip jie susidoroja su šio išgyvenimui būtino elemento trūkumu.

Tadas_Kazakevicius_Tai_ko_nebebus

Tadas Kazakevičius, iš ciklo „Tai, ko nebebus”.

2021 metais Lietuvos spaudos fotografų klubas išleis Tado Kazakevičiaus fotografijų ciklo „Tai, ko nebebus” fotografijų albumą, kuriam įvadinius žodžius rašo Larsas Boeringas ir Karen McQuaid („The Photographers’ Gallery” Londone vyriausioji kuratorė). Tais pačiai metais Lietuvos nacionaliniame muziejuje bus surengta ir paroda, kurioje numatoma eksponuoti ne tik fotografijas, bet ir kai kurių herojų tekstų citatas, kelionėje rastus artefaktus (knygas, apleistų namų langines, įvairius pakeliui rastus objektus ir pan.), o gal net ir kelionės priemonę – mopedą.

Fotografijų ciklas „Tai, ko nebebus” jau ne primą kartą įvertintas tarptautiniu mastu. 2019 m. pradžioje Tado Kazakevičiaus serija „Tai, ko nebebus” buvo pristatyta ir prestižinio „British Journal of Photography” fotografijos žurnalo, Jungtinėje Karalystėje leidžiamo nuo 1854 metų, spausdintoje versijoje. 2017 m, jis buvo tarp „Lens Culture Exposure Awards” ir „International Photography Awards” finalininkų, o atskiri šio ciklo kadrai buvo atrinkti ir į „Sony World Photography Awards 2017″ bei tais pačiais metais eksponuoti prestižinėje „The Royal Photographic Society International Photography Exhibition 160″ parodoje. 2018 metų pradžioje„Tai, ko nebebus” buvo atrinktas kaip vienas iš 10-ies finalininkų „ZEISS Photography Awards” apdovanojimuose.

Lietuvoje ši serija buvo tarp finalininkų tarptautiniame festivalyje „Vilniaus Fotografijos Ratas 2017″, kur atkreipė ir festivalio kvietimu besilankiusio Larso Boeringo (vykdantysis „World Press Photo” direktorius) asmeninį dėmesį, 2018 m. konkurse „Lietuvos spaudos fotografija” serija pelnė „Auksinį kadrą” temoje „Fotopasakojimas / reportažas”, viena serijos fotografija buvo apdovanota „Kolegų prizu”. 2018 m. rugsėjo mėnesį šis fotografinis ciklas buvo eksponuojamas Bovė mieste, Prancūzijoje, vykstančio „Photaumnales” festivalio metu, nemažas rinkinys 2017 m. kovą buvo eksponuotas ir Košice, Slovakijoje, „Foto Fest Košice” festivalyje.

Tadas_Kazakevicius_Tai_ko_nebebus3

Tadas Kazakevičius, iš ciklo „Tai, ko nebebus”.

Šis fotografijų ciklas buvo kuriamas nuo 2014 iki 2018 metų. T. Kazakevičius mopedu apkeliavo daugiau nei 7000 kilometrų Lietuvos keliais ir vieškeliais, ieškodamas įsimintinų ir „kalbančių” kadrų: portretų, gamtovaizdžių, objektų.

2017 m. Nidos fotografijos seminaro metu Antanas Sutkus šį ciklą auditorijai įvardino kaip vieną iš Lietuvos humanistinės fotografijos mokyklos temos tąsą atspindinčių šiuolaikinių darbų. 2017 m. pabaigoje Tadui Kazakevičiui už darbą prie šio fotografinio ciklo buvo paskirta Lietuvos Kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija, o dar 2014 metais Lietuvos kultūros taryba šio ciklo tąsai buvo skyrusi 10 mėnesių autorinę stipendiją.

„Leica Oskar Barnack Award” apdovanojimai pradėti rengti 1979 metais, Oskar Barnack, kuris sukūrė pirmąjį „Leica” fotoaparato modelį, gimimo dienos šimtojo jubiliejaus proga. Iki 1992 metų šis konkursas vyko kartu su „World Press Photo” apdovanojimais. Šį apdovanojimą yra gavę tokie fotografai kaip Sebastião Salgado, David C. Turnley, Chris Steele-Perkins, Eugene Richards ir daugelis kitų.

2019 metų apdovanojimų komisijoje dalyvavo Karin Rehn-Kaufmann, „Leica Galleries International” meno vadovė ir pagrindinė atstovė, Max Pinckers, šio apdovanojimo 2018 metų laimėtojas, Milena Carstens, „ZEIT magazin” fotografijų vadovė, Enrico Stefanelli, „Photolux” festivalio vadovas, ir vienas garsiausių pasaulio kelionių fotografų Steve McCurry.

Leave a Reply