Tadas Kazakevičius – tarp Pasaulio spaudos fotografijos konkurso laureatų

Iš Amsterdamo atskriejo žinia, kad Tado Kazakevičiaus fotografijų serija „Tarp dviejų krantų” tapo 2020 metų Pasaulio spaudos fotografijos konkurso (World Press Photo) „Portretinių fotografijų serijų” temos nominante. Balandžio 16 dieną paaiškės, kuria: pirma, antra ar trečia vieta bus apdovanota ši T. Kazakevičiaus serija.

Tadas_Kazakevicius_word

Tado Kazakevičiaus fotografijos iš serijos „Tarp dviejų krantų”

Serijos „Tarp dviejų krantų” idėja kilo 2018 m. pavasarį Kuršių nerijoje fotografų plenero „Uždaros teritorijos” metu. Autorius, šios kūrybiškumo vystymo sesijos, inicijuotos fotografo Jono Staselio, metu sukūręs pirmuosius darbus, vėliau individualiai tyrinėjo nerijos gyventojų kasdienybę bei santykį su savo kraštu iki 2019 m. vidurio.

Tadas Kazakevičius šią seriją kūrė analoginės fotografijos technika, laukdamas tinkamos šviesos dažnai fotografavo vos tik patekėjus saulei ar jai besileidžiant, pavasarį ir rudenį, taip perteikdamas būtent šio regiono atmosferiškumą. Ir išties fotografijos kvepia mišku, pušies sakais, dumbliais.

Serijoje vizualiai pasakojamas regiono unikalumas bei portretuojami žmonės, vienaip ar kitaip pasirinkę šią vietą savo namais. Taip pat portretuojami ir netikėti objektai ar šios vietovės simboliai, perteikiantys kiek kitokį kraštovaizdį, architektūrinę Kuršių nerijos išraišką.

Pavadinimas suponuoja, kad pasakojama istorija remiasi dviejų krantų simbolika – regionu, apribotu krantais iš abiejų pusių, tad jis yra labai įkvepiantis ir užburiantis dvasiškai. Tačiau ši vieta turi ir labai sudėtingą bei įdomią istorinę liniją, kultūrinius ir gamtinius aspektus. Fotografijos plenerus „Uždaros teritorijos” nuo 2018 metų rengia Lietuvos spaudos fotografų klubas ir VšĮ „Menų vektoriai”.

Fotografijų serija „Tarp dviejų krantų” jau anksčiau yra atkreipusi pasaulio fotografijos ekspertų dėmesį. Su ja autorius pateko tarp 2018 metų „LensCulture Emerging Talent” finalininkų, o 2019 metais ši serija buvo pristatyta Kinijoje, tarptautiniame fotografijos festivalyje „The Power of Image”, kuruojamame prestižinės „Three Shadows” galerijos. Šiame festivalyje T. Kazakevičius kartu su kinų fotografu Zhou Yulong ir suomiu Jaakko Kahilaniemi buvo apdovanoti pagrindiniu festivalio prizu. Serija pristatyta įvairiose interneto platformose, tokiose kaip Ignant, LensCulture, Thisispaper.

Pasaulio spaudos fotografijos konkursas „World Press Photo” rengiamas nuo 1955 metų. Ligi šiol jame buvo apdovanoti tik trys fotografai iš Lietuvos: Antanas Ališauskas 1969 m., Irena Giedraitienė 1975 m. ir Valerijus Koreškovas 1978 metais. 2020 metų konkurse dalyvavo 4282 fotografai iš 125 šalių, jie konkursui pateikė 73996 fotografijas. Konkurse nominuoti 44 fotografai iš 24 šalių..

Tadas Kazakevičius yra tapęs: 2019 m. Leica Oskar Barnack awards, 2017 m. LensCulture Exposure awards, 2018 m. ZEISS Photography awards, 2017 m. parodos „The Royal Photographic Society 160″, 2017 m. Sony World Photography finalininku. 2017 metais Lietuvos kultūros ministerijos apdovanotas jaunojo kūrėjo prizu bei ne kartą „Auksiniu kadru” konkurse „Lietuvos spaudos fotografija”. 2019 metais T. Kazakevičiaus kūryba pristatyta prestižinio „The British Journal of Photography” popierinėje versijoje.

Daugeliui šalies ir užsienio fotografijos mėgėjų žinoma Tado Kazakevičiaus serija „Tai, ko nebebus”, kurios leidinys ir paroda bus pristatyti šiemet. Šiuo metu autorius kuria keletą naujų serijų. Viena jų – apie industrinės profesijos nykimą serijoje „Odė paskutiniam dirbančiam žmogui”. Kita serija – „Pernykštis sniegas”, analizuojanti tremties temą, kurios kūrimu autorius sulaukė palaikymo iš Kultūros Tarybos, skyrusios stipendiją.

Tado Kazakevičiaus fotografijų serija „Tarp dviejų krantų” 2020 m. Pasaulio spaudos fotografijos konkurse – ČIA.

Leave a Reply