Klaipėdoje – paroda „Lietuvos spaudos fotografija”

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda) galerijoje 13L rugsėjo 27 dieną 17 val. atidaroma jau penkioliktą kartą Lietuvoje surengto nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija” paroda.

V_Vaisvilaite_Skirutiene_tema_Portretas

Tema: „Portretas“. Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė (vv-photography.com). Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesorius Alfredas Bumblauskas sutinka Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos šeštokus savo valdose. Pokalbis apie knygas iš P. Smuglevičiaus salės persikelia į universiteto kiemą profesoriaus kvietimu: „Eime, automobilio bagažinėje turiu daugiau knygų!“ Ir pokalbiai tęsiasi.

Paroda ir metraštis „Lietuvos spaudos fotografija 2016″ – tai vienerių metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos, įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos. Įprastai gegužės mėnesį sostinėje savo kelionę po šalį pradedanti konkursinė paroda Klaipėdoje bus eksponuojama iki lapkričio 7 dienos.

Konkursą organizuojančio Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis sakė, kad per 15 metų susiformavo tvarios konkurso tradicijos, konkursas įgavo autoritetą visuomenės bei fotografų bendruomenės akyse. Šių metų gegužės 13 d. Vilniaus Rotušėje įvykusios 15-ojo nacionalinio fotografijų konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2016″ nugalėtojų paskelbimo ceremonijos metu fotografams buvo įteikta dvylika „Auksinio kadro” apdovanojimų. Parodoje „Lietuvos spaudos fotografija 2016″ išvysite ne vieną klaipėdietės Viktorijos Vaišvilaitės-Skirutienės fotografiją.

„Visus 15 metų siekiame, kad konkursas suformuotų rimtas ir gilias tradicijas. Šiandien galiu drąsiai teigti, jog šį tikslą esame įgyvendinę, tad kitais metai „Auksinio kadro” apdovanojimų ceremonijoje jau planuojame skelbti ir geriausios nuotraukos nominaciją. Džiaugiamės, kad padaugėjo ir jaunosios kartos atstovų, kurie noriai prisideda prie konkurso organizavimo. Jų iniciatyva kitąmet bus ne viena, o trys fotopasakojimo temos – aktualijos, gyvenimas bei atvira tema”, – sakė J. Staselis.

Kariuomene_Ieva Budzeikaite

Tema: „Kariuomenė“. Ieva Budzeikaitė (budzeikaite.lt). Pirmoji tarnybos diena prasidėjo kelione į Ruklą, mokomąjį pulką, kuriame šauktiniai mokėsi karybos pagrindų, o vėliau tarnybą tęsė pasirinktame dalinyje.

Šiandien naujienos veržiasi į mūsų gyvenimą, o jų pateikimo formos kinta nenuspėjamai greitai. Mus pasiekia vis daugiau informacijos, daugiau vaizdų, tik klausimas, ar tampame geriau informuoti, kompetentingi, ar labiau išmanome, kas vyksta. Kartais naujienų srautas pradeda erzinti, nes vartoti ne visada sutampa su suprasti. Mūsų supratimas, kas yra žiniasklaida ir ko iš jos tikimės, keičiasi. Šiandien vis dažniau suabejojame, kuo galime pasitikėti. Žurnalistinė etika, profesinių standartų laikymasis, kokybė, tikslumas ir profesinė atsakomybė užtikrina ir sustiprina visuomenės pasitikėjimą. Būti nepriklausomam tampa vis brangiau, nors tai ir yra vienas žurnalistikos pagrindų, reikalaujantis neabejotinos atsakomybės. Jei pasitikėjimas fotožurnalistika bus prarastas, ji taps tik vienu iš daugelio vizualinės informacijos šaltinių, kurie kartais virsta informaciniu triukšmu, atakuojančiu mus kasdien, bet praradusiu savo veidą ir skaitytoją, žiūrovą, vertintoją. Kad taip neįvyktų, esame atsakingi visi – ir kuriantys, ir tą kūrybą priimantys.

Dėl šiais metais sugriežtintų konkurso sąlygų šiek tiek sumažėjo dalyvių skaičius – darbus konkursui pateikė 103 fotografai. Iš viso konkurso organizatoriai sulaukė daugiau nei 4 tūkst. fotografijų. J. Staselio teigimu, tai lėmė atsakingos žurnalistikos poreikis. Tad konkurse dalyvavo tik tie fotografai, kurie nuolat bendradarbiauja su žiniasklaida, kurių kasdienis darbas reikalauja atsakomybės už skleidžiamą vizualią žinią. Be to, pirmą kartą konkurso dalyviai pateikdami fotografijas turėjo sutikti su Etikos kodekso nuostatais.

Diplomatija_Justinas_Stacevicius

Tema: „Diplomatija“. Justinas Stacevičius (lrytas.lt). Šnabždesiai. Ten, kur susitinka valdžios atstovai, niekuomet neapsieinama be diskusijų ar pasišnabždėjimų. Valstybinė mokesčių inspekcija Kongresų rūmuose paminėjo veiklos 25 metų jubiliejų.

„Pastaruosius dvejus metus konkurso dalyvių prašome atsiųsti ir fotografijų originalus, kad galėtume sukontroliuoti darbų techninio apdorojimo laipsnį. Rengiant 2017 metų konkursą planuojame jo sąlygose tiksliai aprašyti fotografijų apdorojimui įvestus griežtus techninius reikalavimus. Fotografijų techninis apdorojimas vis labiau ribojamas ir pasauliniuose fotožurnalistikos konkursuose, todėl stengiamės eiti koja kojon su pasaulinėmis tendencijomis ir mes. Vienintelė išimtis – konkurso tema „Spindesys”, kuri yra skirta „glamūrinių” žurnalų fotografijoms, kurioms netaikomi fotožurnalistiniai standartai. Šios nuotraukos yra spaudos fotografija, kadangi publikuojamos spaudoje, bet tai jau nėra fotožurnalistika”, – sakė J. Staselis.

Vienas iš konkurso komisijos narių, žymus Italijos fotografas Pieras Casotti sakė, jog galimybė būti komisijos nariu jam tapo nuostabia patirtimi. „Atrankos procesas buvo labai profesionalus ir griežtas. Man, kaip fotografui, tai suteikė progą geriau pažinti ir patyrinėti „baltiško požiūrio” fotografiją, o kai kurios fotografijos – vis dar stovi akyse. Globalizuotame vaizdų pasaulyje – įdomiausias yra asmeninis požiūris”, – teigė P. Casotti. Jau ne pirmą kartą konkurso vertinimo komisijoje dalyvavęs fotožurnalistas Paulius Lileikis pasidžiaugė: „Šiemet nustebino pokyčiai – kolegų darbų novatoriškumas. Kitoniško, nei mums iki šiol priimta, stiliaus, braižo, idėjos ir minties perteikimo paieška. Bet čia fotožurnalistų konkursas, tad ir fotografijos turi būti atrinktos kryptingai. Tad šiemet pagirtina pateiktų darbų minties švara, o tai jau nedidelė pažanga…”

Konkursines fotografijas vertino tarptautinė ekspertų komisija: fotografas Aleksandras Zemlianičenko (Rusija), fotografas Pier Casotti (Italija), aktorius Robertas Aleksaitis, „Verslo žinių” fotografas ir fotoredaktorius Vladimiras Ivanovas bei fotografas Paulius Lileikis.

Pramogos_Arturas_Morozovas

Tema: „Pramogos“. Artūras Morozovas (delfi.lt, nanook.lt). Švento reikalo sala. Negyvenamoje Neries saloje ties Kauno pilimi iškilo juoda vėliava su skyle viduryje, o smalsuolių akis patraukė vandeniu nešama didžiulė ryški ūsuoto vyro galva. Kaune buvo okupuota Neries sala. Po salos užkariautojų surengto referendumo buvo patvirtinti salos įstatymai ir jai suteiktas Švento reikalo salos vardas.

Kartu su paroda bus pristatytas jau penkioliktasis metraštis „Lietuvos spaudos fotografija”. Šiame leidinyje rasite Lietuvos spaudos fotografijos konkurso laureatų nuotraukas, kurios eksponuojamos ir parodoje, bei „Auksinius kadrus” – temų nugalėtojus, vertinimo komisijos įspūdžius, trumpą praėjusių metų spaudos fotografų veiklos kroniką, klubo rengiamo tarptautinio spaudos fotografijos festivalio „Vilniaus fotografijos ratas” pristatymą. Skyriuje „Istorija fotografijose” prisimename prieš 25 metus užfiksuotas Sausio 13-osios įvykių akimirkas, bei rasite Stanislovo Žvirgždo straipsnį apie prieškaryje gerai žinomą poetą, prozininką, publicistą, vertėją, fotografą, dailininką, kraštotyrininką, redaktorių, kino operatorių, žurnalistą, radijo diktorių – Radijo Dėdę, pedagogą ir diplomatą Petrą Babicką, gimusį 1903 metais.

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija” kasmet rengianti VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas vienija daugiau kaip pusšimtį Lietuvos spaudos fotografų profesionalų.

Lietuvos spaudos fotografų klubo informacija

Leave a Reply