Klaipėdoje – legendinės spaudos fotografijos iš Vokietijos

2018 m. sausio 26 d., penktadienį, 17 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks dviejų pasaulyje pripažintų fotografų Ericho Salomono ir Barbaros Klemm fotografijų parodos „Šuolis laike” atidarymas, dalyvaus kuratorius fotografas Andreas Rostas, 2017 m. pelnęs fotografės Aenne Biermann premiją už šiuolaikinę Vokietijos fotografiją.

Erich_Salomon_Aristides_Briandas_rodo

Erich Salomon. Aristide‘s Briandas, rodydamas į Erichą Salomoną, sušuko: „Štai! Pažiūrėkit! Nediskretiškųjų karalius“, Paryžius, 1931 m. rugpjūtis.

Erichas Salomonas – vienas reikšmingiausių XX a. fotografų, padaręs didelę įtaką šiuolaikinei spaudos fotografijai, Barbaros Klemm praėjusio šimtmečio pabaigoje darytos nuotraukos giliai įsirėžė Vokietijos kolektyvinėje atmintyje.

1944 m. mirusio Ericho Salomono ir 1936 m. gimusios Barbaros Klemm spaudos / reportažinės fotografijos sudaro įdomią simbiozę. Perduodamos tam tikrą žinutę, jos kartu perteikia tuometinių įvykių politinį, socialinį ir psichologinį kontekstą. Abu autoriai save laikė ar tebelaiko ne menininkais, o pirmiausiai žurnalistais. Tačiau šiandien jų darbai dėl savo aukštos meninės vertės pristatomi kaip fotografijos meno kūriniai ir vieni vertingiausių vokiškos spaudos fotografijos pavyzdžių.

Erichas Salomonas – vienas iš Vokietijos fotožurnalizmo pradininkų. Labiausiai jis mėgo fotografuoti politinę ir kultūrinę aukštuomenę. Bilietas, leidžiantis patekti į aukštuomenės sambūrius, buvo pats Erichas Salomonas. Apsukrus ir mokantis bendrauti džentelmenas, išsilavinęs ir mokantis daug kalbų, turintis nepaprastai gerą nuojautą kiekvienoje situacijoje ir sugebantis virtuoziškai (ir gana dažnai – slaptai) naudotis savo fotoaparatu, kuris tarsi tapo to bilieto dalimi. Nuo 1928 m. Erichas Salomonas fotografavo „Ermanox” fotoaparatu, su kuriuo jis pirmą kartą galėjo patalpų viduje fotografuoti be blykstės, tai yra nepastebėtas. Taip įžymius amžininkus jis galėjo fotografuoti tomis akimirkomis, kai jie nesijautė stebimi, už oficialaus protokolo ribų.

Barbara_Klemm_Berlyno_sienos_griutis

Barbara Klemm. Berlyno sienos griūtis, 1989 m. lapkričio 10 d.

Barbaros Klemm fotografijos pasakoja istorijas. Dar daugiau – jos pasakoja naujųjų laikų istoriją. Joks kitas vokiečių fotografas nėra įamžinęs tokios daugybės paskutinių dešimtmečių Vokietijos ir kitų šalių įvykių bei asmenybių, kaip tai padarė Barbara Klemm. Jos nuotraukos vaizduoja politikus ir demonstrantus, susitikimus Vokietijos federalinėje kanceliarijoje ir XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje vykusio studentų judėjimo akimirkas. Jose galima pajusti tiek visuomenės ir politines nuotaikas, tiek ir asmeninius išgyvenimus. Maištavimą, bejėgiškumą ir liūdesį, tikėjimą ir pasipriešinimą, o taip pat ir griovius bei sienas tarp valdančiųjų ir valdomųjų, tarp Rytų ir Vakarų, vargšų ir turtingųjų, tarp vietinių ir svetimšalių, tarp jaunų ir senų.

Fotoparodą „Šuolis laike” parengė Vokietijos užsienio ryšių institutas ifa, ji eksponuojama bendradarbiaujant su Goethe’s institutu ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriumi.

Paroda veiks iki 2018 m. vasario 18 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply