KKKC Parodų rūmuose – Eugenijaus Barzdžiaus fotografijų paroda „Pelkės žmonės”

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) nuo 2018 m. spalio 5 d., penktadienio, eksponuojama vieno ryškiausių Lietuvos jaunosios kartos fotomenininkų Eugenijaus Barzdžiaus fotografijų paroda „Pelkės žmonės”.

122_Eugenijus_Barzdzius_pelkiu_derlius

Eugenijus Barzdžius, iš ciklo “Pelkių derlius”

„Apie 2002 metus nusivylusių ilga kelione į teisėtus kolektyvinius sodus miesto pakraštyje ar užmiestyje pensininkų grupė įsteigė savarankiškai valdomą erdvę pelkėtose Šiaulių miesto ribose. Ši apie penkiolikos vyresnio amžiaus žmonių grupė (jos dydis nėra pastovus dėl nesustojamo gyvenimo rato sukimosi) užėmė žemės plotą, pastatė tvoras, iš nereikalingų medžiagų surentė pastatus, o kai kurie net įsirengė sausinimo sistemą.

Kiekvieną pavasarį ir rudenį jie pasamdo traktorių, kad suartų žemę prieš sodinant bulves arba nuėmus kopūstų derlių. Benamiai žmonės kartais nuniokoja pašiūres ir šiltnamius, bet pensininkai greitai atstato juos iš nereikalingų medžiagų, kurių randa prie konteinerių ar atiduoda kiti žmonės.

Kai kam tokių žemės dirbimo darbų rezultatas – tai daržovių, uogų, vaisių šaltinis visam šaltajam sezonui. Pačių išaugintų ir užkonservuotų daržovių stiklainiai yra svarus priedas prie menkos valstybinės pensijos, kurios vienos skrandžiui pripildyti, deja, nepakanka. Kitiems tai savotiška terapija… Galimybė pabėgti nuo uždaro buto vienatvės, išlaikyti kontaktą su žeme ar padėti su ja rasti ryšį naujai kartai”, – projektą „Pelkės derlius” pristato fotomenininkas E. Barzdžius.

Pasak fotomenininkės ir žurnalistės Mildos Kiaušaitės, „užuot fiksavęs penkiolikos pensininkų buitį̨, fotografas atsisako bet kokio siužetiškumo. Jis pasirenka tris paraleles: bendruomenės narių portretus, pelkynuose užauginto derliaus (dažniausiai – konservų) natiurmortus ir konstrukcijų̨ (pašiūrių, šiltnamių ar tvorų) atvaizdus. <…> E. Barzdžiaus vizualinis sprendimas – pasakojimą  sudarančių elementų išskaidymas, naratyvo suardymas. Tai tarsi vaikiškas smalsumas, noras atsukti varžtelius, pažvelgti mechanizmo vidun, pažinti jo sandarą, suprasti veikimo principą, tik lydimas jau suaugusiojo žinojimo, kad kiekvienas veiksmas priklauso akimirkoms, ir kiekviena jų gali būti pastarojo baigtis”.

Parodoje taip pat pristatomi E. Barzdžiaus fotografijų projektai „Bangolaužiai” ir „Sąsaja”.

Apie autorių

Eugenijus Barzdžius gimė 1979 m. Šiauliuose, mokėsi dailės, dokumentinės fotografijos ir miesto kultūrų Šiaulių, Pietų Velso ir Londono universitetuose. Autoriaus darbai publikuoti ir eksponuoti įvairiose pasaulio šalyse (JAV, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Kanadoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir kt.), apdovanoti ar garbingai paminėti tarptautiniuose konkursuose.

E. Barzdžiaus projektas „Pelkių derlius” / „Harvest of Wetland” 2013 m. „PDN Photo Annual” (JAV) konkurse laimėjo studentų kategorijoje, taip pat gavo išskirtinę Marty Forscher draugijos fondo stipendiją už indėlį į humanistinę fotografiją. Autoriaus išleista knyga 2013 m. „International Photography Awards” (IPA) pelnė III vietą dokumentikos neprofesionalų kategorijoje.

Daugiau informacijos apie autorių – www.eugenijusb.com.

***

Ši paroda yra fotografijos projekto „KITI 9″ dalis. Projektą rengia Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, kuratorius – Darius Vaičekauskas. Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks iki 2018 m. lapkričio 4 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

www.photoklaipeda.lt

Leave a Reply