KKKC Parodų rūmuose – „amžinųjų atvaizdų” edukacinės dirbtuvės su Artūru Šeštoku

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2019 m. vasario 9 ir 23 d. (šeštadieniais) 14 val. vyks fotomenininko Artūro Šeštoko parodomosios šlapio kolodijaus fotografijos technikos dirbtuvės.

Arturas_Sestokas_Portretai_2019_01

Artūras Šeštokas. Portretai 2019 01. Ambrotipai

Klaipėdietis fotomenininkas Artūras Šeštokas analogine fotografija domisi seniai, tačiau prieš trejus metus jo dėmesį patraukė šlapio kolodijaus fotografijos technika. Pasitelkęs šį archajišką metodą, fotomenininkas kuria vadinamuosius ,,amžinus atvaizdus” – ambrotipus („ambro” lotyniškai – „amžinas”, „nemirtingas”).

Arturas_Sestokas_Portretas_19_1

Artūras Šeštokas. Portretas 19. Ambrotipas

Ambrotipas – tai sudėtingo cheminio proceso metu ant stiklo plokštelės gaunamas vienetinis pozityvus fotografijos atvaizdas, stebėtinai atsparus laiko poveikiui. Šlapio kolodijaus (wet collodion plate) fotografijos metodas sukurtas Frederic Scott Archer 1851 m. Tai tapo kur kas tobulesniu būdu už prieš tai buvusias dagerotipijos ir kalotipijos technikas, nes buvo pasiektas didesnis emulsijos jautrumas, tapo patogiau apdoroti plokšteles. Metodas buvo paplitęs 30 metų, kol atsirado sausos plokštelės, kurių nereikėjo apdoroti iškart po fotografavimo. Šlapio kolodijaus metodas buvo pamirštas. Ir vis dėlto XX a. pradžioje fotografai jį atrado iš naujo – ne tik kaip istorinę techniką, bet ir kaip originalią, išskirtinę fotografijos išraiškos priemonę. Proceso metu atsirandantys įvairūs artefaktai (dėmės, taškai, išsiliejimai) tampa „meninėmis” klaidomis, nukrypimais, kurie papildo atvaizdą ir suteikia fotografijai išskirtinumo.

Vienos fotografijos ant stiklo – ambrotipo – sukūrimas trunka apie 30 minučių. Edukacijos metu A. Šeštokas ne tik trumpai apžvelgs šio metodo atsiradimo istoriją, bet ir pademonstruos visą šlapio kolodijaus fotografijos kūrimo procesą: pradedant apšvietimo sukūrimu, fotografavimu iki galutinio stiklo plokštelės fiksavimo. Fotomenininko turimos priemonės leis stebėti netgi patį fotografijos ryškinimo procesą, dėl šviesos poveikio įprastai slepiamą tamsiame kambaryje.

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2019 m. vasario 9 d. arba 23 d. (pasirinktinai) 14 val. fotomenininko Artūro Šeštoko parodomosios šlapio kolodijaus fotografijos technikos dirbtuvės. Užsiėmimai nemokami, registracija nebūtina.

Užsiėmimus organizuoja Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, projektą remia Lietuvos fotomenininkų sąjunga.

Leave a Reply