„Je suis Žardė“: Ingridos Mockutės-Pocienės fotografijų parodos ir filmo pristatymas

2022 m. gegužės 7 d., šeštadienį, 15 val. aikštelėje prie visuomeninio centro „Žardė“ (Taikos pr. 119, Klaipėda) pristatomi Ingridos Mockutės-Pocienės projekto „Je suis Žardė“ fotografijų paroda ir filmas.

„Je suis Žardė“. Ingridos Mockutės-Pocienės nuotr.
„Je suis Žardė“. Ingridos Mockutės-Pocienės nuotr.

Aš esu „Žardė“… Taip neformaliai vadinamas Klaipėdos Žardininkų mikrorajonas (arch. Ričardas Jonas Valatka), išsidėstęs tarp Statybininkų pr., Smiltelės g. ir Taikos pr., užimantis beveik 100 ha plotą. Žardė – buvęs kaimas dabartinėje Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijoje. Jį primena Žardės piliakalnis, esantis netoliese, geras pusvalandis kelio pasivaikštant.

Nors čia gyvenu gana neseniai, tik 8 metus, man ši vieta tapo brangi – su jos daugiabučių bei parko žalumos poetika, visai netoli esančiais tvenkiniais, ankstyvu paukščių klegesiu ir, be abejo, žmonėmis. Būtent apie juos šis projektas.

Klaipėda – uostamiestis, ir labai svarbus jos industrijos variklis – paprastas uosto darbininkas, jūreivis, žmogus. Šis rajonas keitėsi per savo gyvavimą, anksčiau garsėjęs kaip „kriminalinis“, dabar tampa ramia vieta gyventi. Pasikeitimai ne tik „fasadiniai“, bet ir vidiniai. Vietinis gyventojas, deja, paliktas užribyje, lygiai taip pat aktyvus kultūriškai, socialiai, kaip ir klaipėdietis, gyvenantis senamiestyje. Juo labiau tai tapo svarbu karantino metu. Projekto tikslas – pažinti šio rajono žmones artimiau, juos prakalbinti, išgirsti jų istorijas, pamatyti veidus.

Filme panaudoti dabar gyvenančių ar tik vaikystę prisimenančių žmonių interviu, prisiminimai, kaip čia atsikraustė, kas „pririšo“ prie šios vietos. Besidomintiems istorija bus įdomu išgirsti ir istoriko, humanitarinių mokslų daktaro Vasilijaus Safronovo komentarus apie rajono atsiradimą, statybas ir pavadinimo rebusus.

Nuoširdžiai kviečiu!

Ingrida Mockutė-Pocienė

Projekto veikla finansuojama gavus Klaipėdos miesto savivaldybės stipendiją kultūros ir meno kūrėjams.

Renginio rėmėjas – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

Leave a Reply