Galerijoje „si:said” – Vilmos Samulionytės „60 monumentų”

2018 m. rugpjūčio 3 d. (penktadienį) 19 val. galerijoje „si:said” (Daržų g. 18, Klaipėda) atidaroma Vilmos Samulionytės fotografijų paroda „60 monumentų”.

Samulionyte_Klaipeda

Vilma Samulionytė, „60 monumentų. Klaipėda”

Fotografijų serijoje „60 monumentų” fiksuojami civilinės metrikacijos skyriai. Jų Lietuvoje yra 60. Tarybiniais laikais reorganizavus valstybinę santvarką, visuomenės ritualai taip pat turėjo kisti. Naujai įkurti civilinės metrikacijos skyriai pakeitė buvusias tradicines santuokos vietas ir tai tapo vienintele oficialia institucija, kuri galėjo įteisinti santuoką. Tokios dirbtinai sukonstruotos erdvės staiga tapo ir įteisinančia įstaiga, ir tavo „gyvenimo šventės” vieta, kurią seniau dažniausiai įprasmino bažnyčia. Po Tarybų Sąjungos griūties civilinės metrikacijos skyriai išliko ir toliau atlieka savo funkciją. Kita vertus, dabar santuoką oficialiai galima vėl įteisinti ir bažnyčioje. Per pastarąjį dešimtmetį pastebimas nuoseklus metrikacijos skyrių tuštėjimas.

Vilmos Samulionytės fotografijų parodoje dokumentuojamas tarybinių laikų palikimas, kuris egzistuoja kaip reliktinis objektas, vis dar atliekantis savo funkcijas. Fotografijų frontalinė kompozicija ir koncentracija į pagrindinį objektą – stalą, ant kurio pasirašomas sprendimas, nukreipia mintį į institucijos biurokratiškumą, o matomas interjerų dekoratyvumas išryškina dirbtinį erdvių sakralumą. Serijoje naudojamas tipologiškumo principas dokumentuoja ir sovietinės ideologijos vizualios kultūros principus, ir savo tuštumu akcentuoja monumentalios pompastikos nehumaniškumą.

Vilma Samulionytė (g. 1978) baigė fotografijos studijas Prahos menų akademijoje, Fotografijos katedroje (FAMU). Studijų metais aktyviai dalyvavo parodinėje veikloje, yra gavusi Lietuvos bei Čekijos kultūros ministerijų stipendijas edukacijai ir parodų organizacijai. Po studijų Prahoje dvejus metus dirbo fotografe Rijade (Saudo Arabijoje). Šiuo metu tęsia fotografinius bei audiovizualinius projektus, pradėtus Saudo Arabijoje, ir vykdo naujus Lietuvoje. 2013‒2015 m. dalyvavo keliaujančioje bienalėje “Young European Talents”. 2013 m. ji tapo Unesco / Aschberg rezidencijų programos dalyve Instituto Sacatar, Itaparikoje (Brazilijoje).

Parodą iš dalies remia Klaipėdos miesto savivaldybė.

Paroda veiks iki rugpjūčio 24 d. Galerijos darbo laikas III‒V 16‒18 val.

Galerijos „si:said” informacija

Leave a Reply