Debiutuojančių fotografų paroda „Vienąsyk“ – apie gebėjimą stebėti laiką

2023 m. balandžio 26 d., trečiadienį, 17.30 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, Nišinėje galerijoje (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda) atidaroma debiutuojančių fotografų Arvido Jasmanio, Ievos Virganavičiūtės, Manto Venckaus ir Nikitos Malininos bendra paroda „Vienąsyk“. Parodos autoriai – fotografų ir fotografijos mokytojų Gedimino Juškos ir Jorano Bružinsko auklėtiniai. Visi jie bendrakursiai, fotografijos mokosi Klaipėdos technologijų mokymo centre.

„Vienąsyk“ – jungtinė keturių autorių fotografijų paroda, simbolizuojanti laiko ir istorijos tėkmę, nuolat besikeičiančią ir nepasikartojančią. Autorių darbai iš esmės skirtingi, tačiau visus juos sieja net pirštų galiukais neapčiuopiamas laikas. Tame laike norėtųsi būti ir neskubėti. Gyvenimas mieste yra greitas ir chaotiškas, žmonės nuolat skuba ir bando sugauti bėgantį laiką. Gyvenimo laikas – lyg upė, kuria nuolat esame nešami, kur esame bejėgiai ištrūkti iš įtraukiančios srovės.

Ieva Virganavičiūtė. Iš ciklo „Sekundė“, 2022–2023.
Ieva Virganavičiūtė. Iš ciklo „Sekundė“, 2022–2023.

Ieva Virganavičiūtė (fotografijų ciklas „Sekundė“) nuo ankstyvos vaikystės jaukinasi fotografiją, jos istoriją ir akimirkos užfiksavimą. Gimusi, augusi ir baigusi studijas Vilniuje, pakėlė sparnus į pajūrį, kur vėjas tikrai plaukus suvėlė. O suvėlė taip, kad teko daug ką patirti, išmokti, grįžti atgal į gimtąjį Vilnių ir galvoti, o kas toliau? Ir tada prasidėjo gyvenimas, pagal kurio dėsnius įvykiai klostėsi taip, kaip ir turėjo. Tad neilgai trukus, gavusi visiškai neplanuotą ir netikėtą impulsą, užpildė paraišką mokytis fotografijos. Ievos darbai atskleidžia žmogaus trapumą, gėrio šviesą, gyvenimo tėkmę, kuri yra neapsakomai greita. Šiame skubančiame pasaulyje norisi akimirką sustoti ir apsižvalgyti, kas supa aplink. Gyvenimas kiekvienam iš mūsų duotas vienas. Autorė kviečia nepraleisti akimirkų, kurias verta prisiminti, akimirkų, kurios praskrieja greičiau nei sekundė. Pabuskime ir gyvenkime šviesoje.

Mantas Venckus. Iš ciklo „Laiko fragmentai“, 2022–2023.
Mantas Venckus. Iš ciklo „Laiko fragmentai“, 2022–2023.

Mantas Venckus (fotografijų ciklas „Laiko fragmentai“) savo nuotraukose tyrinėja laiko tėkmę ir jo įtaką mus supančiam pasauliui. Kiekviename darbe – skirtingas laiko aspektas. Nuo pastatų irimo iki trumpalaikių žmogaus emocijų. Autoriaus ciklas kviečia apmąstyti gyvenimo grožį ir trapumą, kokius pėdsakus paliekame pasaulyje. Autorius gimė, augo ir dabar gyvena Kretingoje. Susidomėjimas fotografija atsirado mokytojos dėka dar šeštoje klasėje. Pakeitęs mokyklą, fotografiją paliko praeityje, tačiau 2020 m. vėl paėmęs fotoaparatą į rankas, jo jau nepaleido. Baigęs mokyklą įstojo į Klaipėdos technologijų mokymo centrą ir toliau stiprina žinias ir meilę fotografijai.

Arvidas Jasmanis. Iš ciklo „Mimai“, 2022–2023.
Arvidas Jasmanis. Iš ciklo „Mimai“, 2022–2023.

Arvidas Jasmanis (fotografijų ciklas „Mimai“) – klaipėdietis, mimas, fotografijos entuziastas, mėgstantis kurti ir fiksuoti fotografines istorijas. Meilė fotografijai gimė 2010 metais, kai dėmesį patraukė ir sužavėjo analoginės fotografijos estetika. Nuo to laiko nuolat domisi fotografijos pasauliu ir yra įkvėptas ieškoti grožio bei magijos kasdienybės akimirkose. Įkvėpėjai – Henri Cartier-Bresson, Helmut Newton, Elliott Erwitt, Rodney Smith, Peter Lindbergh. Savo darbuose akcentuoja istorijos, emocijos ir jausmo svarbą, kadangi tai yra vienas esminių elementų siekiant sukurti stiprų ryšį tarp fotografijos ir žiūrovo. Gyvenimas – tarsi kinas, kuriame gali nutikti bet kas. Net paprastuose kasdieniuose dalykuose, pažvelgus į juos tam tikru kampu, gali atsiverti nepaprastai įdomus, magiškas pasaulis. Fotografija – sakytum laiko tėkmėje sustabdyta filmo akimirka, kurioje glūdi dalelė istorijos – su daug pradžių ir pabaigų. Akimirka, kurioje visi mes – praeinantys. Apie visa tai – fotografijų cikle „Mimai“, kuris gimė režisieriaus Alekso Mažono vadovaujamo Pantomimos teatro „A“ pasirodymų metu. Autorius kviečia stabtelėti, išgyventi šią akimirką visu intensyvumu, nes skubėti nėra kur.

Nikita Malinina. Iš ciklo „Išnykusios ribos“, 2022–2023.
Nikita Malinina. Iš ciklo „Išnykusios ribos“, 2022–2023.

Nikita Malinina (fotografijų ciklas „Išnykusios ribos“) fotografiją pradėjo lukštenti visai neseniai. Autorė dar prieš keletą metų studijavo džiazo vokalą ir nė negalvojo, kad širdis netrukus pasirinks fotografijos meną. Netikėtai atradusi Neringos grožį, panoro juo pasidalyti ne tik pasakojimuose, bet ir nuotraukose. Pradėjusi mokytis fotografijos suprato, kad klasikinės grožio supratimo taisyklės čia negalioja ir kiekvienas gali pasidalyti savu pasaulio suvokimu. Nuotraukų cikle „Išnykusios ribos“ ji bando pakeisti įprastą miesto sąvoką, kviesdama žiūrovą į pasivaikščiojimą sustojusio laiko gatvėmis. Užmarštyje stūksančių sielų buveinių upė nejučiomis gramzdina į nostalgiškus atsiminimus, po truputį nykstančius amžinybės akivaizdoje. Nejučia ribos tarp pasaulių išsitrina, dingsta laiko suvokimas ir žmogus lieka stovėti ant kranto, stebėdamas nenumaldomą gyvenimo tėkmę.

Autorių sukurti ciklai gana skirtingi, nes ir pačių jaunųjų kūrėjų nueitas kelias iki šios parodos skiriasi. Tačiau juos sieja ta pati mintis – sustabdyti ir parodyti laiko judėjimo momentą, užfiksuotą per objektyvą. 

Paroda veiks iki birželio 3 d.

Organizatorius – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka. Partneris – Klaipėdos technologijų mokymo centras.

Paroda organizuojama bibliotekai įgyvendinant Erasmus+ projektą „Photography Kaleidoscope: inclusion, communities, andknowledge“, finansuojamą ES lėšomis.

Nišinės galerijos darbo laikas: pirmadieniais–penktadieniais 10–19 val., šeštadieniais 10–17 val. Sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis nedirba.

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie skelbiami įvairiose medijos priemonėse renginio viešinimo tikslais.

Klaipėdos apskr. Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos inf.

Leave a Reply