Bibliotekoje – Vyto Karaciejaus „Jutimai“

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda) 2021 m. liepos 1 d., ketvirtadienį, 18 val. organizuojamas fotomenininko Vyto Karaciejaus kūrybos pristatymas. Galerijoje 13L bus pristatytas naujausias klaipėdiečio autoriaus fotografijų albumas „Jutimai“ (sud. D. Ruškienė, V. Karaciejus, išleido UAB „Druka“), nominuotas „Gražiausia 2020-ųjų metų Klaipėdos knyga“. Čia pat bus atidaryta vieno svarbiausių V. Karaciejaus kūryboje fotografijų ciklo „Smėlio legenda“ paroda.

Vytas Karaciejus. Iš ciklo „Smėlio legenda“
Vytas Karaciejus. Iš ciklo „Smėlio legenda“

Renginio svečiams žadama ir staigmena. Kraštotyros ir skaitmeninimo skyriuje, kur saugomas V. Karaciejaus negatyvų archyvas, bus galima apžiūrėti ankstyvuosius šio fotomenininko kūrinius, kurie neturi nieko bendro su fotografija. Dalyvaus autorius, menotyrininkė Danguolė Ruškienė ir fotomenininkas Antanas Stanevičius.

„V. Karaciejus pelnytai laikomas Klaipėdos miesto metraštininku, puikiai užčiuopiančiu miesto pulsą ir taikliai įvaizdinančiu jo būtį. Fotomenininkas yra sukūręs ne tik įsimintinas urbanistinio peizažo, senosios architektūros fotografijas, bet ir daugybę klaipėdiečių portretų. Kita vertus, autorius visuomet teigė, kad svarbiausia jam yra gamta. Jau dabar galima teigti, kad pajūrio peizažas, jūra, kopos užima reikšmingą vietą jo kūryboje. Fotografuodamas gamtą, jis savo dėmesį koncentruoja į taikliausiai akimirkos nuotaiką charakterizuojančius vaizdus. Todėl neretai leidžia sau pažeisti tradiciniam peizažui būdingą vaizdo sąrangą. Tokie sprendimai ypač būdingi V. Karaciejaus kopoms. Neretai čia pradingsta saulė ir dangus, keičiasi masteliai, erdvė susiaurėja iki keliasdešimt kvadratinių centimetrų, o kartais kopų masyvai apžvelgiami iš tolo, tyrinėjami per pagarbų atstumą.

Fotografijų ciklą „Smėlio legenda“ (1994–2010) V. Karaciejus fotografavo daugiau nei penkiolika metų. Jis vienas iš pirmųjų Klaipėdos krašte neįprastai parodė šias smėlio kalvas, fiksuodamas jas ne tradiciškai, kaip peizažą, bet atskleisdamas jų monumentalumą ir skulptūriškumą. Savo fotoaparato objektyvą nukreipdamas tai į mikroskopinę smiltį, tai į įspūdingų mastelių vėjo suformuotus darinius, tai į beribes erdves, jis bandė išsiaiškinti šio unikalaus reiškinio esmę. Dirbdamas čia, V. Karaciejus skubėjo fiksuoti pirminio impulso inspiruotus vaizdus, mainais gaudamas įvairialypį ir daugiaprasmį vaizdą. Kai kada jis išryškindavo tam tikrą fragmentą, akcentuodavo netikėtą detalę, kartais įprastu vidutiniu planu peržvelgdavo plačius ir vaizdingus smėlio masyvus. Taip formavosi naujas kopų matymas, nors ir čia, kaip ir visoje šio autoriaus fotografijoje, buvo akcentuojama dekoratyvioji landšafto pusė“, – teigia menotyrininkė Danguolė Ruškienė.

Vytas Karaciejus. Iš ciklo „Smėlio legenda“
Vytas Karaciejus. Iš ciklo „Smėlio legenda“

V. Karaciejaus naujausias fotografijų albumas „Jutimai“ – pirmasis retrospektyviai jo fotografinę kūrybą apžvelgiantis leidinys, apimantis 1977–2020 metus. Knygoje, kaip ir šio fotomenininko kūryboje, išryškėja itin glaudus emocinis ryšys su Klaipėda: senąja ir naująja architektūra, jūra, pajūrio gamtovaizdžiu, žinomais ir nepažįstamais miesto žmonėmis. Autoriaus fotografijose persipina aukštoji ir gatvės kultūra, šventiniai šurmuliai ir kasdienybės melancholija. Per daugelį metų susiformavęs jo kūrybinis braižas ir nuosekliai plėtojama miesto tema leidžia priskirti V. Karaciejų ryškiausiems Klaipėdos vizualiosios kultūros kūrėjams.

Galerijoje 13L paroda veiks iki liepos 28 d. (darbo laikas: I–V 11–19 val., VI 11–15 val.). Kraštotyros skyriuje paroda veiks iki rugsėjo (darbo laikas: I–V 10.00–17.00 val.).

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kuriuos rengėjai skelbs žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose.

Karantino metu prašome vyresnius nei 6 m. amžiaus svečius dėvėti burną ir nosį dengiančias apsaugos priemones, dezinfekuoti rankas ir ekspozicinėse erdvėse laikytis saugaus 2 metrų atstumo.

Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos informacija

Leave a Reply