Gintaro edukacijoje – kelionė į priešistorę ir sąsajos su Egiptu

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus (Vytauto g. 23A, Palanga) 2022 m. rugsėjo 9 d., penktadienį, 17 val.  kviečia į edukacinį renginį, skirtą šiuo metu čia veikiančiai parodai ,,Laikmečių pokalbis”, kurioje greta akmens amžiaus žmogaus gintaro dirbinių – šių dienų menininkės Eglės Čėjauskaitės-Gintalės juvelyrika. Tarsi pratęsiant parodos idėją, susitikime, pavadintame ,,Gintaro magija: nuo žaliavos iki amuleto”, kartu su kuršių genties paveldo rekonstruktoriumi, kraštotyrininku, žurnalistu Denisu Nikitenka lankytojai bus kviečiami atrasti mistinę ir ritualinę gintaro vertę.

Kuršių genties paveldo rekonstruktorius, kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka. Organizatorių nuotr.
Kuršių genties paveldo rekonstruktorius, kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka. Organizatorių nuotr.

„Gintaro pasaulis toks platus, gilus ir mįslingas, kad visada į jį galima pažvelgti kitaip. Sužinoti tai, kas virpina širdį, audrina protą, sukelia šypseną ar nuostabą, pagarbą bei tą magišką susižavėjimą Lietuvą garsinančiu vienu iš ryškiausių jos simbolių. Atvėrus senų kaip pasaulis legendų, baltiškosios mitologijos skrynią gintaras nušvinta dar neregėtomis spalvomis. Turbūt nė viena tauta neturi tiek daug raktų nuo gintaro paslapčių, kaip lietuviai. Jų protėviai prieš tūkstančius metų pirmieji pasaulyje išmoko žvelgti į gintarą kaip į dievišką dovaną iš neramios Baltijos jūros dugno. Dabar gintaras labiau atlieka estetinę funkciją, o senovėje jis buvo magiška ar net ritualinė vertybė. Iš jo pagaminti amuletai saugojo, gynė, nešė sėkmę, buvo aukojami dievams ir protėvių atminimui”, – mintimis dalinosi jau dešimtmetį gintaro paslaptis narpliojantis D. Nikitenka.

1,5 val. trukmės edukacinio renginio metu Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje jo dalyviai bus kviečiami susipažinti su visomis, net pačiomis rečiausiomis Lietuvoje aptinkamomis gintaro atmainomis (nuo raudonojo iki melsvojo, nuo pagaunamo jūros bangose iki randamo Lūksto ežero pakrantėje). Kartu su kraštotyrininku ir rekonstruktoriumi atsigręšime į priešistorės laikus bei susipažinsime (ir išmėginsime gyvai) su archajiškais gintaro apdirbimo įrankiais, gan neįprastais metodais, technologijomis. Bus demonstruojamos pajūrio kapinynuose (vakarų baltų ir kuršių) rastų įkapių kopijos, dirbiniai, pagaminti pagal vadinamojo Juodkrantės lobio pavyzdžius.

Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

Ypač daug dėmesio skirsime labai mįslingam, tačiau nepaprastai įdomiam baltiškų gintaro amuletų bei simbolinių, ypatingą reikšmę turėjusių įkapių aptarimui. Sužinosite, kodėl išskirtinai kuršių kariai buvo laidojami su… gintaro šukutėmis bei ką jos reiškia. Arba kokios galimos prieš 2,5 tūkst. metų mirusio berniuko vabaliukų formos gintaro kabučių sąsajos su pasaulinio garso Egipto mitologija.

Žadėdami atskleisti ir daugiau paslapčių, renginio organizatoriai ketinantiems dalyvauti turi ir kiek neįprastą prašymą – atvykstant atsinešti gerai išdžiovintos plekšnės odos.

Edukacinis renginys vyks Jono Šliūpo muziejuje, Vytauto g. 23A, Palanga. Vietų skaičius ribotas, todėl kviečiame registruotis tel. (8 460) 54559 arba el. paštu: j.sliupo.muziejus@lnm.lt. Renginio kaina – lankytojo bilietas – 2 Eur.

Jono Šliūpo muziejaus informacija

Leave a Reply