TOP 10: lietuviško dizaino Kalėdos

Kalėdos visiškai lietuviškai! Viskas sukurta ir pagaminta Lietuvoje. Kam vaikytis užsienietiško stiliaus, kai turime savo, lietuvišką, dizainą? Bespyglė išvyniojama eglutė, originalios kepurės su rimta šildymo funkcija, briedis Albertas, naujametiniai konfeti, mistinė užrašų knygutė su 13-a mėnesių, šokoladiniai desertai akims, stilingiausi Žemėje atšvaitai, dėl kurių negėda net pankams, mezgimo paveldas, arba dizainas iš tikros vilnos, pelėdos akys ir šis tas su laipsniais…

01
Martyno Kazimierėno išvyniojama eglutė „Unrolling Xmas tree“
www.march.lt

Dariaus Petrulaičio nuotr.

Dariaus Petrulaičio nuotr.

Sąžinės negraužiantis šventinis medelis: išvynioji, prikijuoji prie bet kurio vertikalaus paviršiaus ir lauki p. Klauso. Kam kirsti tą vargšę eglutę, kad vėliau ją tiesiog išmestum, jei gali „užkalėdinti“ savo kambarį šiuolaikiškai ir šviežiai atrodančiu 2D medeliu? Viena išvyniojamos eglutės pusė yra padengta saugia lipnia medžiaga. Trikampis medelis visai neužima vietos, spygliai puikiai išsilaiko iki Trijų Karalių. Apsaugok karmą nuo blogų taškų – parsigabenk ant rogių į namus išvyniojamą kalėdinę eglutę.

02
„labàdienà“ kepurės „Frost Cap“ ir „Wood Snapback“
www.labadiena.eu

Kol termometro stulpelis lauke dar nekrito stmarkiai žemiau nulio ir nesuskilo, „labàdienà“ dizaineriai galvą nuo snaigių siūlo apsaugoti šiuolaikiško etnodizaino kepurėmis. Gali pasirinkti rūdžių rudos arba asfalto pilkos spalvos „Frost Cap“ su šildymo funkciją atliekančiais ausų atvartais arba lengvesnę, pelenų pilkos arba samanų žalios spalvos, „Wood Snapback“. Abiejų modelių tiražas ribotas, tad tikimybė, kad gatvėje sutiksi personą su tokia pat kepure – minimali.

03
ONA raktų kabykla „Albertas“
www.ona.lt

Briedis Albertas – raktams be vietos! Jo ragai – jūsų paslaugoms. Šio neįprasto naminio gyvūnėlio vienas ragas gali išlaikyti pusę kilogramo, taigi pakabinti galėsite ne tik raktus… Jei nuspręsite Albertą kam nors padovanoti, išvengsite problemų dėl pakavimo, nes briedis Albertas parduodamas „dizainiškoje“ dovanų dėžutėje.

04
TRIBE kolekcija „Confetti“
www.tribe.lt

„Ffakers“ (Eglė Jociūtė ir Ieva Markevičiūtė) nuotr.

„Ffakers“ (Eglė Jociūtė ir Ieva Markevičiūtė) nuotr.

Ko gero, naujametiškiausia kada nors sukurta džemperių kolekcija taip pat keliauja į lietuviško dizaino Kalėdų sąrašą. TRIBE dizainerių dueto Marinos Žuravliovos ir Donatos Maldonytės konfeti aplikacijomis „nutaškyti“ unisex stiliaus džemperiai puikiai tinka išlydint senuosius/sutinkant naujuosius, ir į diskoteką, ir į gatvę, o drąsiems žmonėms – ir į sporto klubą. Treningų mados tęsiasi.

05
BLACK SWAN BRANDS užrašų knygutė „Bright Ideas Dark Thoughts“
www.4moon.lt

Vienintelė priežastis, dėl kurios buvo sugalvotas LAIKAS, kad laikrodininkai turėtų darbo. Metai iš tikrųjų turi visai ne 12-a, o 13-a mėnesių! Bet tai – kruopščiai slepiama paslaptis. Dabar, kai jau žinote tiesą, pristatome jums lietuviškos kilmės užrašų knygutę, kuri turi 13-a mėnesių: pirmieji 12-a susiklijuoja iš 192 šviesių puslapių, o paskutinis 13-as – iš 32 juodų puslapių, skirtų juodoms mintims išlieti… Naudokite tryliktąjį mėnesį išmintingai.

06
TADAM! juodasis ir baltasis šokoladas akims
www.TadamTadam.lt

Šokoladas, merktas aukso glajuje – kiekvieno pilvo svajonė, tačiau šis skirtas ne pilvo, o akių malonumui. Pagaminti tokį gabalėlį šokolado užtrunka ne trumpiau kaip mėnesį, nes jis gaminamas rankomis. Iš pradžių molio gabalėlis įspaudžiamas gipso formoje. Apie savaitę džiūvęs objektas keliauja į krosnį, paskui yra atvėsinamas ir padengiamas glazūra. Tada vėl patiria karščio procedūras. Trečią kartą į krosnį keliauja jau dekoruotas tikru auksu. Papuošalo gimimas įvyksta pakabinus gardųjį kąsnelį ant grandinėlės. Tuomet Desertas Akims, įdėtas į kvepiančius baltus patalus oktaedro formos dėžutėje, sapnuoja svajonių kaklą.

07
Martyno Kazimierėno atšvaitai „Oreflector“
www.march.lt

Nuo to laiko, kai dizaineris Martynas Kazimierėnas sukūrė šiuos atšvaitus, praėjo jau penkeri metai, tačiau jie vis dar yra patys madingiausi atšvaitų rinkoje. Martynas sako, kad tradiciniai atšvaitai nėra segami, nes atrodo klaikiai – gėda net ir pankui. Štai kodėl dizaineris sukūrė kitokius atšvaitus. Su jais gerai atrodo net stirnos, ką jau kalbėti apie žmones… Beje, atšvaitai atlaiko iki -40 °C temperatūros ir jau yra apkeliavę pusę pasaulio: nuo Vilniaus iki Niujorko, nuo Singapūro iki Tokijo.

Tomo Vyšniausko ir Kerniaus Pauliukonio nuotr.

08
„Wool House“ – mezgimo paveldas, arba dizainas iš tikros vilnos
www.wool-house.eu

Kol norvegai ir švedai pučiasi didžiuodamiesi savo nacionaliniu paveldu – briedžiais, elniais, snaigėm ir kitais liaudiškais raštais megztais megztiniais, kepurėmis, kojinėmis ir t. t., mes irgi turime, ko pūstis. „Vilnos namai“ – lietuviška manufaktūra, mezganti jau nuo 1936 m. ir naudojanti tik 100% vilną, siūlo nei kiek neprastesnį dizainą ir šilumą. Daiktai – 100% verti dovanojimo.

09
„Daili Design“ stiklo dizainas – „Owl Eyes“
www.dailidesign.com

Pelėdos, pelėdos ir dar kartą pelėdos! Jos šį sezoną pagrindinį vaidmenį atlieka beveik visur: ir ant kalėdinių eglučių, ir kaip atskiri šventinio interjero dizaino ar dovanų pakuočių elementai. O mes čia turime kai ką dar įdomesnio – dizainerės Lauros Dailidėnienės sukurtas pelėdos akis iš stiklo dizaino kolekcijos „Lašai“. „Dailidesign“ studija, naudodama fotoliuminescencinį pigmentą, sukūrė  auskarus, kurie spindi dieną ir šviečia naktį!

10
„Lithuanian Vodka Limited Edition“ – geriausias šventinės pakuotės dizainas

Lietuvoje nėra nei vieno kito gėrimo, kurio pakuotės dizainas būtų apkeliavęs tiek užsienio dizaino portalų, tinklaraščių ir net dizaino konkursų, kaip mūsų nacionalinis, riboto tiražo gėrimas – „Lithuanian Vodka“. 2011 m. gimė „Gold Limited Edition“, kurios butelių dizainą sukūrė lietuviškos tapatybės paieškomis užsiimančio „LT identity“ kolektyvo dizaineris Edvardas Kavarskas. Tęsinys – „Gold Black Edition“ versija, „pakurta“ dizainerės Astos Kaušpėdaitės, tapusi dizaino konkurso „Geras dizainas 2012“ nugalėtoja. 2012-ųjų pabaigoje jau buvo išleista ir „Winter Edition“ pakuotė, kurios dizainą sukūrė reklamos agentūra „Adell Taivas Ogilvy“ kartu su iliustratoriumi Aurimu Sandariu. 

Leave a Reply