Paukščių takas: Coco Chanel „planeta“

img_1_320Paini ir kontroversiška panelės Coco Chanel istorija turi tiek vingių, kad visus juos išnarplioti beveik neįmanoma. Pasirodo, madmuazelė nekentė Holivudo, bet jame dirbo, nekentė žydų, bet niekam nieko apie tai garsiai nesakė, o „dama juoda maža suknele” buvo slapta nacių agentė – numeris F-7124…Jai šiandien ji būtų gyva, rugpjūčio 19 dieną švęstų savo gimtadienį. Jau 129-ąjį gimtadienį… Bet šį kartą pasakojimas ne apie antisemitizmą ir slaptuosius agentus, o apie asmeninę Chanel „planetą” Paryžiuje.

1930-ieji. Būtent tada ji pasuko į (ne)svajotąją Ameriką – tiesiai į Holivudą – kurti kostiumus holivudiniams filmams. Tačiau Holivudas jai visiškai nepatiko. Chanel verdiktas buvo toks: „Holivudas yra blogo skonio sostinė. Jis yra vulgarus”. Tai pasakiusi, ji į viską spjovė ir išėjo ir grįžo atgal į Prancūzų Rivjerą.

Vėliau prasidėjo karas, po kurio Chanel dingo iš mados pasaulio beveik dešimtmečiui, bet po ilgos tylos Šveicarijoje, 1954 m. ji vėl sugrįžo į Paryžių ir vėl atidarė savo istoriją virtusią parduotuvę „Chanel Boutique”, esančią Rue Cambon gatvėje, name pažymėtame 31 numeriu.

Aišku, apie dabartines „Chanel” parduotuves ir tvido kostiumėlius galima būtų svaigti visą vakarą, tačiau užteks pasakyti tiek, kad būtent Cambon gatvėje yra šis tas daugiau nei vien tik „Chanel” parduotuvė su dabar Karlo Lagerfeldo asistentų modeliuotais rankinukais ir dešimtoje brangiausių pasaulyje kvepalų sąrašo vietoje reitinguojamas legendinis „Chanel No. 5″ buteliukas už 585 litus.
Būtent Cambon gatvėje yra ir pačios madmuazelės Coco Chanel namai. Tiesa, kalbama, kad virš parduotuvės esančiuose kelių aukštų apartamentuose pati Coco taip niekada ir nenakvojo. Mat ištisus trisdešimt metų ji nakvodavo šalia esančiame prabangiame Ritz viešbutyje. Nepaisant to, Rue Cambon apartamentai išliko tokie, kokie jie buvo dar tada, kai čia rytais iš Ritz sugrįždavo įnoringoji dizainerė.

Pirmame aukšte, kuriame veikia „Chanel Boutique”, tebėra ir įspūdingieji veidrodiniai laiptai, nufilmuoti  visuose kadanors apie Chanel sukurtuose filmuose, o vos pakilus jais, pagaliau patenki į fantastišką Coco Chanel interjerų pasaulį.

Asmeninėje dizainerės sveitainėje, į kurią užsukti teisę turėdavo tik geriausi jos draugai, tebekaraliauja art deco stilius ir būtent čia yra daugybė daiktų iš Coco kolekcijos – stiklinių statulėlių, burtų gaublių, elnių iškamšų, knygų, vėduoklių, veidrodžių, prabangių krėslų bei baldų, apmuštų gėlių raštų ir smėlio spalvos gobelenais, o taip pat ir legendinė Chanel modernaus dizaino sofa bei 18 amžiaus krištolo sietynas, kiniškos širmos ir daugybė kitų ekstravagantiškų detalių.

Jos namai buvo tokie pat ekstravagantiški kaip ir ji pati. O apie perdėtą prabangą ji tepasakė taip:”Kai kurie žmonės mano, kad prabanga yra skurdo priešingybė. Tai netiesa. Prabanga yra vulgarumo priešingybė”, –Coco Chanel.

Kulturpolis.lt

Leave a Reply