Maisto dizainas: INTRO

Maisto dizainas (angl. Food Design) – Lietuvoje dar gerai nenučiupinėta ir „neišvartota” sąvoka. Juo labiau neaišku, kas yra maisto dizaineris ir ką jis per dienas veikia su maistu? Ne, tai nėra maisto stilistas ar virtuvės šefas, jis nebūtinai bus ir maisto tinklaraštininkas ar fotografas, o ir su Jamie Oliveriu ar Anthony Bourdainu maisto dizaineriai paprastai neturi nieko bendro. Maisto dizaineris – tai lyg maisto menininkas, architektas, rašytojas, komunikacijos specialistas ir išradėjas viename. Jis gamina vakarienę akims, o ne skrandžiui. Jam maistas yra kūrybinė žaliava, kaip industriniam dizaineriui plastmasės gabalas ar keramikui molis.

Carl Kleiner

Karlas Kleineris

Maisto dizainas yra linkęs nuolat plėstis ir poruotis su įvairiomis kitomis kūrybinėmis, kulinarinėmis ir net mokslinėmis sritimis, todėl į jo guminius, nuolat besiplečiančius rėmus patenka, pvz., produkto ir pakuotės dizainas, medijų menas ir fotografija, rinkodara ir komunikacija, maisto gamyba ir technologijos, vyno ir maisto kultūros istorija, maisto mokslas ir išradimai, restoranų ir turizmo verslas, ir net agrokultūra – na, bent jau teorine prasme, nes geras maisto dizaineris netgi žino, kur yra patys geriausi ūkiai.

Aukštasis maisto dizaino mokslas

Maisto dizainas, kaip disciplina, pirmą kartą pradėtas dėstyti dar 1997 m. Barselonoje. Šio dalyko narpliojimo tada ėmėsi ispanų dizaineris Martis Guixe’as, iki šiol laikomas maisto dizaino pionieriumi, nes vienas pirmųjų į maistą pažvelgė kaip į dizaino objektą. Nuo to laiko praėjo beveik 20 metų. Dabar Martis Guixe’as kartu su vienu garsiausių Italijos industrinio dizaino atstovų Stefanu Giovannoniu pristato naują tarptautinę maisto dizaino magistro programą, kuri bus dėstoma Milano dizaino institute nuo 2015 metų kovo mėnesio (www.masterfoodesign.com). Studentai, siekiantys įgyti maisto dizainerio magistro laipsnį, per vienerius metus turės įveikti 11 modulių, o juos mokys įtakingi dizaineriai, akademikai, mokslininkai, žurnalistai, virtuvės šefai ir marketingo atstovai, dirbantys maisto industrijos srityje. 1500 valandų – tiek užtruks šviežio maisto dizainerio mokslinės treniruotės ir paruošimas Milano dizaino institute.

Kol italai dar tik ruošiasi pirmųjų maisto dizaino magistrų maratonui, olandai Eindhoveno dizaino akademijoje nuo praeitų metų rugsėjo pradėjo pirmąją pasaulyje maisto dizaino bakalaurų programą, pavadinę ją „Food Non Food” (www.designacademy.nl). Taigi, po ketverių metų bus iškepti pirmieji maisto dizaineriai su bakalauro diplomais. Naujajai programai vadovauja tikra olandų maisto dizaino revoliucionierė, pati save vadinanti ne maisto, o valgymo dizainere, – Marije Vogelzang, maisto kaip dizaino objekto tyrinėjimus pradėjusi 1999 m., tuo metu pristačiusi neįprastą gedulingų pietų dizainą su dominuojančia balta spalva vietoje laidotuvėms būdingos juodos.

Prancūzijos mieste Reimse esanti aukštoji meno ir dizaino mokykla Ecole Supérieure d’Art et de Design de Reims yra laikoma Prancūzijos maisto dizaino gimimo vieta (www.esad-reims.fr). Mat čia ši gurmaniška disciplina pradėta dėstyti dar 1999 m. Taigi, vos 45 minutės greituoju traukiniu iš Paryžiaus ir jūs jau haute food design pasaulyje. Reimso maisto dizaino programos įkūrėjas ir kūrybos vadas yra šmaikštusis prancūzų maisto dizaineris Marcas Bretillotas, dar vadinamas prancūziško „van-gaurd’o” (avangardinio maisto dizaino) judėjimo atstovu. Čia jis dirba su pulkeliu kitų maisto dizainerių, tyrinėtojų ir virtuvės šefų.

Beje, Reimso mokykloje galima studijuoti ne tik maisto dizaino magistrantūros programą, bet ir tapti maisto dizaino specialistu pagreitintu būdu – besimokant maisto dizaino vasaros programoje (Summer Class), kurią kuruoja maisto fotografijos ir maisto dizaino guru Emilie Baltz (www.emiliebaltz.com). Tarp Paryžiaus ir Niujorko migruojanti maisto dizainerė yra viena įtakingiausių personų maisto dizaino srityje visame pasaulyje. Ji yra išleidusi daugybę tarptautinių apdovanojimų susišlavusią maisto dizaino knygą „L.O.V.E FOODBOOK”, Emilie taip pat įkūrė inovatyviąją Food Design Studio, esančią Niujorko meno ir dizaino institute Pratt Institute (www.pratt.edu).

Bet grįžkime į Europą. Briuselio karališkoji menų akademija taip pat turi išskirtinę maisto dizaino programą, skirtą virtuvės šefams, maisto stilistams, dizaineriams, menininkams ir mokslininkams, tyrinėjantiems maistą. Ši programa startavo 2012 m., o jos vedliai – prancūzų maisto stilistė Francoise Laskar ir skulptorius Jeanas Francoisas Diordas (www.arba-esa.be). Panašius mokslus siūlo krimsti ir Prancūzijos gastronomijos sostinėje Lione esanti privati meno ir dizaino mokykla École de Condé (www.ecoles-conde.com).

Na, o jeigu pageidaujate 7 mėnesius iš eilės pusryčiauti, pietauti ir vakarieniauti Romoje, galite rinktis daugiau nei pusmečio trukmės maisto dizaino kursą Italijos sostinėje, kurį organizuoja Europos dizaino institutas (www.ied.edu). Tiesa, pastarųjų trijų įstaigų programos nėra taip kietai sukaltos, kaip Milano ar Eindhoveno, todėl norintiems tapti tikrais, inovatyviais maisto dizaineriais, vertėtų rinktis aukščiau aprašytas opcijas.

Parašykite komentarą