LEGO dizaino pasaulis: nuo Danijos iki Mėnulio. I dalis

Jei konstruktoriai galėtų svajoti, visi jie svajotų būti LEGO konstruktoriais! Šiandien niekam nekyla abejonių, kad LEGO yra vienas labiausiai įkvepiančių prekės ženklų planetoje, turintis ne tik įspūdingą istoriją, bet ir visiškai originalų patentuotą dizainą. O viskas prasidėjo dar 1932 metais, kai pasaulis nė neįtarė, kad ilgai netrukus įsiplieks Antrasis pasaulinis karas, kuris ištisus miestus griaus lyg LEGO kaladėlių pilis.

Bilundo medžio dirbtuvės XX a. 4-ajame dešimtmetyje. © LEGO Group nuotr.

Bilundo medžio dirbtuvės XX a. 4-ajame dešimtmetyje. © LEGO Group nuotr.

Tais metais Danijoje viskas piešėsi visai kitokiomis, skaisčiomis, spalvomis. Danų stalius bei dailidė Olė Kirkas Kristiansenas, kadaise įsigijęs Bilundo miestelio baldų dirbtuves, pradėjo čia kurti ir gaminti medinius žaislus. Žaislų kūrimas greitai tapo jo šeimos verslu, iš kartos į kartą perduodamu Kristiansenų palikuonims iki pat šių dienų.

LEGO gimimo istorija

Šiandien LEGO žaislų imperija priklauso O. K. Kristianseno anūkui Kjeldui Kirkui Kristiansenui, perėmusiam LEGO kompaniją iš savo tėvo, kuris užpatentavo LEGO kaladėlę. Tai įvyko 1958 m. sausio 28 dieną, kuri gali būti vadinama oficialiu plastikinės LEGO kaladėlės gimtadieniu. Būtent tą dieną Godtfredas Kirkas Kristiansenas, O. K. Kristianseno sūnus, Kopenhagoje užpatentavo originalų plastikinės LEGO kaladėlės dizainą.

Iki tol LEGO, kurių pavadinimas gimė dar 1934 m. sujungus pirmąsias dviejų daniškų žodžių „leg godt“ (liet. žaisti gera) raides, buvo tiesiog spalvingi mediniai žaislai, o jų kūrėjams teko išgyventi nelengvus laikus, kol LEGO tapo viso pasaulio vaikų garbinamais ir mums puikiai pažįstamais konstruktoriais. Nacių okupacijos laikais per Antrąjį pasaulinį karą LEGO fabrikas Bilunde buvo visiškai sudegintas, tačiau jau po keleto metų jis buvo atstatytas. 1949 m. čia pagaminta pirmoji plastikinė LEGO kaladėlė, kuri tapo kertiniu LEGO dizaino akmeniu.

1968 m. Bilunde buvo atidarytas kultinis LEGOlandas, ištraukęs iš recesijos ne tik visą miestelį, bet ir suteikęs neišmatuojamai daug džiaugsmo vaikams ir suaugusiesiems. Nuo tada iki dabar LEGOlandą aplankė daugiau nei 50 mln. žmonių iš viso pasaulio. Antrasis LEGOlandas buvo pastatytas 1996 metais Vindsore, Pietų Anglijoje, o jo statyboms buvo sunaudauta beveik 50 mln. LEGO kaladėlių. Vėliau LEGOlandai išdygo Vokietijoje, „perplaukę“ Atlantą, atsidūrė JAV – Kalifornijoje ir Floridoje, o prieš dvejus metus atidarytas ir pirmasis LEGOlandas Azijoje. Iš daugiau nei 50 mln. LEGO kaladėlių pastatyta azijietiška LEGO šalis okupavo kelis šimtus akrų Malaizijos žemėje.

Žmogeliukai – didžiausia populiacija Žemėje

1974 m. LEGO kaladėlės ėmė stipriai ir akivaizdžiai „žmogėti“: būtent tada atsirado pirmieji, geltonieji LEGO žmogeliukai. Iš pradžių jie neturėjo nei lyties, nei ryškaus charakterio, nei vaidmens ir apskritai buvo visiškai neutralūs.

Tačiau vėliau LEGO kūrėjai nusprendė tai pakeisti. 1980-aisiais gimė naujoji LEGO žmogeliukų karta – piratų serija. Ilgainiui mini figūrėlės evoliucionavo ir įgavo daugybę įvairiausių pavidalų bei vaidmenų: nuo kosmonautų, gaisrininkų, policininkų, kaubojų iki vaiduoklių medžiotojų, „Star Wars“ karių, Simpsonų šeimynėlės ir net Harrio Potterio.

Dabar pasaulyje gyvena milijardai LEGO mini figūrėlių. Vos per vienerius metus LEGO žmogeliukų populiacija vidutiniškai išauga 5 mlrd., tad, kaip juokauja LEGO marketingo skyrius, tai yra didžausia ir greičiausiai auganti žmonių populiacijos grupė. Jeigu šias figūrėles sustatytum vieną šalia kitos į vientisą liniją, gautum milžinišką 11 500 kilometrų atstumą, lygų keliui nuo jų gimtojo Bilundo iki pat Singapūro…

Aukštoji LEGO matematika

1970-ųjų pradžioje, kai tuomečiai kompiuteriai dar nesugebėjo atlikti itin sudėtingų ir tikslių skaičiavimų, buvo manoma, kad yra 102 981 500 skirtingi būdai sujungti LEGO kaladėles. Tačiau vieną dieną LEGO grupės darbuotojai nusprendė kreiptis į matematikos profesorius, kurie pažangios kompiuterinės programos dėka apskaičiavo, kad iš tikrųjų galimi net 915 103 765 būdai! Tad teisingas skaičius – per 915 milijonų galimų LEGO kombinacijų.

LEGO matematikai taip pat apskaičiavo, kad vienam pasaulio žmogui vidutiniškai tenka 94 LEGO kaladėlės. Kas sekundę pasaulyje yra nuperkama 10 LEGO rinkinių, o kalėdinio piko metu – net po 34 konstruktorius. Jeigu visus per vienerius metus parduotomis LEGO rinkinių dėžutėmis išklotume futbolo aikštę, savo aukščiu ši konstrukcija prilygtų 62 aukštų pastatui. O jeigu vieną ant kitos sustatytum 40 mlrd. LEGO kaladėlių – pasiektum Mėnulį!

Ilgiausi traukinių bėgiai pasaulyje

LEGO kompanijai taip pat priklauso ir ilgiausių traukinio bėgių pasaulyje Gineso rekordas. Tiesa, čia kalbame apie žaislinių traukinių bėgius. Rekordiniai bėgiai buvo „nutiesti“ pernai Danijoje. Juos statė apie 80 „geležinkelininkų“ – LEGO fanų, statyboms prireikė beveik 100 000 LEGO plytelių. Bėgių tiesimas užtruko 6 valandas, o pagaliau jais paleistas elektrinis LEGO traukinukas pasirodė esąs labiau panašus į garvežį, mat nuvažiuoti rekordiniu pripažintą kelią – daugiau nei 4 kilometrus – jam prireikė net 4 valandų..

LEGO interjero linija

LEGO jau seniai nėra vien tik kaladėlės ir konstruktoriai, skirti vaikams. Šiandien LEGO – tai ir kompiuteriniai žaidimai, ir filmai, tarp kurių, aišku, ir ką tik pasirodęs didysis „LEGO filmas“, ir net natūralaus dydžio interjero detalės. Štai danų dizaino studija „Room Copenhagen“ neseniai pristatė įspūdingą LEGO baldų ir interjero aksesuarų kolekciją ir įrodė, kad  LEGO puikiai tinka ir suaugusiesiems.

Bendradarbiaudami su LEGO dizaineriais, „Room Copenhagen“ sukūrė interjero aksesuarų ir baldų kolekciją iš didesnių nei įprasta LEGO kaladėlių. Ją sudaro įvairių dydžių ir formų talpyklos daiktams ir įvairiems produktams susidėti: nuo didelių daiktadėžių iki originalių priešpiečių dėžučių. Šios talpyklos gali būti naudojamos ir vaiko kambaryje, ir biure, ir virtuvėje, o taip pat šmaikščiai paįvairinti pabodusį svetainės arba koridoriaus interjerą.

Bus daugiau

© LEGO Group nuotr.

Leave a Reply