KLAIPĖDOJE – JŪRINIO DIZAINO PARODA

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) gegužės 5 d., antradienį, 18 val. atidaroma Gdansko dailės akademijos paroda „Jūrinis dizainas. Praeitis-dabartis-ateitis”, kuratorius dr. Pawelas Geleszas.

paroda_jurinis_dizainas

Retrospektyvinė paroda pristato Gdansko dailės akademijos jūrinio dizaino programos studentų ir diplomantų kūrybos spektrą. Gdansko dailės akademija jau daugiau nei 50 metų realizuoja jūrinio dizaino studijų programą, orientuotą į laivų ir jachtų eksterjero ir interjero dizainą. Paroda nušviečia studentų kūrybinę veiklą – pradedant septintojo dešimtmečio pradžia ir baigiant šiuo metu rengiamu magistrantūros studijų darbu.

Be archyvinės kolekcijos pristatymo, šia paroda taip pat siekiama dabartinių ir būsimų studentų švietimo. Štai kodėl eksponuojama įvairių projektų kūrimo ir jų pateikimo pavyzdžių – nuo nesenstančių rankomis atliktų laivų siluetų piešinių, brėžinių, eskizų ar modelių iki jau šiandien gimstančių skaitmeninės eros kompiuterinių vizualizacijų.

Šiuolaikinio diskurso, susijusio su jūrine architektūra, beveik nėra. Greičiausiai todėl, kad jūrinis dizainas išlieka elitine, hermetiška dizaino disciplina, nutolusia nuo pagrindinių dizaino srautų. Vienas iš pagrindinių šiuolaikinės jūrinės architektūros propaguotojų Peteris Quartermainas mano, kad „laivai dažnai vertinami kaip paprasčiausi plūduriuojantys technologijų gaminiai. Neabejotinai įspūdingi, bet neverti rimtesnių diskusijų iš „tikrosios” architektūros perspektyvų, nepaisant jų masto, funkcijos ir dėmesio smulkmenoms. Tai, kad laivai nesulaukė pakankamo dėmesio ir todėl nėra visapusiškai įvertinti, išskyrus specializuotus žurnalus (kurie daugiausiai analizuoja tik laivų techninius ir saugos klausimus), lemia šios dizaino srities estetinį nepripažinimą”. Paroda yra mėginimas bent iš dalies atskleisti šios dizaino srities unikalumą ir reikšmę.

Retrospektyvinė paroda „Jūrinis dizainas. Praeitis-dabartis-ateitis” siejama su gegužės 4–10 d. vyksiančia asociacijos „Dizaino forumas” inicijuojama respublikine Dizaino savaite. Jos metu siekiama pabrėžti tikrąją dizaino vertę – įžvalgių sprendimų, originalių idėjų ir preciziško, profesionalaus atlikimo sintezę.

Paroda veiks iki 2015 m. gegužės 31 d.

Leave a Reply