„Dizaino manufaktūros“ parodoje – idėjos Naujųjų metų ketinimams

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kieme (Bažnyčių g. 4) prieš praūžusias žiemos šventes atidaryta pernai jau trečiąsyk surengto edukacinio kūrybinių industrijų projekto „Dizaino manufaktūra-2013“ dalyvių kūrinių paroda – stimulas tiems, kurie asmeniniame Naujųjų metų ketinimų protokole yra nusimatę būtinybę patobulėti naujoje srityje, atrasti patrauklią saviraiškos sritį, o galbūt – ir naują profesiją.

„Dizaino manufaktūros“ parodą atidarė projekto rengėjai bei gausiai susirinkę jo dalyviai. Algirdo KUBAIČIO nuotr.

„Dizaino manufaktūros“ parodą atidarė projekto rengėjai bei gausiai susirinkę jo dalyviai. Algirdo KUBAIČIO nuotr.

„Dizaino manufaktūra“ – kūrybinių seminarų ir paskaitų, ekskursijų į gamybos įmones bei savarankiško kūrybinio darbo ciklas, kuriame išmėginti save nemokamai gali visi motyvuoti klaipėdiečiai. Jiems talkina įvairioms kūrybinės veiklos sritims atstovaujantys lektoriai bei įmonės. Projekto, kurį iš dalies finansuoja Kultūros ministerija, tęsinį KKKC organizuos ir šiemet, tad visi norintieji kviečiami sekti įstaigos informaciją. Beje, centras turi sumanymų išplėtoti „Dizaino manufaktūrą“ iki tarptautinio profesionalų ir mėgėjų bendradarbiavimo tinklo.

2013-aisiais projektas buvo subūręs keturias dalyvių grupes. Pakuotės kūrimo dirbtuvėse dalyvavo Asta Vainorė, Vestina Petrauskaitė, Neringa Martinėnaitė, Gintarė Aršėnaitė ir Raimonda Kybartaitė. Knygos viršelius kūrė Kristina Stasitytė, Julija Šašilkina, Olga Zlobina, Sonata Grigaitienė, Eglė Alšauskaitė ir Sigita Česnauskienė, stiklo objektus-suvenyrus – Austėja Petrauskaitė ir Gabrielė Račkauskaitė, pledų raštus komponavo Žydrūnė Kriukaitė, Aistė Vaivadaitė ir Deimantė Makarevičiūtė.

Žvilgsnis į miesto simbolius

Viena iš tradicinių projekto dalių – klaipėdietiško suvenyro, atspindinčio miesto prie vandens charakterį, istorines ištakas ir atrodančio moderniai, sukūrimas iš stiklo. Tokia kūrybinė užduotis „Dizaino manufaktūros“ dalyviams – ne per daug kebli, kadangi jiems padeda Panevėžyje įsikūrusi meninio stiklo studija „Glasremis“, vadovaujama žinomo menininko bei dizainerio Remigijaus Kriuko.

Vienuoliktokė Gabrielė Račkauskaitė dirbtuvių metu prisijaukino mėgėjui vargiai prieinamą kūrybos medžiagą – stiklą.

Gabrielė Račkauskaitė

Anot dirbtuvių vadovo, stiklo apdirbimo technologija – nusistovėjusi sritis, tad kiekvienas originalus darbas yra individualių menininko sprendimų rezultatas. „Gimtoji Klaipėda man asocijuojasi su žuvimis ir laivais. Todėl savo stiklo skulptūra pamėginau stilizuoti žuvies bei tarp debesų besiplaikstančios burės pavidalą“, – sakė kūrybinėse dirbtuvėse originalią stiklo skulptūrą sukūrusi vienuoliktokė G. Račkauskaitė, ateityje ketinanti studijuoti grafinį dizainą bei restauravimą, tad jau dabar mėginanti jėgas mene bei gretutinėse srityse.

Abstrakčios išraiškos principą greitai perpratusi moksleivė entuziastingai pasinėrė į kūrybinį procesą ir kuratoriams Indrei Stulgaitei-Kriukienei bei Remigijui Kriukui pateikė per dešimtį skirtingų eskizų, o geriausią idėją išplėtojo galutiniame projekte, kuris buvo įgyvendintas meninio stiklo studijoje.

Žiemos komplektas – knyga ir pledas

Šiais metais į projektą įsitraukusi dizainerė Lina Jaruševičiūtė kuravo dvi dalyvių grupes ir į „Dizaino manufaktūros“ partnerių gretas įtraukė leidyklą „Mintis“ bei tekstilės gamintoją „Lincasa“. Pokalbininkės teigimu, praktika parodė, kad ieškant naujų idėjų svarbiausia yra ne kompleksuoti dėl neva per menko pasirengimo, o į užduotį žvelgti paprastai ir nuoširdžiai: tuomet fantazija pakuždės originalų, gaivų sumanymą, kuris gali konkuruoti su prityrusių profesionalų siūlymais.

Žakardinio audimo technika sukurti pledai masina šiuolaikiškais raštais ir tradiciniu jaukumu. Nuotraukoje – dalyvės su grupės kuratore dizainere Lina Jaruševičiūte (antra iš kairės).

Žakardinio audimo technika sukurti pledai masina šiuolaikiškais raštais ir tradiciniu jaukumu. Nuotraukoje – dalyvės su grupės kuratore dizainere Lina Jaruševičiūte (antra iš kairės).

Štai leidyklos „Mintis“ spaudai jau rengiamos amerikiečio kulinarijos istoriko Dave‘o Dewitto knygos „Da Vinčio virtuvė. Slaptoji itališkos virtuvės istorija“ viršelį, kuriame pergamento raštą puošia sultingas pomidoras, puikiai išsitekęs Leonardo Da Vinčio nupiešto Vitruvijaus žmogaus proporcijų rėmuose, projekto dirbtuvėse sukūrė klaipėdietė Julija Šašilkina.

Deimantei Makarevičiūtei buvo smalsu patirti, kaip idėja virsta išbaigtu gaminiu.

Deimantė Makarevičiūtė

Šiuolaikiškais raštais, tradiciniais bei moderniais spalvų deriniai akį traukia jauki „Dizaino manufaktūros“ dalyvių sukurtų vilnonių pledų kolekcija, kuri papildė su užsienio rinka dirbančios tekstilės įmonės katalogus. Anot vienos iš žakardinio audimo dirbtuvių dalyvių D. Makarevičiūtės, kurios pledą puošia saldainių raštai, pagrindinis tikslas kuriant buvo perteikti šiltų, jaukių žiemos švenčių nuotaiką – kad pledu iš tiesų norėtųsi apsigaubti. Reklamos bei marketingo srityje dirbanti mergina sakė, jog įdomiausia buvo sudaryti idėjai kelią į materialų pavidalą – apdoroti piešinį kompiuterine programa, apgalvoti visas smulkmenas, kad motyvą deramai atkartotų pramoninė audimo įranga.

Mėgina būsimąją profesiją

Grafinio dizaino bei spaudos paslaugų sektorių klaipėdiečiams pristatė nuolatinė „Dizaino manufaktūros“ partnerė uostamiesčio bendrovė „Via Aquaria“, gaminanti popierinę reklaminę pakuotę. Anot jos rinkodaros vadovo Martino Jatkausko, galimybė pasidalyti per daugelį metų sukauptomis praktinėmis žiniomis padeda įprasminti kasdienę veiklą, o dalyvių suinteresuotumas atveria kelią sumanymams, kurie nustebina net visko mačiusius technologus.

Studentė Vestina Petrauskaitė džiaugiasi išbandžiusi jėgas pakuotės kūrimo srityje – ateityje ji galėtų tapti būsimosios dizainerės profesija.

Vestina Petrauskaitė

Dirbtuvėse dalyvavusi Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto Vizualiojo dizaino antrakursė V. Petrauskaitė pasakojo norinti dar studijų metų praktiškai išbandyti įvairias dizaino sritis, kad būtų lengviau susiorientuoti ieškant darbo. „Pakuotės dizainas, parodė patirtis, tarp tų sričių, kuriose norėčiau dirbti“, – šypsojosi mergina. Vienas iš jos darbų – žaisminga pakuotė trapiam kiaušiniui, kurioje šis neabejotinai liktų visiškai saugus.

„Prie trečiuosius metus vykdomo projekto prisijungiau prieš metus, tačiau ruošdamasi nagrinėjau jo istoriją bei gerąją praktiką, – sakė „Dizaino manufaktūros-2013“ koordinatorė, KKKC kultūrinės veiklos vadybininkė Rasma Noreikytė. – Labai žavi procesas, kai žmonės, atėję iš įvairiausių sričių – nuo medicinos iki prekybos, nuo teisės iki meno, vadovaujami profesionalų, įsitraukia į ieškojimų procesą ir sukuria šį tą naujo ir netikėto. Norėdami atnaujinti projektą, puoselėjame mintį plėtoti partnerystę su užsienio įmonėmis bei potencialiais dalyviais – „Dizaino manufaktūros“ idėjos aktualios visur.“

„Dizaino manufaktūros“ dalyvių darbų paroda KKKC Meno kieme veikia iki vasario 10 d.

Leave a Reply