„Žmogus su Saukos veidu” – Klaipėdoje

„Žmogus su Saukos veidu” atkeliauja į Klaipėdą! Didžiulio susidomėjimo ir rekordinių lankytojų srautų Nacionalinėje dailės galerijoje (Vilniuje) sulaukusią parodą nuo balandžio 3 dienos bus galima aplankyti Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose. Parodoje bus eksponuojami Šarūno Saukos tapybos darbai, sukurti 1978–2015 m.

S. Sauka. Autoportretas No 4. 1985

Šarūnas Sauka. Autoportretas No 4. 1985. Aliejus, drobė, 110×110.

Šarūnas Sauka – Nacionalinės premijos laureatas (1989), apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordinu (1998), Baltijos Asamblėjos medaliu (2013), o šių metų pradžioje – ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Karininko kryžiumi.

Žmogus su Saukos veidu – šios parodos centrinė figūra – stebi mus iš daugelio paveikslų. Būtent – stebi. Kartais nusisuka ir leidžiasi stebimas iš šalies, lyg būtų užsiėmęs kitais reikalais ir mūsų net nematytų. Tačiau dažniausiai mes – žiūrovai – esame įrašyti į paveikslą, žvilgsniu ar mostu nurodoma mūsų vieta ir vaidmuo.

Saukos veidas prilimpa Kristui, Poncijui Pilotui, kankiniui, budeliui, savižudžiui, smurtautojui, vyskupui, buitinio šeimyninio vaizdelio dalyviams, nuogam moters kūnui, skeletui, kūnui iš dešros, galvai be kūno. Visuose paveiksluose įmanoma įžvelgti pasakojimus apie patį menininką, bet veikiau reikėtų suvokti jį – tapytoją – kaip aktorių, skirtinguose paveiksluose atliekantį skirtingus vaidmenis. Sauka-Hamletas ir Sauka-Ofelija. Galimà ir kita metafora: Saukos veidas – tai kaukė, šiame keistame pasaulyje dėvima pačių įvairiausių veikėjų.

Ši paroda – Saukos tapybos retrospektyva, kurioje nepasakojama apie menininko gyvenimą, jo tapybos raidą, etapus ar lūžius. Paveikslai išdėstyti ne chronologiškai. Paroda konstruojama kaip subjektyvus pasakojimas. Saukos tapyba pristatoma kaip vientisas pasaulis, pagrįstas savita logika ir savitomis taisyklėmis. Šiame pasaulyje nepaliaujamai atsikartojantis žmogus su Saukos veidu lai tampa žiūrovo vedliu, ironiškai, drąsiai ir kartais šokiruojančiai pasakojančiu apie gyvenimo absurdą ir tikrovę pateisinančios prasmės ieškojimus.

Parodos kuratorė – Monika Saukaitė

Architektas – Justinas Dūdėnas

Paroda KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) veiks 2016 m. balandžio 3 – gegužės 8 dienomis.

Leave a Reply