Velykaičių paroda „Džiugus margumas“

Klaipėdos Meno kiemo dirbtuvių (Daržų g. 10) vitrinoje nuo 2022 m. balandžio 8 d. iki gegužės 8 d. išvysite velykaičių parodą „Džiugus margumas“. Jungtinėje ekspozicijoje – trijų kartų liaudiškąją marginimo tradiciją puoselėjančių kūrėjų: Angelės Rauktienės, Astos Grušelionienės ir Petro Armono darbai.

Velykaičių paroda „Džiugus margumas“. Organizatorių nuotr.
Velykaičių paroda „Džiugus margumas“. Organizatorių nuotr.

Angelė Rauktienė – margučių ir kraičio skrynių margintoja, novelistė, Lietuvos liaudies meno tradicijų puoselėtoja. Angelė kuria kartu su savo vyru Vytautu Raukčiu, bet kiekvienas dirba tai, ką geriausiai sugeba ir išmano. Vytautas gamina medžio skulptūras, tekina medinius indus ir kitus namų apyvokos daiktus, kraičio skrynias ir medinius kiaušinius, kuriuos margina Angelė. Raukčiai pirmieji pažvelgė į margučius kaip į mūsų kultūros paveldą ir pradėjo puoselėti šią tautodailės tradiciją.

Asta Grušelionienė: „Taškelis, brūkšnelis, du taškeliai, penki brūkšneliai… nesibaigiantis šokis ant kiaušinio lukšto. Taip gimsta paukščio pėdelės, saulutės, žalčiukai, rūtelės, sūkuriukai ir paprastas vištos, anties ar žąsies kiaušinis tampa margučiu. O kiekvienas ženklelis neša savo žinią: linkiu Tau sveikatos, laimės, skalsos…“

Petras Armonas – jaunosios kartos margintojas, jau spėjęs pasižymėti kaip etninės kultūros puoselėtojas bei išmanytojas. P. Armonas 2021 m. tapo trečiosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados nugalėtoju. Nepaisant jauno amžiaus (šiemet 14 m.), jis jau patyręs liaudiškosios kiaušinių marginimo tradicijos meistras. Nuo 2017 m. kasmet aktyviai dalyvauja Lietuvos mokinių liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“, pristatydamas savo margučius bendraamžių grupėje laimi prizines vietas.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Leave a Reply