Tyliosios šventovės prabyla Augustino Našlėno parodoje

2020 m. gegužės 26 d. 17.30 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos (Herkaus Manto g. 25) galerijoje 13 L atidaroma Augustino Našlėno fotomontažų paroda „Tylios šventovės”.

Tylios šventovės – tai devyni istoriškai svarbūs taškai, išsidėstę palei Minijos upės slėnį nuo Macuičių piliakalnio iki Kvietinių kaimo Klaipėdos rajone. Tai ir Gargždų-Kalniškės piliakalnis, kur XIII amžiaus pirmoje pusėje stovėjo Kuršių pilis, šalia buvusi senosios Baltų tikybos alkavietė, šimtamečių ąžuolų giraitė, ir geležies amžiaus pilkapynas prie Kvietinių kaimo, kur 2015 metais buvo rasti du išskirtiniai palaidojimai molinėse urnose, datuojami taip pat, kaip ir Kernavės istorinis kompleksas.

Autorių nuo pat vaikystės su šiomis vietomis sieja stiprus dvasinis ryšys, kuris, metams bėgant gyvenant svetur, ne tik neišblėso, bet dar labiau sustiprėjo. 2018 metais du kraštiečiai, multimedijų menininkai Augustinas Našlėnas ir Vilius Jokubaitis aplanko visas devynias vietas ir patiria fantastiškų išgyvenimų, kuriuos įprasmina „Tylių šventovių” instaliacijoje. Instaliacija sudaryta iš 90 minučių animuoto videofilmo ir erdvinio garso takelio. Tiek fotografinė, tiek garso medžiaga šiai instaliacijai buvo sukurta minėtose devyniose vietose įvairiais metų laikais. Instaliacija eksponuojama Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, o fotomontažų paroda bus eksponuojama Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje iki birželio 25 d.

Šie fotomontažai – instaliacijos videofilmo sustabdyti kadrai. Juose susitinka istorija, gamta, atmintis ir žiūrovas. Menininkai nori įkvėpti žiūrovus, kad jie ieškotų kitokių, subtilesnių kontaktų su savo aplinka, paskatinti juos domėtis istorine krašto praeitimi, baltų kultūros paveldu, ypač – išlikusiais senoviniais baltų ženklais.

Parodos atidarymo renginyje dalyvaus menininkas Augustinas Našlėnas ir menotyrininkė Danguolė Ruškienė. Renginio dalyviams būtina išankstinė registracija el. paštu: renginiai@klavb.lt arba telefonu 869514871.

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos informacija

Leave a Reply