Taškelių šokis: Astos Grušelionienės margučių paroda

2021 m. kovo 12 – balandžio 12 dienomis Klaipėdos etnokultūros centras kviečia miestiečius bei miesto svečius nepraleisti progos išvysti pirmąją Astos Grušelionienės margučių parodą. Margučiai eksponuojami Meno kiemo dirbtuvių vitrinoje (Daržų g. 10, Klaipėda).

Asta Grušelionienė. EKC archyvo nuotr.
Asta Grušelionienė. EKC archyvo nuotr.

Parodoje eksponuojama daugiau nei aštuonios dešimtys margučių. Tai senais tradiciniais raštais vaškuoti žąsų ir vištų kiaušiniai. Autorė drąsiai derina margučių spalvas, įkvėpimo semdamasi iš gamtos. Meistrei raštus dažniausiai padiktuoja pati kiaušinio forma.

Astai gražiausi – senieji margučių raštai, kurių ji ieško muziejuose, o persipiešusi komponuoja ant savo margučių: „Taškelis, brūkšnelis, du taškeliai,  penki brūkšneliai… nesibaigiantis šokis ant kiaušinio lukšto. Taip gimsta paukščio pėdelės, saulutės, žalčiukai, rūtelės, sūkuriukai ir paprastas vištos, anties ar žąsies kiaušinis tampa margučiu. O kiekvienas ženklelis neša savo žinią: linkiu Tau sveikatos, laimės, skalsos…“ – kūrybinėmis paslaptimis dalijasi A. Grušelionienė.

Visus savo margučius meistrė išdalina ar išdovanoja, džiaugdamasi, kad jie nedulka lentynose ar dėžutėse.  Dauguma jų – skirti vaikams ir atlieka slaptą misiją: pakviesti paimti į rankas kiaušinuką, susikaupti ir pradėti nesibaigiantį vaško taškelių ir brūkšnelių šokį, taip tęsiant šimtmečius skaičiuojančią tradiciją.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Leave a Reply