Šimtametį rezervuarą VDA Nidos meno kolonija trumpam pavers galerija

VDA Nidos meno kolonijos projektas „Laipiojant nematomomis struktūromis” persirito į parodų etapą. Praėjusių metų pabaigoje iš Lietuvoje, Norvegijoje ir Islandijoje vykusių meno rezidencijų sugrįžo paskutiniai menininkai. Šių metų balandžio 29 – gegužės 15 dienomis Nidos meno kolonija organizuoja pirmąją jų kūrybos rezultatus pristatančią parodą. Paslėptas mūsų šiandienos elgesio priežastis – naujuosius kasdienybės ritualus nagrinėjančio projekto paroda vyks ne įprastoje galerinėje erdvėje, o praeiviams nematomoje vandens saugykloje Vilniuje.

Vandens rezervuaras

Vandens rezervuaras. Organizatorių archyvo nuotr.

Netoli Liepkalnio, Vilniuje Pirmojo pasaulinio karo metu pastatytą 5 metrų gylio ir 25 metrų skersmens rezervuarą dengia kupolas, kurį laiko 8 gelžbetoninės kolonos, ant apskritos, ypatingomis akustinėmis savybėmis pasižyminčios patalpos dugno galima nusileisti betoniniais laiptais. Tačiau rezervuaras pirmajai projekto parodai pasirinktas ne tik dėl įspūdingos architektūros. Ši vieta savotiškai atspindi, kaip per šimtmetį pasikeitė mūsų elgesį su aplinka lemiančios nematomos struktūros. Pavyzdžiui, šiandien greitasis internetas tapo tokiu pat svarbiu komunaliniu patogumu kaip anuomet vandentiekis, o talpą apibrėžiantys matavimo vienetai iš kubinių metrų transformavosi į kilobaitus. Be to, šiemet rezervuarui ir visai moderniai Vilniaus vandentiekio sistemai sukanka lygiai šimtas metų.

Rezervuaro parodoje bus pristatyti penki iš dešimties projekte „Laipiojant nematomomis struktūromis” dalyvavusių menininkų: Saulius Leonavičius ir Robertas Narkus iš Lietuvos bei trys menininkės iš Norvegijos – Kristin Tårnesvik, Tanya Busse ir Victoria Durnak. Parodoje bus eksponuojami nauji, specialiai šiam projektui sukurti darbai. Pavyzdžiui, Norvegijoje, Šiaurės menininkų centre Dalėje, du mėnesius rezidavęs Saulius Leonavičius sukūrė šiuolaikiniams meditacijos ritualams skirtą universalų kostiumą, o Victorija Durnak Nidos meno kolonijoje kūrė filmą, įkvėptą svetainėje exboyfriendjewelry.com rastų istorijų. Parodą ir visą projektą kuruoja Eglė Mikalajūnė (Vilnius) ir Samiras M’kadmis (Oslas).

Visi dešimt projekto kūrinių bus pristatyti kitose parodose Lietuvoje ir Norvegijoje: gegužę–birželį 5-erių metų gimtadienį švęsiančios VDA Nidos meno kolonijos rekonstruoto korpuso naujoje salėje; liepą–rugpjūtį rezidencijų centre JO-JO Žeimių dvare; galutinė projekto paroda vyks 2017 m. vasarį–kovą Akershus meno centre Lilestriome, Norvegijoje.

„Laipiojant nematomomis struktūromis. Ritualinės disciplinuojančios praktikos kasdieniame gyvenime” – tai Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos projektas. Jis organizuojamas bendradarbiaujant su Šiuolaikinio meno centru OCA (Office for Contemporary Art) ir Šiaurės menininkų centru Dale Norvegijoje, Skaftfell vizualiųjų menų centru Islandijoje ir rezidencijų centru JO-JO Žeimių dvare, Jonavos rajone. Projektą remia Europos ekonominės erdvės finansinių mechanizmų programa ir Lietuvos kultūros taryba.

Už vandens rezervuaro erdvę Nidos meno kolonija dėkoja UAB „Vilniaus vandenys” ir projektui www.pamirsta.lt

Leave a Reply