„Rūtų“ galerijoje – tekstilininkės Raimondos Daras „Ilga kelionė namo“

2023 m. gegužės 19 d., penktadienį, 17.30 val. Klaipėdos „Rūtų“ galerijoje (Danės g. 9) atidaroma personalinė tekstilininkės Raimondos Daras kūrybos paroda „Ilga kelionė namo“. Parodos atidarymo metu vyks jaukus susitikimas su autore ir gobeleno audimo prezentacija meno apsuptyje. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Raimonda Daras. Svajonės. Tradicinis gobelenas, džiutas, vilna. Autorės archyvo nuotr.
Raimonda Daras. Svajonės. Tradicinis gobelenas, džiutas, vilna. Autorės archyvo nuotr.

Raimonda Daras gimė 1960 m. Klaipėdoje. 1985 m. baigė Šiaulių pedagoginį institutą ir įgijo piešimo, braižybos ir darbų specialybę. Netrukus po studijų gavo paskyrimą dirbti Kaune braižybos dėstytoja. 1990 m. išvyko gyventi į JAV, kur praleido 22 metus – dirbo, kūrė, dalyvavo grupinėse teminėse parodose Lietuvių dailės muziejuje bei galerijoje „Siela“. 2020 m. autorės sukurtas siuvinys „Išėję iš namų“ pelnė ypatingą komisijos įvertinimą.

Išbandžiusi kone visas meno sritis, Raimonda savo idėjas subtiliausiai sutalpina tekstilėje. Kelių šimtmečių tradicijas turinčioje medijoje autorė atranda savo autentišką, konceptualų braižą, sykiu išlaikant pagarbų santykį su tradicinio gobeleno technika. Kurdama tekstilės kūrinius (gobelenus, skiautinius) autorė medžiagą naudoja ne tik kaip įrankį įgyvendinti idėjas, bet ir sureikšmina pačią atlikimo mediją. Audiniai, medvilnės, lino siūlai, džiutas, įvairios aplikacijos bei integruojami objektai kuria kūrinių medžiagiškumą, reljefiškumą, suteikia formoms skulptūriškumo ar 3D efekto. Užuot kurdama vien dekoratyvinius, erdvei papuošti skirtus kūrinius, autorė pasirenka labiau avangardinį kelią, šiuolaikišką gobeleno interpretaciją.

Klaipėdietė menininkė plastines tekstilės savybes naudoja tikslingai ir taupiai, išlaiko minimalistinę, lakonišką formą. Austiniuose kilimuose atsispindi tradiciniam gobelenui būdingos vertikalios ar horizontalios siūlų rišimo linijos, pastarųjų ritmingumas ir muzikalumas, tačiau atsiribojama nuo literatūriškumo ir tiesioginio pasakojimo. Autorė pasirenka monumentalias, abstrahuotas formas, kurios simboliškai, asociatyviai reprezentuoja pačiai menininkei aktualias temas – išeivijos patirtį, gimtųjų namų ilgesį, gamtos ir žmogaus santykį, baltiškosios kultūros ženklus. Raimonda savo kūriniuose nedaugžodžiauja, išlaiko intrigą – abstraktus ir rezervuotas turinys, subtilios užuominos skatina žiūrovą pasinerti į kiekvieno kūrinio interpretavimo procesą.

Daugiau nei 20 metų praleidusi už Atlanto, 2022 m. Raimonda sugrįžo gyventi į gimtąjį uostamiestį. Klaipėdos „Rūtų“ galerijoje įvyksiančioje autorės parodoje „Ilgas kelias namo…“ bus pristatoma įvairiapusė autorės kūryba – nuo laisvų, banguojančių formų austinių gobelenų iki konstruktyvių ir konceptualių skiautinių su aplikacijomis ir naudotais objektais. 

Menotyrininkė Agota BRIČKUTĖ

Paroda veiks iki birželio 19 d.

Leave a Reply