Reginos Šulskytės kelionės laiku

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose veikia šiaulietės fotomenininkės Reginos Šulskytės paroda „Mano laikas”.

Sulskytes_paroda

Parodos metu. Nerijaus Jankausko nuotrauka

Laikas parodos autorei – reliatyvi sąvoka. „Jame esu čia ir dabar – kvėpuoju, regiu, jaučiu, patiriu, išgyvenu, o po to – viską užmirštu ir vėl prisimenu… – kalbinama „Lietuvos žinių”, sakė R. Šulskytė. – Dažnai mano laikas visai nesutampa su pasauliniu. Dėl to ir sieju kelias fotografijas, kurdama kitą – prisiminimų, patirčių erdvę.”

Ką gi toje kitoje erdvėje matome? „Kambarius, kuriuose bent kartą miegojau. Kiemą, kur žinau kiekvieną augalėlį. Miško takelį, kuriuo bėgiojau vaikystėje. Vaizdus už lango ar peizažą su bažnyčia tolumoje. Tai mano tėvo gimtinė. Iš pažiūros nieko nepaprasta čia nėra. Jei nežinai, kad fotografijoje savo mamą vaizduoju dar maža mergaite, o pati joje jau esu suaugusi…” – apie kūrinį „Pirmoji Komunija” kalbėjo R. Šulskytė.

Sulskytes_paroda1

Dešinėje – parodos autorė Regina Šulskytė. Nerijaus Jankausko nuotrauka

Intuicija

Pasak parodos kuratorės, menotyrininkės Danguolės Ruškienės, „R. Šulskytės laikas” kartais atsilieka nuo vaizduojamų įvykių, kartais juos pasiveja, o kartais ir pralenkia. „Autorė drąsiai manipuliuoja laiku, sukeisdama praeitį su dabartimi ar ateitimi, suardydama nuoseklią įvykių raidą. Taip šalia mamos-mergaitės atsiduria ji-suaugusi moteris. O į meistriškai sugretintas tikrovės skiautes kartais įsiterpia „išvalyti” inkliuzai – spengianti tylos akimirka, kuri išsklaido visas abejones”, – sakė D. Ruškienė.

Ekspozicija sudaryta iš dviejų ciklų – „Mano drabužiai”, kurto 1997–2004 metais, ir naujausio, tęsiamo nuo 2011-ųjų – „Mano laikas”. „Intuicija pakuždėjo kartu rodyti abu ciklus. Tokiu būdu atsiranda tam tikrų prasminių sąšaukų, saitų su mano gyvenimo įvykiais. Tarkime, viename fotografijų cikle mano dėdė dar gyvas, o kitame įamžinti jo šermenys”, – pasakojo autorė.

01_Šulskytė_Pirmoji komunija

Regina Šulskytė. Pirmoji komunija (iš ciklo „Mano laikas“, 2011–2013).

Parodų rūmuose rodoma beveik trisdešimt R. Šulskytės darbų – plačiaformačių, kone panoraminių. Anot D. Ruškienės, tokį vaizdavimo būdą autorė atradusi gana seniai, naudoja jį bene ketvirtame cikle.

Skirta mamai

Kai kuriuos lakštus R. Šulskytė komponuoja iš pačios įamžintų vaizdų ir archyvinių kadrų, paimtų iš giminės nuotraukų albumų. Prisipažįsta visada siekianti išgauti keletą siužetinių linijų. „Kitaip net neįsivaizduoju savo fotografijos. Fiksuoju labai asmeniškus dalykus. Nepaisant to, žiūrovai randa sau artimų dalykų”, – teigė R. Šulskytė.

02_Šulskytė_Elena. Vaikystės kiemas

Regina Šulskytė. Elena. Vaikystės kiemas (iš ciklo „Mano laikas“, 2011–2013).

Subtiliai siedama kelis vaizdus, autorė kuria naujas tikroves. Sumaniai paslepia jungties liniją, taip atsiranda nauja realaus vaizdo iliuzija. Ją dar labiau sustiprina išradingas šviesos ir šešėlių derinimas.

Cikle „Mano laikas”, kurį skirianti savo mamai, matome artimiausius fotomenininkės žmones: įamžintos močiutės, seneliai, brolis, dukterėčios. Kaip vienas personažų, nusigavusių į praeitį ir tyliai stebinčių jos įvykius, nuotraukose atsiranda pati autorė.

Nedrumsčiama ramybė skleidžiasi R. Šulskytės fotografuojamų žmonių veiduose. „Nors daugelis jų žiūri tiesiai į objektyvą, dirbtinio pozavimo nematyti, autorė moka pelnyti pašnekovų pasitikėjimą”, – apie R. Šulskytės darbus yra rašęs Povilas Sigitas Krivickas.

03_Šulskytė_Tėvas1

Regina Šulskytė. Tėvas (iš ciklo „Mano laikas“, 2011–2013).

Trumpai

R. Šulskytė – Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros docentė, fotografijos parodų kuratorė, leidinių sudarytoja, kritinių ir apžvalginių straipsnių autorė. Nuo 1995 metų rengia autorines, aktyviai dalyvauja grupinėse parodose – Lietuvoje ir užsienyje, yra pelniusi tarptautinių apdovanojimų. Svarbiausi R. Šulskytės sukurti fotografijų ciklai – „Mano laikas” (2011–2013), „Austria’07” (2007), „Seserys” (2006–2007), „Miegamajame” (1997–2004), „Mano drabužiai” (1997–2004), „Susitikimai” (2005), „Interpretacijos” (1996–2003).

Reginos Šulskytės fotografijų paroda „Mano laikas” veiks iki 2016 m. kovo 20 d.KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11.00 – 19.00 val.

Lzinios_logo2013pavasaris

Leave a Reply