Projektas „Cuba de Lituania”: mitologinės laisvės paieškos

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) sausio 19 d., ketvirtadienį, 17 val. pristatomas Sergejaus Poteriajevo ir Sergejaus Rožino (Jekaterinburgas, Rusija) projektas „Cuba de Lituania”.

Sergejus_Rozinas_ir_Sergejus_Poteriajevas_Nerijaus_Jankausko_foto

KKKC meno rezidentai Sergejus Rožinas ir Sergejus Poteriajevas Klaipėdoje kūrė projektą „Cuba de Lituania”. Nerijaus Jankausko nuotr.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro tarptautinės meno rezidentūros dalyviai S. Poteriajevas ir S. Rožinas tęstiniu projektu „Cuba” siekia atkreipti žiūrovo dėmesį į apleistas urbanistines erdves ir akcentuoti laisvos kūrybinės veiklos idėją. Menininkų projekto atspirties tašku tapo Jekaterinburgo (Rusija) priemiestyje esantis apleistas rajonas, vietinių gyventojų pramintas „Kuba” dėl ten esančios Kuibyševo elektrinės. Ši vieta, dar vadinama žaliąja sala, projekto autoriams kėlė asociacijas su vadinamąja laisvės sala Kuba ir jie, pasitelkę humorą ir švelnią ironiją, sumanė savo projektu „Cuba de Rusia” sujungti šiuos du pasaulio taškus. Menininkai sukūrė legendą, esą kažkada praėjusio amžiaus viduryje keletas kubiečių paliko laisvės salą ir atvyko į Sverdlovską (dabar Jekaterinburgas) ieškoti naujo gyvenimo ir naujų galimybių. Nuo to laiko praėjo dešimtmečiai ir kubiečiai asimiliavosi taip, kad pamiršo visą savo praeitį. Liko tik pavadinimas „kuba”, ir jis pats rašomas tik mažąja raide.

Cuba_de_Rusia_Two_Cuba

Sergejus Poteriajevas ir Sergejus Rožinas, projektas „Cuba de Rusia”. „Two Cuba”, 2015 m.

2015 metais menininkai Sergejus Poteriajevas, Sergejus Rožinas ir prie jų prisijungęs Kirilas Borodinas nusprendė atkurti istorinę vietinių žmonių atmintį. Dirbdami su viešosiomis erdvėmis jaunieji kūrėjai reflektavo laisvės temą dviem aspektais: meniniu ir socialiniu. Remdamiesi savąja legenda ir mistifikuodami istoriją, jie tyrinėjo rusiškosios „Kubos” teritoriją, pildė ją savo sukurtais „artefaktais” – viešojo meno objektais, instaliacijomis ir kt., juos fiksavo ir šią vizualinę dokumentaciją pristatė 3-iojoje tarptautinėje Uralo šiuolaikinio meno bienalėje.

Tapę KKKC tarptautinės meno rezidentūros dalyviais, menininkai Klaipėdoje rengia naują šio projekto dalį „Cuba de Lituania”. Papildę savąją legendą įrodymais, esą kažkada į Rusiją plaukę kubiečiai ant žemės išsilaipino būtent Klaipėdoje, KKKC meno rezidentai Smiltynėje kūrė viešojo meno objektus ir ieškojo šią istoriją patvirtinančių „faktų”. S. Poteriajevas ir S. Rožinas į savo projektą nuolat įtraukia ir vietinį menininką. Tai jiems leidžia geriau pažinti kūrybinės erdvės mitus ir susipažinti su teritorijų charakteristikomis, suteikia galimybę laisviau interpretuoti temą. Klaipėdoje projekto bendraautoriumi tapo fotografas Darius Vaičekauskas.

Cuba_de_Lituania

„Cuba de Lituania”, 2017 m.

Visa vaizdo, garso ir filmuota medžiaga bei savileidybos žurnalas – zinas, kuriame pateikiamas klaipėdietiškasis kubos variantas, bus pristatyti KKKC Parodų rūmuose sausio 19 d. 17 val. atidaromoje parodoje „Cuba de Lituania”.

Paroda veiks iki 2017 m. vasario 19 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val.

Parašykite komentarą