Pamario galerijoje – „Briedis kopose ir kiti Kuršių nerijos gyvūnai”

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerijoje Juodkrantėje (L. Rėzos g. 3, Neringa) nuo 2020 m. birželio 9 d. iki rugsėjo 27 d. veiks paroda „Briedis kopose ir kiti Kuršių nerijos gyvūnai” iš klaipėdiečio kolekcininko Aleksandro Popovo XIX a. – XX a. pirmos pusės Rytų Prūsijos tapybos ir grafikos rinkinio. Parodos atidarymas ir pristatymas – birželio 12 d., penktadienį, 16 val.

Richard_Friese_Briedis_Romintos_girioje

Richard Friese. Briedis Romintos girioje

Parodą rengė LNDM Prano Domšaičio galerija ir VšĮ „Nidden”, jos pavadinimas primena ir simboliškai pratęsia 2019 m. rudenį Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje vykusią tarptautinę parodą „Briedis kopose” iš Rytprūsių krašto muziejaus Liuneburge (Vokietija) rinkinių, kuri buvo skirta briedžio motyvui, labai populiariam ir Rytų Prūsijos dailėje, ir Nidos dailininkų kolonijos dalyvių kūriniuose.

Gausus A. Popovo dailės rinkinys paskatino plačiau pažvelgti į iš Rytų Prūsijos kilusių, gyvenusių ar dažnai krašte buvojusių dailininkų animalistinio žanro kūrinius. Parodoje eksponuojami keturiasdešimt paveikslų ir estampų, kuriuos sukūrė trisdešimt autorių. Paveiksluose vaizduojami laukiniai ir naminiai krašto gyvūnai bei paukščiai. Lankytojai parodoje pamatys kompozicijų su stirnomis, šernais, lapėmis, darbiniais arkliais ir puikiais žirgais, ožkomis, avimis, karvėmis ir jų bandomis, kurapkomis, tetervinais, antimis, žąsimis bei vištomis. Ne visuose kūriniuose šie objektai yra vyraujantys, kai kada jie pagyvina romantiškus pamario ir pajūrio gamtos vaizdus. Ekspozicijoje daugiausiai, net dvylika, kūrinių, kuriuose vaizduojami briedžiai, o gausiausiai pristatoma briedžių tapytoju vadinto H. Kallmeyerio kūryba. Nidos dailininkų kolonijoje jo niekas negalėjo pralenkti nutapytų briedžių, taip pat kitų laukinių gyvūnų ir paukščių gausa. Nenuostabu, kad parodoje eksponuojami net devyni jo kūriniai.

Paroda „Briedis kopose ir kiti Kuršių nerijos gyvūnai” yra tęstinio kultūrinio turizmo maršruto projekto „Nuostabiosios žemės beieškant. Nuo Nidos dailininkų kolonijos iki Prano Domšaičio” renginys. Projektą jau ketvirti metai organizuoja ir įgyvendina keturios pajūrio kultūrinės institucijos: Thomo Manno kultūros centras, VšĮ „Nidden”, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Domšaičio galerija, iš dalies finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė ir Neringos muziejai.

LNDM Prano Domšaičio galerijos informacija

Leave a Reply