Naujojoje Klaipėdos galerijoje – Simo Žaltausko „Kelionės laike“

2022 m. liepos 14 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Naujojoje Klaipėdos galerijoje (mados ir verslo centre „Herkaus galerija“, Herkaus Manto g. 22, Klaipėda) atidaroma Simo Žaltausko tapybos paroda „Kelionės laike“.

Simas Žaltauskas. Dvi gondolos. 200x150 cm, aliejus, drobė.
Simas Žaltauskas. Dvi gondolos. 200×150 cm, aliejus, drobė.

Žodis „kelionės“ mus veda į tolius, į plačius vandenynus, neatrastus horizontus, į siekius ir norus dar kažko neregėto, nepajausto ir neištyrinėto. Žmogaus gyvenimas – kelionė, kiekvienas žingsnis link kažko, suspaustas rutinos, kasdienybės rūpesčių, o gal troškimas svajingai pasinerti į svajones ir pakeliauti mintimis į tolimus rytus ar nuskristi ten, kur…

Darbų ciklas pavadinimu „Kelionės laike“ susideda iš aplankytų šalių, kuriose gyvai tapiau miesto peizažus, dykumas, jūras, tolimus horizontus. Tapymas iš natūros čia ir dabar darbams suteikia daugiau gyvumo, kiekvienas potėpis turi būti apspręstas profesionaliai, spalvų gama, kompozicija. Visas dailininko patyriminis pasaulis, jo pasaulėjauta, kaip jis mato daiktus, kaip supranta peizažo motyvą, jo turinį – viskas atsiskleidžia drobėje per liniją ir spalvą.

Kelionės įspūdžiai man asmeniškai palieka įsimintiniausius pojūčius, kai perteiki per spalvą tos vietos būdingiausius bruožus, charakterį, bandai užkonservuoti drobėje peizažo kvapą, orą. Kas neįsipaišo į drobę, įsirašo į lapą poezijos būdu.

***

Naktis ilga, nakty tamsu

Šnabždėjo laukinis pavasaris

Ir naktis su tamsa uždengė akis

Priešaky besiskleidžiančiai rusvai magnolijai

Ach tas pašėlęs pavasaris

Nieko nerūpestingo ir pastovaus.

***

Raudonos burės plazdėjo mėlynam danguj

Mėlynam fone tu sužibėjai

Susupta žibučių glėbyje.

Ir taip trumpai lyg saulės žybsnis

Tosios mėlynam fone raudonų burių žybsnyje

Žibučių glėbyje tu išskridai

Raudonos burės vis plazdėjo…

Ir tu nesugrįžai.

Simas ŽALTAUSKAS, 2022 m. liepos 2 d.

Apie autorių

Simas Žaltauskas (g. 1980 m. Klaipėdoje) Vilniaus dailės akademijoje (VDA) 2007 m. įgijo tapybos magistro laipsnį. 2004 m. dalyvavo Erasmus mainų programoje Castilla La Mancha universitete, Vizualiųjų menų fakultete (Cuenca, Ispanija). Nuo 2008 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys, nuo 2011 m. – VDA Klaipėdos fakulteto dėstytojas. Aktyviai dalyvauja grupiniuose projektuose, rengia personalines parodas Lietuvoje ir kitų šalių parodinėse erdvėse: Stokholme, Londone, Kardife ir kt., dalyvavo 29 bendrose parodose.

Už savo kūrybą menininkas yra pelnęs įvairių stipendijų, premijų, apdovanojimų Lietuvoje ir užsienyje. Už lietuvių koloristinės tapybos tradicijos tęstinumą ir plėtrą 2003 m. tapytojas pelnė garsaus dailininko Viktoro Vizgirdos premiją, buvo įvertintas tapytojo Antano Gudaičio premija bei garbės diplomu. Kūrėjas atviras iššūkiams – 2018 m. gegužę kartu su pianistu iš JAV Alexander Paley dalyvavo aštuonias valandas trukusiame klasikinės muzikos maratone „Klasikos viražai“. Keturių koncertų metu žiūrovų akivaizdoje jis nutapė penkis įspūdingo dydžio paveikslus. Menininkas yra išleidęs ne vieną poezijos rinkinį.

Paroda veiks iki rugpjūčio 10 d.

Naujosios Klaipėdos galerijos informacija

Leave a Reply