Naujojoje Klaipėdos galerijoje – Artūro Tamašausko „Antras šansas. Transformacija”

2018 m. spalio11 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Naujojoje Klaipėdos galerijoje (mados ir verslo centre „Herkaus galerija”, Herkaus Manto g. 22) atidaroma Artūro Tamašausko personalinė kūrybos paroda „Antras šansas. Transformacija”.

Arturas_Tamasauskas_Strutis_100

Artūras Tamašauskas, “Strutis”

Tai, kas buityje atrodo nereikalinga, sudėvėta, išėję iš mados – autoriui Artūrui Tamašauskui pasitarnauja kaip detalės naujiems darbams. Ardydamas senus aparatus ir kombinuodamas su namų apyvokos daiktais autorius transformuoja pastarųjų paskirtį, suteikia naujas formas, pavidalą ir prasmę ir tokiu būdu jiems suteikia antrą šansą. Tai, ką autorius daro su objektais, tampa parodos, kuri veiks Naujojoje Klaipėdos galerijoje, pavadinimu – „Antras šansas. Transformacija”.

Netikėtos kombinacijos vis dėlto kuria aliuziją į atpažįstamus objektus. Iš smulkių detalių sumontuojama rankoje telpanti žoliapjovė, kituose darbuose, atrodytų, tarpusavyje turintys netikti elementai vis dėlto sujungti į vieną objektą primena skirtingų kultūrų atributus. Tai meksikietiškos mirties kaukės, tekilos mašina, apipavidalinta kaip kaktusas. Autoriaus mintyse gimusios ar atsitiktinai sudėliotos gyvybės formos tampa medžioklės trofėjais, tokiu būdu lyg nurodant, kad šie gyviai jau neegzistuoja, tačiau gyvavo kuriame nors evoliucijos etape. Artūras Tamašauskas neapsieina ir be technikos – vaizduoja savadarbius automobilius, tarsi šie būtų sukurti postapokaliptiniu laiku.

Apibendrinant autoriaus kūrinius išryškėja tai, kad A. Tamašauskas kuria atskirą fantastinį pasaulį. Vizualiu aspektu daugelis kūrinių turi tamprų ryšį su stimpanko (angl. steampunk) žanru. Tai reiškia mokslinės fantastikos porūšį, kur jungiasi technologijų motyvas ir XIX a. dominavusi garo mašinų dizaino estetika. Kadangi kūriniuose yra detalės, žiūrovui primenančios ankstesnę epochą iš vaizdų, matytų knygų iliustracijose, filmuose, tai kuria artimą ryšį tarp auditorijos ir autoriaus. Nepaisant to, objektai, daugiausia susidedantys iš readymade’ų, išlaiko ir išskirtinumą dėl menkos tikimybės pakartoti panašias kombinacijas.

Menotyrininkė Monika Valatkaitė

Paroda veiks iki lapkričio 15 d.

Leave a Reply